Disney+ Uygulamalarında İlk Bakışta Göze Çarpan Eksiklikler

Yakın zaman önce Türkiye'ye giriş yapan Disney+'ın mobil ve TV uygulamalarında ilk bakışta fark edilen bazı eksiklikler ve hatalar mevcut.
Disney+ Uygulamalarında İlk Bakışta Göze Çarpan Eksiklikler

- izlemeye devam et kısmından ulaştığın bir yapımın diğer bölümlerini görebilmek için ana ekrana çıkıp yapımı normal bir kategori içerisinden açman gerekiyor.

- oynatılan içeriği başa almak istiyorsanız kaset sarar gibi geriye çubuğu çekmeniz gerekiyor. baştan oynat seçeneği yok. özetle; player ekranında ileri-geri-pause-slider-dil seçenekleri dışında hiç bir seçenek yok.

- alt yazı, dil seçenekleri üstte yatay açılıyor. türkçeye gidene kadar anası ağlıyor insanın. default ayarını da çok aramadım ama karşıma da çıkmadı. var mı, emin değilim.

- yapımların çoğu hdr. fakat kullananlar bilir; samsung tv'lerde üst segmentlerde bile hdr açıldığı zaman ekran parlaklılığı dramatik düşer. bunun için hdr+ diye bir ayar setinden uğraşıp seyredebilir hale getirmeniz gerekiyor ya da odayı full karartmanız. ben hdr olmayan halini tercih ederim ama böyle bir seçenek yok maalesef. netflix'te de yok bu seçenek ama netflix'in en üst paketini almadıysanız zaten yayınlar hdr olmuyor. ben de sırf hdr olmasın diye en üst paketi almıyorum. bence tüm platformlar 4k hdr, 4k, hd gibi yayın kalitesi seçeneklerini koymalı.

- bir de neden olduğunu anlayamadığım şekilde yapımların ses seviyeleri çok düşük. bunu televizyonun optimizasyon seçeneği ile halledilebiliyor. sanırım kullanılan audio codec'le ya da benzeri bir zımbırtı ile ilgili.

- mubi, netflix gibi benzer platformlarda gün gün hangi içeriğin eklendiğini görmek mümkün; disney+ da bununla ilgili ne ayrı bir bölüm, ne de bugün bunu yükledik diye bir bildirim mevcut. siteye yeni olarak hangi içerik ekleniyor, belirsiz.

- diğer bir sıkıntı da altyazılar. bilgisayardan izlemeyi denediğimde altyazıları istediğim renge, büyüklüğe ayarlayıp kullanabiliyorum. televizyonda ise xiomi mi box üzerinden izlemek mecburiyetindeyim, box üzerinde sadece seslendirme ve altyazı dilini seçme dışında başka hiçbir ayar/opsiyon sunmuyorlar. varsayılan altyazı rengi ve boyutu o kadar kötü ki okurken gerçekten gözlerim ağrıyor.

- türkçe karakterlerde sorun olan altyazılar var. özellikle küçük ı harfiyle iligili sorun var gibi. küçük ı'nın i olarak yazılmasında ne var, takılma bu kadar diyebilirsiniz. ı'nın i olarak yazıldığı trajikomik bir örnek vereyim: "yatak odasında sıkıştık" (28 weeks later)

- android telefon ve tabletlerde hdr açılmıyor. ios versiyonunda ise hdr ve dolby vision var. disney+'ın ilk versiyonları android'te hdr açıyormuş ama sonradan kaldırılmış. bütün android cihazlarda böyle mi bilmiyorum ama genel bir sorun.

- samsung'un post-hdr uygulayan video enhancer özelliği de disney+'ta çalışmıyor.

- hem android hem ios versiyonunda altyazı ayarı yok. arkadaki kenarlığı kaldıramıyorsunuz (ios 16 ve iphone 13 pro max ile denedim). tv uygulamasında ise her tür altyazı ayarı var. gerçi netflix'in tv uygulamasında bile ayar olmadığını düşününce disney iyi kalıyor. ama mobil versiyonda zorunlu altyazı kenarlığı yerine, altyazı rengi veya konumu sahneye göre değişse daha iyi olur.

- hem tv hem mobildeki eksiklik ise, ileri-geri sararken ön izleme çıkmaması. ayrıca, tv versiyonunda filmi açma ve ileri-geri sarma hızı yavaş. mobilde hızlı olmasının sebebi hd çözünürlük ve tv portlarındaki 100 mbit sınırının olmaması olabilir. ama bunlar bu kadar fark yaratacak şeyler değil.