Bülent Ecevit'in, Garcia Marquez'in Nobel'i Onuruna Verilen 11 Kişilik Yemeğe Katılması

Bülent Ecevit, Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'in 1982'de aldığı Nobel Edebiyat Ödülü onuruna verilen mini davete katılmış meğerse. Kısaca inceleyelim.
Bülent Ecevit'in, Garcia Marquez'in Nobel'i Onuruna Verilen 11 Kişilik Yemeğe Katılması

gabriel garcia marquez 1982 yılında nobel ödülü aldığı zaman onuruna verilen yemekte, 11 konuk arasında bülent ecevit de var. bülent ecevit'in siyasi gücü yetmez o yemekte olmaya. ki siyasi gücü de yok, 1982 kenan evren cumhurbaşkanı. onu oraya götüren aynı zamanda şair de olması. şimdiki siyasetçilerin hiçbiri böyle bir anı hayal bile edemez.


lütfen kenan evren'in ressamlığı (!) ile bülent ecevit'in şiirlerini kıyaslamayın. kenan evren, pablo picasso tablosu gördükten sonra "ne var bunda canım, bizim ilkokul öğrencileri de aynısını çizer" diyen bir ressamdır. lütfen.


nobel ödülüne davetiyle ilgili olarak gabriel garcia marquez'in gerald martin tarafından yazılan biyografi kitabındaki paragrafı aynen yazıyorum:

"ayın 9'u perşembe akşamı garcia marquez'le mercedes, harpsund'daki başkanlık konutuna giderek palme ve 11 özel konukla yemek yediler, konuklar arasında danielle mittterand, regis debray, pierre schori, günter grass, türkiyeli şair-devlet adamı bülent ecevit ve artur lundkvist vardı. isveç dışişleri bu davetin özel istisna olduğunu, şimdiye kadar pek az verildiğini açıkladı."