Bursa'da Görünerek Sosyal Medyada Gündem Olan Bu Bulut Neyin Nesi?

Bursa semalarında görünen ve sosyal medyada birçok kişinin paylaştığı bu bulutlar nedir tam olarak? Nasıl oluşurlar?
Bursa'da Görünerek Sosyal Medyada Gündem Olan Bu Bulut Neyin Nesi?


Nedir bu bulut?

evet, ben de isterdim uzaylı olmalarını ama maalesef. bursa semalarındaki bu olay, doğal bir meteoroloji olaydır. mercek bulutu derler kendilerine. dikey rüzgarlar sonucunda görülme ihtimali yüksektir ki malum bursa'da iki gündür rüzgarlı, lodoslu bir hava hakim.

Mercek bulutu nasıl oluşur?

mercek bulutu, genel olarak yükselti farklarının olduğu kesimlerde oluşur. bu gibi yerlerde etkili olan rüzgarlar, esiş yönlerinde çıkan engeller sebebiyle engellenirler; eğer yeterli kuvvette hızları varsa bu engellemeler, basınç farklarından dolayı bu alanlarda girdaplara sebep olurlar. şayet rüzgar yeterince kuvvetli ve uzun süre etkili olursa mercek bulutları denen, merceksi bulutlar oluşmaya başlar. 


mercek bulutlarının oluşması için rüzgarın sadece kuvvetli ve sürekli esmesi yetmez. önemli olan rüzgarın kuvvetli, sürekli ve farklı kuvvette esmesidir. bu üç etmen bir araya geldiğinde muazzam görüntüye sahip mercek bulutları oluşur.

mercek terimi daha çok cirrocumulus, altocumulus ve stratocumulus tipi bulutlarla beraber kullanılır. fön rüzgarlarının görüldüğü her türlü coğrafi alanda bu tür bulutları görmek olasıdır.