Çanakkale'deki İki Türk Askeri Diye Paylaşılan Bu Fotoğrafın Gerçek Olmaması

Çanakkale Savaşı'nda savaşan iki Türk askeri diye paylaşılan bu fotoğrafın gerçekle pek bir alakası yok.
Çanakkale'deki İki Türk Askeri Diye Paylaşılan Bu Fotoğrafın Gerçek Olmaması

bu iki "asker"i bilmeyen var mı? hatta "havacı subaylarımız, üstlerine giymeye düzgün üniformaları bile yokmuş" denen o meşhur fotoğraf...

bu iki kişi ne havacı, ne de asker... üzerlerinde üniforma bile denemeyecek kıyafetleri ikisi de farklı şekilde giymiş. birinin çantası sağından asılı, diğerinin solundan. birinin ceket düğmeleri farklı, diğerinin (kısa boylu olanın) karın kısmında altına tıkıştırdığı bir sürü yırtık pırtık kıyafet mevcut.


bu iki arkadaş kim mi? çanakkale savaşı sonrasında istanbul'da mütarekeye hazırlık olarak eşya indirip kaldıran, orada bildiğiniz hamallık yapan iki genç... kimi tarihçilere göre de hurda toplamakla görevliler. kesin olan şu ki bunlar asker değil. fotoğraf da çanakkale cephesi'nden değil. asker bir adam böyle üniforma bile diyemeyeceğimiz, abuk subuk bir kıyafet giymez arkadaşlar.


söz konusu iki askerin fotoğrafını alıp çerçevelettirip resmi dairelere, iş yerlerine, işletmelere asanlar bile var! dönemin alman basınının ucuz propagandalarına ne de kolay düşüyoruz... sormadan, sorgulamadan.

lütfen çanakkale savaşı için "fakir" ve "çocuk" edebiyatı yapmayı bırakın! çanakkale'de böyle bir fakirlik hiçbir zaman yaşanmadı. o "sabah hoşaf, öğle boş, akşam yarım ekmek" denen uydurma yemek listesinin de hiçbir gerçekliği yok.

fotoğraf hakkında daha fazla detay okumak isteyenler için link.