Çanakkale'yi Geçeceklerinden Emin Olan İngilizlerin Bastırdığı İlginç Banknot: Osmanlı Pound'u

Yenilgiyle sona eren Çanakkale seferinden önce İngiliz kuvvetleri kendinden o kadar emindi ki, yanlarında önceden bastırdıkları 'Osmanlı Pound'larını bile getirmişlerdi... Devamını öğreniyoruz.
Çanakkale'yi Geçeceklerinden Emin Olan İngilizlerin Bastırdığı İlginç Banknot: Osmanlı Pound'u

ne mutlu bizlere, bugün 18 mart 1915 çanakkale zaferi'nin 107. yıl dönümünü idrak ediyoruz

çanakkale'yi "geçilmez" kılan başta mustafa kemal atatürk olmak üzre tüm kahraman atalarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum...

hiç şüphesiz ki 18 mart 1915 günü karşımızda dünyanın o güne dek gördüğü en muhteşem ateş gücüne sahip bir armada vardı. düşmanlarımız da bunu çok iyi biliyorlardı. kendilerinden çok eminlerdi. kendisinden çok emin olan düşman kuvvetleri kibire kapılmışlardı. kendilerinden o kadar eminlerdi ki, çanakkale'yi kolayca geçip istanbul'u işgal edecekler ve işgal edecekleri istanbul'da kendi paralarını kullanacaklardı. bunun için yanlarında bastırdıkları osmanlı poundlarını bile getirmişlerdi.

hazırlanan bu paralar, istanbul'u işgal edecek ingiliz askerlere verilecekti, işgalde görev alacak unsurlar da işgal bölgelerindeki alış verişlerini bu paralarla yapacaklar, istanbul'daki her türlü ticarette bu banknotlar kullanılacaktı.

1 pound değerindeki işgal banknotu şurada


mağrur ingilizler 18 mart 1915'te boğaza giren gemilerindeki askerlerine istanbul'da harcamak (!) üzre bu paraları dağıttılar. bu saldırı öncesi bir nevi moral motivasyon oldu ingiliz bahriyelilerine... ama batırılan kraliyet armadası gemileri ile birlikte bu paraların pek çoğu boğazın serin sularına gömüldü.

ardından nisan ayında başlayan gelibolu çıkarmasına katılan birliklere de bu paralar dağıtıldı.
nisan-mayıs 1915'te bu paralar tedavülde kaldı. ingiliz ve anzak askerleri aralarındaki alış verişi bu paralarla yapıyorlardı... ama tabi neden sonra çanakkale'nin geçilmez olduğunu anladılar. tıpış tıpış geri döndüler, bu bastırdıkları banknotlar da ellerinde patladı. koleksiyoncular dışında bu paralara rağbet gösteren olmadı...

bunun dışında, çanakkale'yi geçip istanbul'u işgal edeceğini zanneden ingilizler, tıpkı işgal parası gibi, bir de işgal bayrağı bastırmışlardı.


bayrağın üzerinde eclipse of the star & crescent yazıyor. yani "ay-yıldız tutulması..." bu bayrağı ingiliz askerlerine dağıtılan hatıra mendillerinin üzerinde görüyoruz. mendil üzerine sömürge bayrağını işlemişler ve "istanbul'a..." diye yazmışlar.


tıpkı işgal parası gibi, işgal bayrağı da boğazın serin sularına gömüldü 18 mart 1915'te. para, bayrak ve daha fazlası. hayaller...churchill'in hayalleri özellikle...

1. dünya savaşı başlangıcında ve çanakkale savaşları sırasında büyük britanya'nın denizcilik bakanı olan winston churchill, 18 mart günü kazanacakları zaferden o kadar emindi ki, taarruz öncesi gazetecilerin sorduğu "çanakkale boğazını geçebilecek misiniz?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"beş dakikada çanakkale’ yi geçer, beş çayını da istanbul’da içeriz..."

ve tabii ki içemedi... üstelik 5 çayını içememekle kalmadı. 1916 yılının başında çanakkale kara harekatı da başarısız olunca görevinden istifa etmek zorunda kaldı. işte 107 sene önce biz müttefik donanmasını sadece askeri anlamda değil, mali anlamda, siyasi anlamda ve manevi anlamda da yendik sevgili arkadaşlar. o yüzden çanakkale zaferi tarihe altın harflerle kazınmış, dünyada eşi benzeri az görülen bir zaferdir...

zafer günümüz kutlu olsun...

kaynak