Çaresizlik, Şehvet ve Güç Gibi Duyguları Harekete Geçiren Bağlama Sanatı: Shibari

Kişiyi hareketsiz bırakarak hem estetik bir görüntü oluşturan, hem de çaresizlik, haz ve güç gibi duyguları harekete geçirip doyuran Japon bağlama sanatı Shibari hakkında merak edilenler.
Çaresizlik, Şehvet ve Güç Gibi Duyguları Harekete Geçiren Bağlama Sanatı: Shibari

shibari veya shibaru, japonca bağlamak kelimesinin biçimleridir. benzer şekilde kinbaku da "gerçekten sıkı bağlama" anlamına geliyor ve birbirinin yerine kullanılabiliyor.

somatik psikolog ve sertifikalı seks terapisti holly richmond, "shibari, iplerin kullanıldığı bir esaret biçimidir ve japonya'da ortaya çıkmıştır" diye ekliyor. "kenevirden yapılmış özel ip türleri kullanıyorlar."

kullanılan ipin türü önemlidir ve shibari'yi diğer esaret biçimlerinden ayırır. "kenevir ipleri daha kolay bağlanıyor ve cilde çok fazla zarar vermiyor." shibari ipleri, batı esaret biçimlerinde yaygın olarak kullanılanlardan daha yumuşak ve biraz daha incedir.


shibari terimleri nelerdir?

shibari bir üst (ipleri bağlayan kişi) ve alt (bağlanan kişi) içerir. seksolog, eğitimci ve baştan çıkarıcı japon esaret sanatı kitabının yazarı midori'ye göre, "görünüşe göre onlara bir ip atılmış, bazımidori'ye göre rigger, "profesyonel bağlamda esaret bağlayan biri" anlamına gelir. yeni başlayanlar gerçek zeminde veya bir yatakta zemin bağı yapabilirken, daha gelişmiş shibari, ipleri kullanarak birini askıya almayı ve yerden kaldırmayı içerebilir.

midori, ip alan biri için daha yakın zamanda kullanılan 'tavşan' teriminin sorunlu olduğunu çünkü cinsiyete dayalı varsayımlarla birlikte geldiğini söylüyor. tüm cinsiyetler üst veya alt olabilir ve istedikleri zaman roller arasında geçiş yapabilir. bununla birlikte, kendi kendinizi bağlayabilir veya bir partner olmadan shibari yapabilir ve ipleri kendiniz bağlayabilirsiniz.

herhangi bir bdsm aktivitesinde olduğu gibi güvenli kelimeler de shibari'nin önemli bir parçasıdır. midori, "bunlar, iki kişiden birinin olanları değiştirmek istediğini gösteren kelimeler veya işaretlerdir" rastgele seçilen kelimeler olabilir deniliyor.


shibari'nin tarihi nedir?

shibari'nin eski japon kökleri vardır. midori, "görsel imgeler, ortaçağ ve edo dönemlerinde (1200'lerden 1800'lerin sonlarına kadar) japonya'da mahkumların ve suçluların nasıl zapt edildiğini hatırlatıyor" diyor. yıllar geçtikçe, yeraltı yetişkin eğlence mekanlarına girmiş ve ikinci dünya savaşı gazilerinin gördüklerini ihraç etmesiyle göleti geçmiştir.

bugün, cinsel içerikli mesajlaşma, cinsellik, müstehcen sosyal siteler ve tüm dijital seks resimleri paylaşım ortamları sayesinde 21. yüzyılda bir zevk zanaatına dönüştü, diye açıklanıyor.

insanlar neden shibari uygular?

richardson, "pek çok insanın shibari'yi geleneksel esarete tercih etmesinin nedeni, bu düğümleri mükemmelleştirmek için gereken zaman ve ayrıntılara gösterilen dikkattir" dedi. sonuç olarak, shibari aynı zamanda bir farkındalık uygulaması haline geliyor.

"düğümü atan baskın pozisyondaki kişi, tek başına bu düğümü atmaya odaklanmalıdır" diyor. "şimdiki andalar, dokunsal bir şeye odaklanıyorlar, bu yüzden insanların seks sırasında kafalarına takabilecekleri tipik şeylerin hiçbirini kafalarına takmıyorlar."

bu, itaatkâr rolündeki kişi için de farkındalık yaratır. "şimdi, bağlanan kişi için, şimdiki anda kalıyorlar, ancak duyuma odaklanıyorlar ve kontrolü bırakıyorlar" diye ekliyor.

shibari'nin penetrasyon veya oral seks içermesi de gerekmiyor. sadece bağlama ile ilgili olabilir. uzmanlar "dokunduğunuz, bağladığınız, sardığınız, güldüğünüz ve hareket ettiğiniz zaman, kafanızdan çıkıp bedeninize girmiş oluyorsunuz" diyor. "teniniz uyanıyor ve daha fazla bedensel farkındalığa sahip oluyorsunuz."


shibari ilişkinizi nasıl güçlendirebilir?

shibari, tıpkı çoğu esaret gibi, tamamen kontrol ve iletişimle ilgilidir. her iki partner de kontrol dinamikleri ile oynar ve her adımda sadece ipi destek olarak kullanarak konuşur. richardson, shibari'nin "her iki tarafta da güçlenme" duygularını teşvik etmesi gerektiğini söylüyor. aynı zamanda senaryolaştırılmış ve planlanmıştır, böylece her iki partner de neler olduğu ve ne yapacakları hakkında açıkça iletişim kurar.

shibari aynı zamanda her yere dokunmanın samimiyetini de içerir. "ipler vücuda girdiğinde, birinin elleri hareket etmeden iplerin hareket edemeyeceğini unutmayın" diyor. "yani bu sadece iplerin vücuda girmesi değil, birinin size çokça dokunmasıdır."

bu deneyim shibari'nin bağlama kısmıyla da sınırlı değil. midori, "gözden kaçan çok şey var," diyor. "ipi çözmek son derece seksi ve şehvetli! acele etmeyin ve bunun tadını çıkarın, çünkü bu genellikle cildin ve vücudun duygusallığa gerçekten uyandığı zamandır."

shibari'yi nasıl deneyebilirim?

shibari'de yer alan birçok düğüm varyasyonunu öğrenmek zaman alabilir ve bolca pratik yapmak gerekebilir. richardson, "bütün mesele bu karmaşık düğümler," diyor. "bu gerçekten karmaşık bir bağlama sistemi."

richardson, bunu denemek isteyenlere, uygulama hakkında bir kitap okumalarını ya da doğru tekniği öğrenmek için bir atölyeye kaydolmalarını öneriyor. öğretmeninizin bir seks terapisti, seks eğitimcisi veya seks koçu olarak lisanslı olduğundan emin olmalısınız, diyor. süspansiyon, shibari'nin daha ileri bir seviyesidir.

ancak, düğüm bağlama rozeti gerekmeden shibari'de hala keyif bulabilirsiniz. midori, bir dans dersinde olduğu gibi temel bilgilerle başlamanızı öneriyor. ayrıca daha fazla bilgi edinmek için bir eğitim videosu izlemenizi veya bir kitap okumanızı tavsiye ediyor.

midori, kendi kendine bağlamanın, özellikle de rn'nin pratik yapmak için harika bir yol olduğunu açıklıyor. "tekniklerin birçoğundan tek başınıza da yararlanabilirsiniz" diye açıklıyor. "cildi uyandırmak ve kişinin bedenine geri dönmesi için harika bir yol."

ya da evinizdeki nesneler üzerinde bazı düğümler deneyebilirsiniz. midori, "bir aşığı bağlamayı denemeden önce yastık ve doldurulmuş hayvanlar üzerinde temel becerilerinizi geliştirebilirsiniz" diyor. "sosyal mesafeyi korumanın daha kötü yolları da var."


shibari acıtır mı?

shibari ve diğer esaret biçimleri hakkındaki en büyük yanılgılardan biri acı verici olduğudur. richardson'a göre bu doğru değil. "genel olarak acıtmaz, biraz rahatsız edici olabilir" diyor. shibari'den çürükler veya herhangi bir yaralanma alacağınız fikri? ayrıca "yüzde 100 doğru değil."

itaatkâr kişi, baskın kişiye tam olarak ne düzeyde bir his yaşamak istediğini seçme ve iletme şansına sahip oluyor, diye ekliyor.

kaynak