CD İmha Cihazları Neden Çok Pahalıya Satılıyor?

Profesyonel CD imha cihazlarının fiyatlarını gördüğünüzde küçük çaplı bir şok yaşayabilir, bu duruma anlam veremeyebilirsiniz.
CD İmha Cihazları Neden Çok Pahalıya Satılıyor?

dünyanın en büyük kurumsal firmalarının birinde, üst düzey pozisyondan çalışan bir arkadaşım vardı. firma yöneticileri için masraf her zaman 2. planda kalır derdi. 10 bin liraya 3. kalite ve diğer taraftan 1. kalite 30 bin liralık bir ürün varsa varsa, kaliteli olanı seçmek zorundasın derdi. ileride sorun oluşmaması en önemli konudur.

cd ve kağıt imha ürünleri çok önemli aletlerdir. dünyanın en büyük hackerlarından olan kevin mitnick, çöplerden bulduğu bilgiler ile milyon dolarlık vurgunlar yapmıştı. o yüzden firmalarda önemli evraklar ve kağıtlar, verilerin çalınması için yok edilmeli.

eğer donald trump gibi bir insansanız evrakları tuvalet deliğine atarak yok etmeye çalışabilirsiniz

lise zamanlarında fotokopicinin tuvaletindeki yanlış çekilmiş soru kağıtlarının, yırtık parçalarını toplayarak az kopya çekmemiştik.

cd'ler ise firmaların uzun dönem data saklama elemanları olmuştur. gerek yazışmalar, gerek ticari sırlar, gerekse kodları barındırmaktadır. ne kadar parçalasanız da, küçük parçaların bir araya getirilmesi ile verileriniz çalınabilir. 6 bin dolarlık bir alet, binlerce şirket için çerez parası bile değil. hatta gider gösterip, bir kısmını ödemeyecek bile.

trendyol'da 98 bin liraya satılan profesyonel cd imha cihazının soru cevap kısmında şöyle bir açıklama var:

soru: sizce bu ürünü neden üretmişler? kendimiz de kıramaz mıyız? bu ürünü neden alalım? ve son olarak siz olsanız bu ürünü alır mıydınız? iyi çalışmalar diliyorum (:

cevap: çok miktarda cd'yi un ufak eder, kendiniz kırarsınız ancak un ufak etseniz dahi makine hızında kolaylığında yapamazsınız. bir kurumun cd arşivleriniz var ve kullanım zamanları dolduğunda tamamen imha etmeleri için avrupa standartlarında imha etmeleri gerekiyor. evet, kendi kullanmayacağımız ürünleri ithal etmedik. eğer çokça cd imha ihtiyacımız olsaydı tereddüt dahi etmeden alırdık.