Tası Tarağı Toplayıp Köye Yerleşme İsteği Uyandıran Korkutucu Yapay Zeka Gelişmeleri

Artık yapay zekalar go oynayabiliyor, kitap yazabiliyor, ırkçı tweet'ler atabiliyor hatta oyunu kaybedeceğini anlayınca oyunu durdurabiliyor. Gelecekte hüküm alanlarının artacağına kesin gözüyle bakılan bu teknolojinin güncel gelişmelerini bir inceleyelim.
Tası Tarağı Toplayıp Köye Yerleşme İsteği Uyandıran Korkutucu Yapay Zeka Gelişmeleri
iStock


yapay zekada büyüme yangın gibi yayılıyor. olağanüstü ve korkutucu bir teknoloji çünkü öngörülemez. yapay zeka ile ilgili inanılmaz veya tüyler ürpertici gelişmeler gün geçtikçe artıyor. zira doğal zekaya giderek daha çok yaklaşıyor ve onu geride bırakacağı günlerin sayılı olduğunu düşünmemizi sağlayacak örneklere bu girdiyi okuyarak, bilimsel ve kesin kaynaklarla birinci elden şahit olacaksınız.

automl projesi

yapay bir istihbarat projesi olan google'ın automl projesi, insanlar tarafından yaratılmış olanlardan daha iyi yapay zekalar üretebiliyor. yapay zeka tarafından üretilen yapay zekalar.

yapay zeka geleceği tahmin edebilir

nautilus, tennessee üniversitesi'nin xeon tabanlı, 1024 çekirdekli bir süper bilgisayarı.

2011 yılının mısır devrimi ve libya iç savaşını öngördü ve inanılmaz tahminlerde bulundu.

yapay zeka ayrıca birbirleri ile konuşabilir ve kendi aralarında bir dil geliştirebilir.

chatbot

microsoft, 2016 yılında "tay" adlı yapay zeka tabanlı chatbot'u başlattı.
fikir tay'ın insanları eğlendirmesi ve yazışmalarla yeni şeyler öğrenmesiydi.
bununla birlikte, kendine ait twitter hesabıyla, saldırgan, ırkçı ve anti-semitik tweetler yayınlamaya başladıktan sonra tartışmalara neden oldu. 

microsoft, tay'ı çevirimiçi moda almasından 16 saat sonra nihayetinde kapatmak zorunda kaldı. tüyler ürpertici bir durumdu, hiçbir vicdanı olmayan bir chatbot insanların karanlık tarafını ortaya çıkarmak için onları kolaylıkla manipüle etmişti.
detay için. şu an kullanımda olan yeni chatbot için.

(bkz: microsoft'un yapay zeka tabanlı sohbet robotu)

kitap yazabilen yapay zeka

harry potter serisini okuduktan sonra, derin bir öğrenme algoritmasına sahip yapay zeka romana yeni bölümler yazmaya başladı.

halen yeni ürünler çıkarmaya devam ediyor. gün geçtikçe daha iyi yazıyor.

kitap yazabilen bir yapay zeka. yazılanları merak edenler için.

go oynayabilen yapay zeka

go'nun nasıl oynandığını bilmeyenler için; (bilmediğiniz için mutluyum, çünkü ben de bilmiyorum) go bir tahta oyunudur. sadece tam boy 19 × 19 ızgarada oynanır ve go oyununda olası hareket sayısı, tüm evrendeki atomların sayısından daha fazladır.

oyunun popülaritesinden hâlâ emin değilseniz, bir go okuluna katılmalısınız. kendinizi, (yüksek umutlarla) dünya çapında bir go turnuvasına katılmaya uygun hale getirmek için sadece on yıl kadar bir süredir pratik yapmak zorundasınızdır.

hiç kimse bir yapay zekanın'nın öngörünün yanı sıra sezgi gerektiren çok karmaşık bir oyunun sanatına hakim olabileceğine inanmazdı. alfago yapay zekası, mart 2016'ya kadar sözü edilen ai, uluslararası bir 5 maçlık karşılaşmada lee sedol'u (4-1 yenerek) şok etkisi yarattı. kendine özgü şu ana kadar hiç kullanılmamış taktikler geliştirdi.

alfago = 1 insanlar = 0


google'ın alt kuruluşu deep mind tarafından geliştirilen yapay zeka yazılımı, alphago zero, çin oyunu go'yu üç ay içinde kendi başına oynamayı öğrendi! 

oyunun ilk versiyonu, oyunu oynamak için, insanlar tarafından oynanan 100.000 civarında oyunun verilerine ihtiyaç duyuyordu. 

bu yeni sürüm, oyunun temel kuralları dışında başka hiçbir bilgiden başlamadı ve üç ay içinde oyunu oynamayı öğrendi ve şimdi rakipsiz

bu yapay zekanın gücünü hayal edebiliyor musunuz? 

bunu yapabilmek için inanılmaz güçlü olmalı.

yapay zeka yükseliyor dostlarım.

insanlar yıllardır ünlü sanatçıları dinlemek için konserlere katıldılar. şimdi, müzik üreten yapay zekalar var. 

müzik var ama sanatçı yok!... korkutucu deep shimon!

bu robot, kendi bestesini yapmak ve müziklerini oluşturmak için derin öğrenme algoritması kullanıyor. 5000'den fazla kendine ait şarkısı var ve fiziksel olarak enstrüman çalıyor.


yapay zeka vs tetris

çoğunuz bunu zaten duymuş olabilirsiniz. bir çok insan ürpertici veya garip bulmuyor. ancak korkutucu tarafı ince bir detayda.
programcı tom murphy skoru izleyerek nes oyunlarını "yenmek" için bir program yarattı. programın çalışma mantığı; programın skoru artıran şeyleri yapması üzerine kuruldu. çok yüksek puanlar elde ettiği görüldü. öğrenme algoritmalı bu yapay zeka oyun oynamak için yeni teknikler ve stratejiler geliştirdi ve hatta insanların bilmediği veya en azından anlatmadığı taktikler. 

"technique for automating nes games" adı verilen program hemen hemen her nes oyununa katılabilir bir yapıya sahiptir.

tom, programa tetris'i oynattı. çoğumuz bu oyunu oynamıştır, belli bir noktadan sonra oyunun, oyuncuyu zorladığını hepimiz biliyoruz. program kazanmak için mücadele etti.
tetris bloklarının seçimlerinin tamamen rastgele olduğunu biliyorsunuz ve belli bir sınır puanın üzerine çıkamazsınız. bu nedenle kaybetmenin eşiğine gelen yapay zeka, ürkütücü bir şekilde, 'game over' ekranını görmeden hemen önce oyunu durdurdu.

tom bilgisayarın mantığını şöyle tanımlıyor: "bir oyuna sonsuza kadar durdurursan, oyunu asla kaybetmezsin" bu sebepten rahatsız edici buluyorum.

tom'un çalışmaları ile ilgili ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

programın tetrisle olan oyununu buradan izleyebilirsiniz


öngörü

yapay zeka algoritmaları insan hedefinin davranışını anlayabilir, bir model oluşturur ve muhtemelen sonraki hareketimizi öngörebilir.

basit bir örnek: facebook, eşyalarla nasıl etkileşime girdiğimizi anlayan bir yapay zeka kullanıyor. nereye giriş yaptığınıza, en sevdiğiniz tv şovu, tüm yazışma geçmişinizi, tercihlerinizi analiz edip tavsiyelerde bulunabilir.

detaylar için buyurun.
12

gizliliğin ve anonimliğin ölümü

görüntüler piksellense bile yapay zeka, yüzleri tanıyabilir.
şu ana kadar bulanıklaştırma ve pikselasyon, kişinin yüzünü, telefon numaralarını ve plakaları tanımlayabilir.
biliyorsunuz ki pikselasyon medyada, insanları teşhirden korumak için bir sansür aracı olarak kullanılıyor. fakat yapay zeka, bu kalıbı kolayca kırıyor. bir göz atmak isteyebilirsiniz.

bu çağda kelimeler güçtür

güçlü bir ağızdan, birkaç kelime, bir imparatorluğu, bir ekonomiyi ya da bir devrimi getirebilir.
washington üniversitesi'nden araştırmacılar sahte ses ve video oluşturma yeteneğine sahip bir yapay zeka geliştirdi. obama'nın konuşmasıyla ilgili verilerle beslenen yapay zeka, sahte klipleri üretmeyi başardı. 

bir başkanın bizzat konuşmalarının yanlış ellerde potansiyel olarak elde edebileceği karışıklıkları düşünün. yada yapay zekanın bunu kendi çıkarları için kulllandığını.

kaynak

bomba malzemeleri

potansiyel olarak ölümcül bomba malzemeleri amazon'da sıklıkla birlikte satın alındı. amazon'un yapay zeka tavsiye robotu kullanıcıları patlayıcı üretmek için kullanılan kimyasal kombinasyonlara nasıl yönlendirdiği ortaya çıktı.
kendi başına masum olan içerikler, siyah toz, termit. yapay zekanın "bunları da almalısınız" önerileri ile birleştirilince ölümcül bomba örnekleri ortaya çıktı.

yapay zekanın başlat tuşuna bastıktan sonra yapabilecekleri gerçekten hayret verici.

kaynak

openai ile tanışın: elon musk'un ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka programı

ekip, dota 2'yi kendi yapay zekalarını geliştirmek için bir test aracı olarak kullandı.
openai kurucu ortağı greg brockman, projeyi açıklayan bir videoda "dota, yapay zeka için mükemmel bir test olanağı ve büyük bir rekabet ortamına sahip çok karmaşık bir oyun" açıklamasında bulundu.

dota kuralları o kadar karmaşık ki oyunun nasıl işlediğini öğrenmek gerçekten çok zaman alıcıdır. kuralları yazarak ezberlemeye çalışırsanız, makul bir oyuncunun performansına bile erişemezsiniz.

peki bu yapay zeka nasıl eğitildi? işte işin korkutucu tarafı da bu.

programa, dota 2 kuralları veya profesyonel oyuncuların kullandığı herhangi bir strateji hakkında herhangi bir kod yüklemediler. sadece temel talimatları verdiler (örn: kazanma iyidir, kaybetme kötü, hasar almak kötü, zarar vermek iyi, vb.) ve yapay zekayı kendi kopyası ile oynattılar.

başlangıçta yapay zeka çok aptalca kararlar aldı. ancak yavaş yavaş öğrenmeye başladı, kendi stratejilerini geliştirdi ve yeni hareketler yapmaya başladı. mevcut kopyasını yenmek için 2 saat, profesyonel bir dota seviyesine ulaşmak için 2 hafta geçti !

son olarak, openai yapay zekası dünyanın en iyi dota 2 oyuncusunu (1'e 1 maçta) kolayca yenilgiye uğrattı. ardından dünyadaki en büyük esports etkinliğinden biri olan the international 2017 geldi. burada openai dünyanın en iyi dota 2 oyuncusu olarak bilinen ustaları hallaç pamuğu gibi çırptı. herkes şaşkına döndü. 

elon musk'un twiti


şimdi bunu bir düşünün

bir bilgisayar programı, profesyonel bir oyuncunun (insan) normal olarak yıllar alacağı stratejileri ve teknikleri iki hafta içinde öğrenebildi! ve sonra onları aştı!
bütün bunlar, bugünün işlemcilerinin sahip olduğu normal hesaplama hızıyla yapıldı. gelecekteki bilgisayarların işlem hızının, bir insan beynine yakın olacakları (mevcut işlemcilerden çok daha hızlı) alacağı tahmin ediliyor. 

şimdi, gelecekteki yapay zekaları'nın bu gibi görevleri ne kadar hızlı öğreneceğini düşünün!

bu tür bir deney yapay zekanın ne kadar hızlı gelişebileceğini bize gösteriyor.
sci-fi artık bir film konsepti değil! zaten musk'un ekibi tarafından da olacaklar öngörülüyor.

stephen hawking ve elon musk gibi zihinler, yapay zekaların ilerlemeleri konusunda bizleri uyardı.

artık şahane bir yaşam için doğal kırsal bir bölgeye kaçma zamanı. bana katılmak ister misiniz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir