Ceza Davası Açılan İlk ABD Başkanı Donald Trump Neyle Suçlanıyor?

45. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, hakkındaki bazı suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkacak. Amerika tarihinde ilk kez bir -eski- başkan cezai kovuşturmayla yargılanacak. Donald Trump tutuklandı mı, tutuklanabilir mi?
Ceza Davası Açılan İlk ABD Başkanı Donald Trump Neyle Suçlanıyor?

özetle: trump resmi olarak suçlandı, ama ne tekrar başkan olması engellendi, ne de tekrar seçilmesi garantilendi. olan biten şu:

1. manhattan bölge başsavcılığı, donald trump'ı 2016 başkanlık kampanyası sırasında, porno yıldızı stormy daniels'e yapılan (sus payı) para ödemesini (130 bin dolar) gizlemek ve bunu vergiden düşmekle suçluyordu.

2. sus payı ödemesi suç değil. suç olan bunu sahtecilikle gizlemesi. jüri, 30'dan fazla dolandırıcılık (business fraud) suçlamalarıyla yargılanmasına karar verdi.

Stormy Daniels

3. amerikan tarihinde ilk kez eski bir başkan cezai kovuşturmayla yargılanacak.

4. muhtemelen salı günü mahkemeye çıkarılıp suçlamalar kendisine okunacak ve suçlu olup olmadığı sorulacak. trump bunu seçim propagandasına dönüştürecektir.

5. eski avukatı michael cohen, şu sıralar aleyhine şahitlik ediyor ve "ben aynı suçtan dolayı ceza ödedim, hapis yattım, trump'ın ayrıcalığı ne?" diye soruyor.

6. trump, "tarihin en yüksek politik cinayeti ve seçim müdahalesi" diyor. genel olarak cumhuriyetçi politikacılar bir bütün olarak arkasında. ama eskisi kadar yoğun olmasa da, cumhuriyetçi seçmenlerin en büyük adayı.


7.
manhattan başsavcısı bunu siyasi saiklerle, kendi tabanına verdiği sözler sebebiyle yapıyor olabilir. evet, savcılar da seçimle geliyor amerika'da.

8. buna "derin devlet yapıyor" veya "zorla trump'ı seçtirecekler" gibi şeyler söylemek tamamen temelsiz.

9. demokratlar "kimse kanunların üzerinde değil" derken, pek çok uzman, başsavcının görevini kötüye kullandığına inanıyor.


10.
devlet sırrı dökümanlar ve georgia'da seçime müdahaleleri sebebiyle yeni suçlamalar gelebilir. bu muhtemelen amerikan halkının politik olarak daha fazla polarize olmasına sebep olacak.

11. anayasaya göre, ceza alsa bile bu, tekrar seçilmesine engel değil. hatta tekrar seçilme şansı biraz daha yükselmiş olabilir, ama yeterli olacak mı? göreceğiz...

cnn