Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın Yazarı Roald Dahl'ın Filmleri Aratmayan Hayat Hikayesi

1916-1990 arasında yaşayan Roald Dahl'ın enteresan bir hayatı olmuş kesinlikle.
Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın Yazarı Roald Dahl'ın Filmleri Aratmayan Hayat Hikayesi

ünlü yazar roald dahl'ın hayatı ve hakkında bilmediğimiz özellikleri

roald dahl, 13 eylül 1916'da cardiff yakınlarındaki llandaff'ta doğdu. adını ünlü norveçli kutup kaşifi roald amundsen'den alan dahl'ın iki ablası, ayrıca bir kız kardeşi ve bir erkek kardeşi vardı. 1920 yılında roald henüz üç buçuk yaşındayken dahl ailesini bir trajedi sarstı. şubat ayında, yedi yaşındaki ablası astri, apandisten dolayı vefat etti ve sadece birkaç hafta sonra babası harald zatürreden dolayı vefat etti. roald dahl, 1934 yılında 17 yaşındayken okulu bıraktıktan sonra shell oil company'de çalıştı.

1939'da ikinci dünya savaşı'nın patlak vermesinin ardından dahl, kraliyet hava kuvvetlerine (raf) katıldı ve bir süre hawker hurricane savaş uçağına pilotluk yaptı. 1940 yılında uçağı libya'nın batı çölü'ne düştü ve başından, burnundan ve sırtından ağır yaralandı ve bunun sonucunda altı ay hastanede kaldı. 1941 yazında, kazanın ardından baş ağrıları yaşamaya başladı ve uçamayacağı düşünülerek ingiltere'ye gönderildi. nisan 1942'de 25 yaşında olan dahl, ingiliz büyükelçiliğine hava ataşesi yardımcısı olarak katılmak üzere washington dc'ye gönderildi. abd'de dahl, james bond'un yazarı ian fleming ile birlikte mi6'nın bir bölümünde çalışan bir casus oldu. (dahl daha sonra fleming'in you only live twice adlı romanını 1967 bond filminin senaryosu olarak uyarladı.)

abd'de çalışırken dahl, kendisini libya'daki deneyimleri hakkında yazmaya teşvik eden ingiliz romancı cs forester ile tanıştı. o günün ilerleyen saatlerinde dahl kalemi kağıda koydu. daha sonra şöyle dedi: "o an bunu bilmesem de, hayatımı değiştiren an buydu."


hakkında ilginç bilgiler

1. dev şeftali (1961), dahl'ın çocuklara yönelik ilk romanı olsa da , roalddahl.com'a göre the gremlins (1943), "roald dahl'ın çocuklar için yazdığı ilk eser olma konusunda çok iyi bir iddiaya sahip".

2. 1964'te abd'de yayınlanan charlie'nin çikolata fabrikası dahl'ın ünlü devlet okulu repton'da geçirdiği zamandan ilham aldı. dahl ve sınıf arkadaşları orada yatılıyken çikolata yapım şirketi cadbury , roald ve arkadaşlarına denemeleri için cadbury'nin en yeni ürünleri gönderiliyordu.

3. charlie ve çikolata fabrikası birkaç taslaktan geçti. roalddahl.com'a göre, birinde charlie bucket, willy wonka'nın evini ziyaret etti ve bir çikolata kalıbının içine düştü; diğerinde ise (yayınlanan kitapta yer alan beş çocuk yerine) 10 çocuk fabrikayı ziyaret etti.

4. dahl, beyin cerrahı kenneth till ve model uçak motorlarına yakıt sağlayan küçük hidrolik pompalar yapımında uzmanlaşmış üreticisi stanley wade ile birlikte, beyindeki fazla sıvıyı boşaltmak için kullanılan wade-dahl-till valfini tasarladı. cihaz o zamandan beri binlerce operasyonda kullanıldı .

5. aralık 1960'ta aile new york'ta yaşarken dahl'ın dört aylık oğlu theo'ya bir taksi çarptı beyin hasarı yaşadı.

6. 1960'lar roald dahl için özellikle zor yıllardı. theo'nun 1960 yılındaki beyin hasarının ardından, kasım 1962'de dahl'ın en büyük kızı olivia, henüz yedi yaşındayken kızamık ensefalitinden dolayı vefat etti . ve şubat 1965'te eşi aktris patricia neal, felç geçirdi .

7. ve 1980'lerde dahl, kişisel sorunlarına rağmen üretken bir şekilde yazıyordu: 28 yıllık evliliğin ardından 1981'de patricia neal'dan ayrıldı.

8. dahl birkaç senaryo yazdı: bond filmi you only live twice (1967); chitty chitty bang bang (1968), willy wonka and the chocolate factory (1971).

9. oxford university press, doğumunun yüzüncü yılını kutlamak amacıyla, yazarın birçok kitabında kullandığı neredeyse 8.000 gerçek ve hayali kelimeyi içeren roald dahl sözlüğü'nü oluşturdu.

kaynak