ChatGPT Yüzünden Kovulan Personellerle Çalışan Birinden: Yapay Zeka Bir Tehdit mi?

ChatGPT ve benzeri yapay zeka botlarının bazı insanların işini elinden alamayacağını düşünüyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.
ChatGPT Yüzünden Kovulan Personellerle Çalışan Birinden: Yapay Zeka Bir Tehdit mi?

info: sahibi olduğum şirkette chatgpt, bir çalışanın yerini alarak birini işsiz bıraktı ve aynı pozisyona 1 kişi daha alacaktık, bunun şartları ve kişi personasını değiştirdi. 2 kişi yerine şimdi bambaşka özelliklerde 1 kişi arıyoruz. yazının devamını bu bilgi ile okumanız, chatgpt'yi yeterince bilmeyenler için ciddiyeti artırabilir.

chatgpt... ülke gündeminden dolayı yeterince farkında değiliz belki ama bugünlerde gerçek bir paradigma değişimi yaşanıyor ve çok başındayız. bu paradigma değişimi sanayi devriminden gibi iş yapış koşullarını tümden değiştirecektir.

bir digital marketing çalışanının işsiz kalma serüveni ve mevcut personele ek işe alınacak kişi personasını nasıl değiştirdiğinden kısaca bahsedeyim

chatgpt çıktığı ilk hafta twitter'daki geliştiricilerin tek gündemiydi. bizde ilk hafta, ilk denemelerde gördük ki; 6 ay bizde çalışan ve gelişimi için her şeyi yaptığımız digital marketing çalışanından çok daha iyi sonuçlar alıyorduk. üstelik chatgpt ile yapılan işler yaklaşık x10 hızlı oluyordu. 2-3 gün doğru verimi almak için chatgpt üstünde çalıştık ve artık 6 ayda tecrübeli bir digital marketing çalışanı yerine chatgpt'i geçti.

son 12 ayda, o pozisyonda, farklı persona ve yeteneklerde 5 kişi denemiştik. çok yorulmuştuk ve chatgpt bize can suyu oldu.

şimdi şirket içinde kullandığımız, kendimizin yazdığı yönetim yazılımımıza semrush + chatgpt destekli bir modül yazdık. huzur var, mutluluk var. şu an o pozisyonda çalışan kişi yok, yazdığımız chatgpt destekli yazılımla ayda 5-6 saat çalışarak, eski çalışanların 1 aylık işini yapıyorum.

eskiden günlerim, sadece o pozisyondaki kişi ya da kişilerin işlerini kontrol etmekle, düzeltmekle ya da yönetmekle geçiyordu.

özetle: müthiş bir paradigma değişimi yaşanıyor

metaforla anlatırsak; bu değişim, karşıdan gelen büyük bir dalga. bu dalgada boğulabiliriz de, sörf yapabiliriz de...

zamanın su gibi aktığı şu günlerde, yazıyı bir alman atasözü ile bitirmek istiyorum: "zamana uygun gitmeyen, zamanla batar."

ekleme: chatgpt, digital marketing çalışanının yaptığı işi yapıyor. uluslararası çevrimiçi pazaryerine ürün girerken gerekli olan keyword, title ve content writing işini yapıyor. bu verilerin doğrulamasını da semrush ile yapıyoruz. chatgpt'nin bu hali bile, ilgili pozisyonda %90'ın üstünde verimlilik sağladı.