ChatGPT'nin, Rakipleri Bard ve Gemini'den Neden Hala Üstün Gözüktüğüne Dair Güzel Bir Örnek

ChatGPT, rakipleri olan Gemini, Bard veya Bing'den daha mı iyi? Bir Sözlük yazarı bir örnek üzerinden anlatmış.
ChatGPT'nin, Rakipleri Bard ve Gemini'den Neden Hala Üstün Gözüktüğüne Dair Güzel Bir Örnek

bing, bard, gemini hepsi hikaye... kral hala chatgpt

şöyle ki; modelleme ve simülasyon dersinde her sene sorduğum klasik bir sorum vardır. öğrencinin python kullanarak verilen akışkan için t-s ve p-h diyagramlarını çizmesini isterim. aynı promptu gemini ile güçlendirilmiş bard'a, bing'e ve chatgpt'ye verdim.

bard resmen uyduruk bir kod yazdı ve utanmadan bu kodu çalıştırırsanız aşağıdaki çıktıyı görürsünüz diye google'dan bulduğu bir grafiği gösterdi. hoş, bu kadar yaratıcı sallayabilmesi de takdire şayan elbette.

bing, ki kendisini aslında çok beğenirim, yine uyduruk ama ayakları yere nispeten daha iyi yazan bir kod getirdi karşıma.

chatgpt ise önce termodinamik kütüphanesinin kendi çizim metotlarını kullandı. şimdi dürüst olayım benim haberim bile yoktu bu metotların varlığından. devamında prompt'u bu metotları kullanma şeklinde düzenledim. sonuçta gayet düzgün bir mantıkla yazılmış, ki bunu yapabilmesi için belli başlı termodinamik prensipleri göz önünde bulundurması gerekiyordu, kopyala yapıştırla çalışabilecek bir kodu önüme getirdi.

son tahlilde and the oscar goes to chatgpt.

ekleme: benim türkiye'den erişimim yok ama sağolasın aynı prompt'u guru claude.ai ile denedi, o da muvaffak olamadı. genel itibariyle ai çalışsın çalışmasın düzgün mantıkla bir kod yazabiliyor ancak benim spesifik problemimdeki ihtiyaç duyulan termodinamik bağıntıyı bir tek chatgpt kullandı.