ChatGPT'ten Daha İyi Olduğu Söylenen Google'ın Yeni Yapay Zekası: Gemini

Google, yeni multimodel dil modeli Gemini'yi duyurdu. Yapay zeka alanında heyecanlandıran bir gelişme olarak addedilen Gemini nedir, ne işe yarar?
ChatGPT'ten Daha İyi Olduğu Söylenen Google'ın Yeni Yapay Zekası: Gemini

gemini; google deepmind'ın yapay zeka alanındaki son duyurulan model ailesi

üç farklı modeli bulunan gemini'nin (ultra, pro ve nano) her bir modeli farklı ihtiyaç ve kapasitelere yönelik tasarlanmış. ultra modeli, en karmaşık görevler için kullanılacakken, pro modeli geniş bir görev yelpazesinde ölçeklendirme için, nano ise daha çok cihaz içi (muhtemelen android telefonlar, işletim sistemlerinde) görevler için tasarlanmış. 

en dikkat çekici özelliği ise çok modelli olması. yani hem metin, hem de görsel datasını modele tek bir tensör olarak atacak (anladığım kadarıyla) ve birden çok çıktıya dönüştürebilecek. kod üretiminden metin ve görsel birleştirme yeteneklerine kadar oldukça geniş bir yelpazede hizmet sunuyor. ayrıca çok dilli diyalog oluşturma gibi özellikleri de bulunuyor. 


gemini'nin bu özellikleri, yapay zeka dünyasında yeni bir dönem olabilir. çünkü birçok karşılaştırmada, şu an piyasada bulanan en iyi model olan open ai'ın gpt4 modelinden daha iyi sonuç ortaya koymuş. üzerine multimodel yapısı da anlattıkları kadar varsa, büyük bir fark da yaratabilirler. üzerine google hayvan gibi server kapasitesine, bu konuda kendi özel çiplerine sahip olduğu, şirketin elinde bulundurduğu datanın ucu bucağı olmaması (sadece benden 25gb toplamışlar) da eklenince neler çıkar neler. insan meraklanmadan edemiyor.

gemini vs gpt-4


13 aralık'tan itibaren google ai studio ve google cloud vertex ai aracılığıyla uygulamalara entegre edilebilenecekmiş. bekleyip göreceğiz...

temenni not: inşallah google'ın yok fişini çektiği bilmem kaçıncı projesi olmaz.

karşılaştırma için twitter linki
meraklısına web site