Çıkmasına Sayılı Günler Kalan FIFA 19'da Ne Gibi Yenilikler Olacak?

Electronic Arts'ın klasik oyunu FIFA'nın 2019 sürümü 28 Eylül itibariyle çıkıyor. Nesi değişecek ki demeyin, bir futbol oyununa göre güzel yenilikler vadediyor kendisi.
Çıkmasına Sayılı Günler Kalan FIFA 19'da Ne Gibi Yenilikler Olacak?


* survival isminde bir maç modu eklenmiş. aylardır fifa'ya da battle royale modu gelecek esprisi yapıyorduk. onun gibi bir şey sanırım... bu modun olayı, gol attığınızda bir adet oyuncunuzun sahadan ayrılması. en son kim ayakta kalırsa kazanır!

no rules (kural yok) modu. zaten isminden anlaşılıyor. bu yıllardır hayal ettiğim bir oyun moduydu. aslında bu zaten antrenman maçlarında olmuştur hep. artık resmi maçlarda da kullanabileceğiz. faulün, ofsaytın olmadığı bir maç... oldukça zevkli olacaktır.

* long range modu. bu modun esprisi ise basketbolla benzer olması. ceza sahası içinden attığınız goller 1, dışından attığınız goller 2 gol sayılıyor. benim gibi kaleyi uzaklardan bombalamayı sevenler için güzel olmuş.

* first to... modu. bu modun esprisi kısaca, maç başlamadan önce belirlediğiniz kuralı ilk yerine getiren takımın maçı kazanmasıdır.

* headers & volley modu. isminden anlaşılan bir diğer mod. "akan oyunda" sadece kafa ve voleyle attığınız goller geçerli sayılıyor ancak frikik ve penaltıdan atılan goller de geçerli.

* 5v5 maç modu olacak.

* zaten yıllardır pes'te olan şampiyonlar ligi temalı hazırlık maçları artık fifa'da da mevcut.

* bildiğiniz gibi şut tuşuna iki defa bastığınızda top yerden gidiyordu. oyuncunun gücünden bağımsız olarak düzgün basarsanız mutlaka gol oluyordu. bu sefer işler daha farklı olacakmış. şut gücünün ciddi fark yaratacağı söyleniyor. eskisi gibi herkes düzgün vuramayacak ve bu sefer gelen yenilik, şut şiddetini ayarlayarak başarı elde etmek. klasik kırmızı barda ufak yeşil alanı yakalama olayı, zamanlamalı şut. nba kafası gibi. oyuncunun tepesindeki üçgenden bu anlaşılacakmış.

* bir diğer yenilik duran toplarla alakalı. açıkçası bu oldukça hoşuma gitti. duran top kazandığımız zaman ileriye kaç kişinin gitmesini istiyorsak ona göre ayarlayabiliyoruz. ister 7 kişiyle gidersin ister 3. bu olay diğer oyunlarda yoktu ve bence büyük bir sorundu. mesela maçın son anları, galip konumdasınız. komple defans yapıyorsunuz ve kaza bela bir korner kazandınız. neredeyse bütün takım o bölgeye gidiyor ve savunmanız piç oluyordu. fifa 19'da bu olay olmayacak.

* artık first touch olayında da fake atabiliyoruz. pek fark yaratacağını sanmıyorum ancak daha rahat pozisyon alma ve çalım atma durumlarında avantaj sağlayacaktır.

* kalecinin aut kullanma açısı genişletilmiş. şimdi bunun nesi iyi yenilik diyeceksiniz ancak ben çok beğendim. kırt saat kime atsam acaba diye sağa sola çevirmektense tek tuşa basmadan bütün sahayı görebilmek güzel bir ayrıntı.

* maçtan önce birden fazla taktik oluşturabiliyoruz. birden fazla planımız olması güzel bir olay zira maç anında görebileceğimiz bir kırmızı kart veya savunma yapmamızı gerektirecek durumlarda taktik değiştirmemiz gerekiyor. maç anında kırk saat tek tek diziliş ile uğraşmaktansa maçtan önce hazırladığımız taktiklere tek tuş ile geçiş yapıyoruz.

* hafta sonu ligi tüm platformlarda 40 maçtan 30 maça indirildi.

* hafta sonu ligine katılım puanları geldi. böylece istediğiniz zaman katılabileceksiniz, bu puanları ne zaman kullanacağınız size kalmış.

* aylık ödüller kalktı, haftalık ödüllere eklendi. 1 hafta sonu kaçırıp kötü aylık ödül alma dönemi bitti.

* hafta sonu ligi ile işlevini yitiren divisions olayı tamamen değişerek, bol ödüllü division rivals olayı geldi.

Bonus: FIFA 19 Gameplay videosu

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler


Deli Gibi Beklenen Oyun Red Dead Redemption 2'de Ne Gibi Yenilikler Olacak?


PlayStation Dünyasının Yeni Bebeği: Marvel's Spider-Man Oyun İncelemesi