Cildinizi Partlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yeni Bir Trend: Cilt Orucu

Cilt orucu (skin fasting) nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar? Cilt orucu hakkında bilinmesi gerekenler.
Cildinizi Partlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yeni Bir Trend: Cilt Orucu

cildin nefes almasına ve çeşitli problemler varsa dinlenmesine fırsat tanımak için çok aşamalı bakım rutinlerine ara verilmesi anlamına geliyor cilt orucu (skin fasting).

cilt orucu, belirli bir süre yüzünüzde kullandığınız ürün ve tedavilerin miktarını azaltma uygulamasıdır. bu, günlük nemlendiricinizi rutininizden çıkarmak veya tüm cilt bakım rejiminizi azaltmak kadar basit olabilir. buradaki fikir, tedavilerin ve bileşenlerin cildini hızlandırmak ve cildin dinlenmesini ve 'sıfırlanmasını' sağlamaktır. cildinizin kendi kendine onarılmasına ve gençleşmesine izin vererek, bazıları cildin kendini nemlendirebildiğini ve hatta pul pul dökebildiğini iddia ediyor.

tıpkı oruç tutarken, vücudunuzdaki toksinleri atmak için düzenli yemek kalıpları arasında uzun aralıklar bıraktığınız gibi, cilt orucu da benzer çizgilere dayanan bir yeni çağ güzellik trendidir. herhangi bir ürün veya bileşenin uygulanmaması yoluyla cildin detoksifikasyonunu amaçlar. basit bir kuralı takip eder: cilt bakımı rutininize bir ara verin ve cildinizin nefes almasına izin verin. cilde kesinlikle hiçbir şey uygulamayın (güneş kremi hariç).

bazı uzmanlar temizleyici, nemlendirici ve güneş kremi gibi temel ürünlere bağlı kalıp diğer ürünleri ve kullandığınız doğal yağları, ev yapımı cilt maskelerini bırakabileceğinizden yana. tüm ürünleri ortadan kaldırmak, cildinize potansiyel olarak zarar verebilir. örneğin; yüzünüzü bir temizleyici ile yıkamayı bırakırsanız kir, kalıntı, makyaj ve yağ birikerek daha fazla sivilce oluşmasına neden olabilir.

aslında çoğu uzman, eğer cilt orucu uygulanacaksa bu süreçte cildin güneşten çok dikkatli şekilde korunması gerektiğini de belirtiyor. güneş koruyucu krem kullanmadan güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak ciltte birçok problemin ortaya çıkmasına neden olabilir.

özetle; cilt tipinize göre karar verip, cildinizi her gün izleyerek ve gelişimini takip ederek cilt orucu uygulayabilirsiniz. olası problemlerle karşılaşırsanız eski bakım rutininize dönmeyi ihmal etmeyin.

kaynaklar: 12