Cinayeti 22 Yıldır Çözülemeyen 6 Yaşındaki Güzellik Kraliçesi: JonBenet Ramsey

6 yaşında "Çocuk Güzellik Kraliçesi" olduktan sonra ABD'deki evinde ölü bulunan JonBenet Ramsey'in cinayeti 1996'dan bu yana gizemini koruyor.
Cinayeti 22 Yıldır Çözülemeyen 6 Yaşındaki Güzellik Kraliçesi: JonBenet Ramsey

jonbenet ramsey'in katili 2018 yılı itibarıyla hala bulunamamıştır ve kuvvetle muhtemel bulunamayacaktır da. hala kapanmış bir dosya değildir ama 20 yıl sonra herhangi biri itiraf etmedikçe de ortaya çıkmayacaktır. kısaca bu olayı çok ilginç yapan şeylerden bahsedeyim biraz;

ailenin şüpheli olması

genelde yazacağım şeyler de bunla ilintili olacak. teori o ki; anne patsy veya erkek kardeş burke yanlışlıkla kızın ölümüne sebebiyet veriyor ve aile bu durumu örtbas etmek için dümene kalkışıyor. bu durum sadece ihtimalden fazlası haline geldi zamanla, çünkü aile kendisinden beklenen dürüstlüğü gösteremedi. birkaç olay var bunla alakalı, ama örnek vermek gerekirse; aile olay günü giydikleri kıyafetlerin incelenmesine anca 1 yıl sonra izin vermişlerdir. bir de genel olarak ailenin olaya ilişkin tutumu da şüphe çekici olmuştur, normal şartlar altında böyle bir olay yaşayan aile tamamen işbirliği yapacakken ramsey ailesi biraz kaçınmış bazı şeylerden.


eve herhangi bir zorla giriş olmaması

yanlış hatırlamıyorsam kızın cesedinin bulunduğu garajın önceden kırılmış camı hariç eve girilmesine dair bir iz yok. klişe olarak polis ailenin tanıdığı birinin veya içerdeki birinin yapmış olabileceğini düşünmüş. bunla ilgili polisin görüşü evdeki kilitli olmayan cam ve bodrumdaki malum camdan giriş olmadığı yönündeydi. hatta bodrum camında örümcek ağları varmış gayet zarar görmeden duran, bu nedenle aile yapmış olabilir. karşı görüş ise, bu olay bir senaryoysa, ramsey ailesi neden aynı zamanda zorla girişe dair göstermelik kanıt bırakmadı? bence son soru biraz zorlama, ama aile yapmadı, yapsa daha kanıt üretirdi diyor kısaca.


fidye mektubunun olay yerinde yazılması ve çok uzun olması

uzmanlara göre olay yerinde fidye mektubu yazmak fazlasıyla sıradışı bir durum. düşünün, eve giriyorsunuz, çocuğu kaçıracaksınız, ama nasıl plansız bir davarsanız fidye mektubunu olay yerinde yazıyorsunuz. bunun karşı argümanı ise eve giren saldırganın aileye yakalanmayacağını bilmesi ve kanıt sağlamamak için evdeki aletlerle iz bırakmadan mektubu yazması.

fidye mektubunda abartı derecede kullanılmış ünlem işaretleri, kısaltmalar ve küçük a harfleri de şüphe çekmiştir. anne patsy bol bol kısaltma kullanan biriymiş ve "a" harfini sözlükte, bilgisayarda veya daktiloda yazdığımız gibi yazarmış. aynı a harfi fidye mektubunda kullanılmış. işin tuhafı, patsy olaydan sonra a harfini normal el yazısındaki gibi tepesinde kuyruğu olmadan yazmaya başlamış. polis aile dahil 70 kadar kişinin el yazısı örneğini almıştır ama hiçbiri de eşleşmemiştir.

fidye mektubunda "polisle iletişime geçmeyin" diye sıkı sıkı tembihlenmişken polisle iletişime geçilmesi. bence bu biraz saçma bir fikir aileyi suçlamak için. ama yine de yazmak lazım.


fidyecinin kızı evde öldürmesi

mantık olarak saçma görünüyor, bu nedenle ailenin üstüne şimşekleri çeken de biraz bu durumdur. bir kızı kaçıracaksanız neden evinin bodrumuna kaçırırsınız? o kadar uzun fidye mektubu yazıp kızı bodrumda öldürmek biraz mantıksız görünüyor. bunla ilgili detay hatırlamıyorum, şu an da bakamayacağım ama bu mevzu da vardı.

tecavüz söz konusu değildir

ancak bir çeşit cinsel saldırı yapılmış olma ihtimali vardır. ki o da ihtimal, yanılmıyorsam vajinal bölgede hafif darp izi vardı. ama pek de cinsel saikle yapılmış bir durum gibi değildi. yanılıyorsam düzeltin ama tecavüz kesinlikle yok diye biliyorum.


olay yeri inceleme suç mahaline vardığında daha ceset bulunmamıştı, yani suç henüz cinayet değil, adam kaçırmaydı

bu nedenle evde delil teşkil edecek tek yer olarak kızın odasını kapatmışlardır, gerisini siklememişlerdir. sonuç olarak eve giren onca polis, evde hareket eden aile üyeleri delil olacak her şeyi biraz kirletmişler. ilk başta cinayet olarak hareket edilseydi o evde kuş uçurulmazdı.

polisler eve geldikten sonra evi bir kez arıyorlar

daha sonra kızın odası incelenirken olayın başındaki dedektif "kaçırdığımız bir şey olmasın ya" diye evi tekrar aratmak istiyor ve başlıyorlar. daha sonra evi polislerle beraber arayan baba kızının cesedini bodrumda bulup direkt yukarı taşıyor. allah için bir şey kaçırmamışsınız polis kardeş. bodrumda ceset varmış amk ya tüh atlamışız. neyse, kızın cesedinin yeri bu şekilde olay yeri inceleme fark etmeden iki kere değişiyor, daha sonra olay yeri ekibi "noluyoruz amk bırakın delil melik bırakmadınız" diye durduruyor ama geç biraz. kızın ağzında bant var ve çoktan baba onu aşağıda çıkarmış mesela. ve polis bu bantta bulunan bazı kumaş örneklerinin anne patsy'nin noel gecesi giydiği kazağına ait olabileceğini düşünmüş.


jonbenet'in iç çamaşırında 2003'te zar zor bilinmeyen bir erkek şahsın dna'sı bulunuyor

hala kime ait olduğu bulunamadı. dna inceleme teknikleri geliştiği için 2008 yılında ramsey ailesinden hiçkimsenin olayla alakasının olmadığı duyuruldu. olaya dair soruşturma hala kapanmadı ama detay olarak yazayım dedim.

jonbenet'in bir ara ananas yemiş olması

bu niye ilginç, otopside ananas bulunuyor ama anne ve babanın kızın ananas yediğine dair en ufak fikri yok. ailenin masum olduğunu savunanlara göre ananas olayı ortaya çıktığında aile bununla ilgili direkt yalan söyleme ihtiyacı hissederdi, lakin bilmiyoruz demişlerdir bu yüzden aile masumdur. evet bayağı zorlama, biliyorum.

fidye mektubunda istenen miktarın john ramsey'in son yıl eline geçen bonusun birebir aynısı olması

bence aile bu olayı kurguladıysa bu kadar mal olamaz; ama yaklaşım gereği katilin aileyi tanıyan biri olduğu söylenebilir.

genel olarak iki teori var

biri eve birinin girmesi diğeri ise ailenin yapması. açıkçası ailenin yapması görüşü teknik olarak ailenin örtbas etmesine dayalı olduğu için ne kanıt çıksa "ailenin örtbas etmesi kumpas yapması için koyduğu kanıt" deyip geçebiliyorsunuz. yanılmıyorsam genital bölgeden bulunan bilinmeyen kişiye ait bir kıl kız öldüğünde battaniye üzerinden çıkıyordu, polisin görüşü "aile battaniyeyi koymuş olabilir" olunca durum malum. battaniyeyle alakalı da ilginç bir şey var, kısaca battaniyenin çocuğun üstüne alelade bırakılmış olması ramsey ailesinin avukatlarına göre ramseylerin masum olduğunu gösterir, çünkü bu tarz kurgulama olaylarında aile kendi çocukları olduğu için çok dikkatli ve özenli biçimde cesedi gizlermiş. polis ise battaniye kurgulamak için bırakılmış demiş, nispeten daha basit bir açıklama. 

bu arada anne patsy ramsey 2006 yılında öldü. erkek kardeş burke yaşıyor; olay esnasında 9 yaşında bir çocuk olarak gayet tutarlı ifadeler verdiğinden ve düzgün bir psikoloji gösterdiğinden pek şüphelenilmemiş. bence birisi çıkıp itiraf etmedikçe ve bu itiraf kanıtlarla desteklenmedikçe bu olay sır olarak kalacak. yapan adamın ölmüş olma ihtimali var, dile kolay 22 yıl geçmiş üzerinden.

Amerika Tarihinin En Medyatik Cinayet Davasının Başrolündeki Adam: O. J. Simpson