Cinsel İlişkiyle Bulaşan ve Anlaşılması Çok Güç Bir Virüs: İnsan Papilloma Virüsü

Sözlük yazarı "lost aci soyler", cinsel yolla bulaşan insan papilloma'dan yani HPV'den neden korkmamız ve neden korkmamamız gerektiğini anlatmış. Hastalığın teşhisinden tedavisine kadar kapsamlı bir yazı.
Cinsel İlişkiyle Bulaşan ve Anlaşılması Çok Güç Bir Virüs: İnsan Papilloma Virüsü
iStock.com


tek eşli değilseniz hadi tek eşli olun 2 senedir falan, partneriniz sizden önce başka birileriyle birlikte olduysa, siz şimdiki ilişkinizden önce illaki başka birileriyle birlikte olmuşsanız,
partneriniz sizden habersiz ilişkiniz esnasında birileriyle görüştüyse, ilişkinize 1 ay ara verdiniz sonra barıştınız, o sırada çok değil 1 kişi ile beraber olduysanız
virüsü kapma ihtimaliniz var!

ekşiden, tinderdan, kafeden, bardan birisiyle tanıştınız. ne idüğü belirsiz bi tip olmasın, gayet düzgün, beyaz yakalı, zengin ailesi, iyi bir çevresi, sosyo kültürel durumu süper olsun fark etmez. kız/çocuk kendi çapında düzenli bir seks hayatına sahipse, senden önce misal bir erasmus öğrencisi ile, bardan tanıştığı biri ile, 4 aylık sevgilisi ile seviştiyse, sonra senle seviştiyse, kısacası seviştiyse(!) virüsü kapma ihtimaliniz çok yüksek!


"prezervatif kullanıyorum yea" yetmiyor! bu bir deri virüsü, deriye yerleşiyor. kimi siğil olarak belirti veriyor, kimi asla kendini göstermiyor. sürtünme ve sıvı alışverişi yoluyla bulaşıyor. prezervatif sıvı geçişini engelliyor, peki ya ten teması? streç filmle mi sevişeceksiniz? yine bulaşıyor allahın belası.

120 tane alt türü var hpv'nin (human papilloma virus). çeşitli yüksek duyarlılıkta testlerle (pcr yöntemi ile genotiplendirme) en yaygın olanlarının tespiti yapılabiliyor. siğil yapanları bir şekilde görüp işkilleniyosun eyvallah, ya yapmayanları? rutinde acaba bende bi durum var mı diye kıllanıp kendiliğinden laboratuvara gitmen lazım. kaçımız bunu yaparız/yapıyoruz? gitsek de bildiğimiz şey hıv (aids) virusu. aklımıza ilk o geliyor. ama bilin ki çağın cinsel yolla bulaşan hastalığı kesinlikle hpv!


öldürmüyor süründürüyor diyeceğim ama kadınlarda rahim ağzı kanserinin ana nedeni budur. inanılmaz dirençli bir virüstür. fark etmezsen, ya da fark edip vücudum bunu kendi yensin gibi bir gaflete düştüysen 1-2 seneden önce vücudundan atılamıyor. kadınsan dokularında da bozulma yapıp, üzerine stres artı sigara ile birleşip kansere kadar gidiyor. erkeksen bana ne ya bende sıkıntı yapmıyor ne de olsa diye sevişmeye devam edip, önüne gelen herkese bulaştırıyorsun. taa ki değer verdiğin ciddi ilişki yaşayıp tutuşana kadar. karını kanser yapabilirsin. dikkat et! hele ki durumundan habersiz bir erkek/kadın her yattığı insana bunu yüksek ihtimal partnerine bulaştırıyor. çok korkunç değil mi?

buraya kadar saydıklarım underrated olma nedenleriydi. insanlar alt tarafı siğil yea deyip işi kolaylaştırma derdinde. ama kolay falan değil. siğili yaktırdın ettirdin, hoop 2 ay sonra tekrar çıkıyor. sürekli uğraş dur. siğil yoksa da bu yüksek riskli virüs anlamına gelir, onda da yüksek karsinojenik risk var.


ha neden overrated; çünkü panikle öldüm bittim yapmanın alemi yok. erkekseniz insanların hayatını karartmak dışında (!) ölümcül bir vaka sizlerde çok gözlenmiyor. tabii küçük bir ihtimal penis kanseri falan oluyorsunuz. sıkıntı yok yani :) kadınsanız da yüksek riske sahipseniz hemen rahim kanseri olmuyorsunuz. aşırı paniğe ve hayattan soğumaya gerçekten gerek yok. 

ilk işiniz şüpheli ilişkiden 1 hafta sonra hpv genotiplendirme testi ile virüsü tespit etmek. yüksek risk ise smear testi yaptırmak. sonucunda doku bozulma seviyenizi öğrenmek (cin1, cin2, cin3 vs..), risk üst boyutta ise kolposkopi ile raimden parça alınarak, dokudaki seviyeyi tam anlamıyla öğrenmek, sonrasında seviyeye göre uygun tedaviye yönelmek. 

bu virüs eğer hiç müdahale edilmezse risklidir kızlar. ilerler, kansere kadar gider. ama erken tespitte, atarsın vücudundan 3/6 ay yahut 1/2/3/4 sene içinde. çok ucu açık bir süre. ingilizce bir makalede 10 yıldır hpv ile mücadele eden bir kadından bahsediliyordu misal.


en yakın arkadaşlarımdan birinde tip 18 tespit edildi, geçen günlerde de diğer arkadaşta 16 ve 45 birlikte görüldü. başka bir erkek arkadaşımda ise düşük riskli siğil yapanı tespit ettik. ilk entryimi yazdıktan sonra sözlükten yaklaşık 10 kişi bana ulaştı, test yaptık ve inanın yarısı falan pozitifti :(

aşıları iyice araştırın. kesinlikle faydalı, ama önünüze gelene atlamayın, bilen birilerine danışın. partnerinizi iyi seçin demeyeceğim gerçekten 18 yaşında üniversite öğrencilerinde bile var bu lanet şey, tecrübeden bağımsız pat diye sana bulaşabiliyor. şans :/ sevişmeyin demiyorum, hobi olarak yine şaapın, ama dikkat edin nolur :/