Çocuğunuzu İlk Adet Dönemine Hazırlamaya Nasıl Yardımcı Olablirsiniz?

Sağlık sektöründeki birinden, ebeveyn olarak kızınızı ilk adet (regl) dönemine hazırlamanıza yardımcı olacak bir yazı.
Çocuğunuzu İlk Adet Dönemine Hazırlamaya Nasıl Yardımcı Olablirsiniz?
iStock

çocuğunuz biyolojik olarak kadınsa, büyüdükçe eninde sonunda regl olacağından neredeyse kesindir. pek çok ebeveyn için, çocuklarıyla regl dönemi tartışmak, seks hakkında konuşmak kadar garip olabilir ancak böyle olmaması gerekir çünkü bu insan olmanın normal bir parçasıdır. unutma, biraz garip ve tuhaf hisler ve zorlanarak konuşma, çocuğunuzun ne bekleyeceğini bilmeden ergenliğe girmesinden daha iyidir.

yapılan araştırmalar şunu gösteriyor: bu konuşmaları başlatmak için kızınız asla çok genç değildir. ergenlik ve adet döngüleri ile ilgili her yaş grubunda vereceğiniz bilgiler vardır. ve bir çocuk bu konuda ne kadar erken bilgilenirse, durumun doğal bir süreç olduğuna dair inancı o kadar kuvvetlenir. toplumsal kabuller ve şartlanmalar ortada. bu kültürel kodlar çocuğunuzun zihnine sızmadan önce bu konuda siz doğru ve sağlıklı bilgileri vermeniz gerekli. konu değer yargıları ise işler biraz koltuk kapma yarışına benzer: ilk gelen oturur.

bu konuda konuşurken bir sır verir gibi davranmamalı, yüz ifadenizi ve ses tonunuzu gündelik konular konuşurken olduğu gibi olmasına dikkat etmelisiniz. özellikle kızınızda meme tomurcukları, vücut kokusu ve kasık kılları gibi erken ergenlik belirtileri varsa, bu konuda kesinlikle ayrıntıları konuşmanın zamanı gelmiştir. bu dönem bu konuda ilk konuşmaları yapmak için geç olsa da, daha da geç kalmamak için bu konuyu öncelikli gündeminize alın. çünkü bu bulgular varsa 6 ay ile 3 yıl içinde kızınız ilk adetini görecektir.

bu konuda kızınızla konuşurken dikkat edilmesi gereken ilkeler:

1. kızınızın her şeyi bildiğini varsaymayın

okuldaki arkadaşları, internet ve belki okuldaki sağlık derslerinin bu konuda kızınız için gerekli bilgileri verdiği konusunda yersiz inancınızı gözden geçirmelisiniz. ülkemizide bu konunun hala tabu olduğunu unutmayın. abd'de bile 11 yaşındaki kızların yarısından fazlası adet döngüleri hakkında yapılan 20 soruluk sınavda soruların ancak üçte birini doğru yanıtlamışlar. sınavdan 75 puan ve üzeri alan kız çocuğu sayısı ise %12 olarak bulunmuş. ülkemizde bu rakamlar çok daha düşüktür.

2. kızınıza çok fazla acımayacağına dair güvence verin

genç kızların kendi aralarındaki konuşmalarında vurgu her zaman ağrı üzerinedir. ağrı konusu evet gerçek. ama genç kızlarda ağrının gerçek boyutunun çok ötesinde ağrı kaygısı vardır. bu kaygıları yatıştırmak ve ergenliği ile barışması için ona yardım etmelisiniz. her adet döngüsünün çok sancılı olmadığını, ağrılı geçen döngülerde ağrıyı gidermek için yöntemler olduğunu, her kadının kendiniz de dahil benzer durumlar yaşadığını ama bu ağrıların günlük hayatınızı etkilemediğini detaylı biçimde anlatın. ona ağrıları çok fazla olursa gereken desteği vereceğinizi, onu ağrıları ile bir başına bırakmayacağınıza inanmasını sağlayın: "merak etme kızım! ben hallederim. senin canının yanmasına asla izin vermem!"


3. bir kıza pedlerin nasıl çalıştığını göstermek için adet görmeye başlayana kadar beklemeyin

çocuğunuza tuvalet eğitimi nasıl verdiğinizi hatırlıyor olmalısın. bez hala bağlıyken onu tuvaletle tanıştırmıştın. ona denemesi için fırsat vermiştin. tuvalet kullanmayı öğrenmesi için ona geçiş dönemi yaşamasına izin vermiştin. benzer şeyler adet görmek için de geçerli. ped kullanımına alışması için adet görmesi şart değil. adet görmeye başlamadan önce bu malzemeleri kullanması, gece pedlerini ve gün düz pedlerini ilk başta evde sonra sosyal ortamda deneme yapmasını sağlamanızda fayda var.

4. kanlı ayrıntılardan çekinmeyin

çocukların büyük hayal güçleri vardır, bu nedenle bilgi eksikliğinin olduğu yerlerde beyinleri boşlukları dolduracaktır (büyük olasılıkla yanlış bilgi veya varsayımlarla). ona her şeyi açıkça anlatmanız bu yüzden önemli. adet kanamasının bir elin yaralanması ya da bir yerin kesilmesinde var olan kanamaya benzemediğini anlatın. adet kanaması normal şartlarda 3 gün süre boyunca, çoğunlukla serum sızıntısına benzer şekilde, toplamda 3 yemek kaşığı kadarlık bir kanamadır. bunun bir anda olmadığını, kullanılan pedlerin bunu absorbe etmekte zorlanmayacağını anlatın. gerekirse meyve suyu kullanarak bu konuda deney de yapabilirsiniz.

5. kızınıza adet dönemini nasıl takip edeceğini öğretin

kızlar okulda veya bir spor müsabakası sırasında aniden regl döneminin başlamasından endişe duyabilirler. kızınıza adet döngüsünü takip etmek için bir günlük veya bir uygulamayı nasıl kullanacağını göstererek kaygının bir kısmını ortadan kaldırın. ilk yıllarda adet döngüsünün düzensiz olabileceğini ama ilk yıllarda adetlerin genellikle daha hafif olduğunu kanamanın daha çok lekelenme şeklinde gerçekleştiğini söyleyin.


6. ilk adet dönemi evden uzakta olursa ne yapacağınızı planlayın

çocukların en büyük kaygılarından biri de bu: "dur! ya annem bir yere gittiğinde ben ilk adetimi olursam?" evden uzaklara gitmeniz çok nadir bir durum olsa bile çocuklar olabilecek en kötüyü düşünüp her şeyi olabilecek en kötü senaryo gerçekleşmiş gibi hayal etmeyi severler. onların bu kaygısını yok etmek için siz evde olmadığınız durumlar için bile hazırlanmış bir planınızın olmasını sağlayın. belki bir kutu ve kutunun içine yerleştirilen, ağrı kesici ilaç, birkaç çeşit ped, belki birkaç iç çamaşırının bulunduğu bir hazırlık paketinin varlığı iyi bir fikir olabilir.

7. adet görmenin büyümekle ilgili bir dönüm noktalarından biri olduğunu anlatın

bakın bu çok önemli! daha önce anlattığım her şeyden daha önemli! adet görmenin yetişkinliğe gidilen yoldaki dönemeçlerden biri olduğunu söyleyin. ama adet gördüğünde yetişkin olmadığını hala çocuk olduğunu anlatın. birçok kız çocuğu çocukluğuna veda etmesi gerektiği düşüncesi ile hüzünlenirler. sırtlarına yetişkinlik sorumlulukları yüklendiğini ve bunun kendi isteği dışında aniden geliştiği için şaşkınlık ve biraz da öfke hissi yaşarlar. oysa yaşı hala 11, belki 12 ya da 13.

adet görmenin bir zamanlar süt dişlerinin dökülüp kalıcı dişler gelmiş olmasından farklı bir durum olmadığını, hala biricik kız çocukları olduğunu ve önünde büyümek ve yetişkin olmak için uzun yıllar olduğunu ona anlatın. evet, hala oyuncaklarınla oynayabilirsin. evet, tabii ki ağladığında kucağıma gelebilirsin, korktuğunda benim yanıma yatmaya gelebilirsin.

sen hala çocuğumsun. benim doğduğu günden bu yana büyüyen gelişen çocuğum...