Çocuğuyla İlgilenen Bir Babanın, Çocuğu Yaşıtlarından Daha Avantajlı Kıldığı Şeyler

İlgili babaların tam olarak neye olumlu katkı verdiğini bu yazıdan sonra daha iyi anlayacaksınız... Sağlık sektöründeki bir Sözlük yazarı anlatıyor.
Çocuğuyla İlgilenen Bir Babanın, Çocuğu Yaşıtlarından Daha Avantajlı Kıldığı Şeyler
iStock

1. baba zekayı artırır

aktif bir baba, çocuğunuzun duygusal zekasını ve problem çözme yeteneklerini artırmasını sağlar. bu bir öngörü değil. bilimsel bir gerçek. aktif babalarla yetiştirilen çocuklar, sözel ve matematik testlerinde daha yüksek puan alma eğilimindedir ve okulu bırakma veya çocuk suçları işleme olasılıkları daha düşüktür.

2. çocuk kendine güvenli olur

bir babanın çocuğuna verdiği duygusal destek paha biçilemez bir hediyedir. çocukların kendilerine ne kadar değer verildiğini ve sevildiklerini anlamalarına yardım ederler. destekleyici babaları olan çocukların yüksek benlik saygısına sahip olmaları ve genellikle daha mutlu ve kendinden emin bireylerdir. ayrıca stres/hayal kırıklığı için daha fazla tolerans... yeni durumlarda daha az korku ile yaklaşıyorlar, adaptasyon yetenekleri daha gelişmiş oluyor. akran baskısına direnme ve kendi hakkını savunma konusunda daha başarılı. kendi ayakları üzerinde durma konusunda artan bir yetenek gösterirler.


3. dikkat süreleri daha uzundur

babalar, çocukları için olumlu bir rol modeli özelliği taşır. çocuklar anneleri ile özdeşleşirler. rol model olarak seçtikleri kişi ise babadır. ilgili, şefkatli, olaylar karşında sakin kalan bir babanın yanında büyüyen çocuklarda daha az davranış ve dürtü kontrolü sorunları, daha uzun dikkat süreleri ve daha yüksek düzeyde sosyalleşme eğilimi gözlenmiş.

bu çocuklar ayrıca, başkalarının ihtiyaçları ve hakları konusunda artan bir farkındalıkla daha şefkatli ve cömert olma eğilimindedir.

4. daha az ben merkezci olurlar: problemleri çözerken birden fazla bakış açısı kullanabilirler

çocuklar doğal olarak sorularla doludur ve anneler ve babalar bu sorulara farklı şekillerde yaklaşırlar. ebeveynliğe farklı yaklaşımları olan aktif ebeveynler, çocukları geniş bir düşünme ve problem çözme yelpazesine maruz bırakmanın harika bir yolu olabilir. aktif babalar, hayata bakış açılarını paylaşmak ve çocuklarına değerli yaşam becerilerini öğretmek için eşsiz bir fırsata sahiptir. sadece anne ile yetişmiş bir çocuk dünyayı tek bir çerçeveden görür. bu onun ileride dünyaya yine tek bir perspektiften bakmasına yol açar.

dünyadaki tüm olaylar onun lehine ya da aleyhine gelişiyordur. tüm acıları o yaşıyor. tüm sevinçleri o hak ediyordur. herkes onu mutlu etmek, ona yardım etmekle görevlidir. ben merkezli, siyah ve beyazdan başka rengin olmadığı bir evrende yaşama ihtimalleri baba ilgisinden mahrum çocuklarda daha yüksektir.

5. kişilikleri sağlamdır, sevme kapasiteleri yüksektir

annenin sevgisi organiktir. kalbinin atması gibi, nefes almak gibi... oysa baba sevgisi çocuk için dışarıdan gelen bir sevgidir. çocukluğundan itibaren dışardan gelen sınırsız ve koşulsuz sevgiyle büyüyen bir çocuk yetişkinliğinde sevgi ve ilgi elde etmek için kendi kişiliğinden taviz vermez.


özet

"bir çocuğun, tüm erkekleri yargılayacağı standart olması için bir babaya ihtiyacı vardır." - gregory e.lang

“onun için babanın adı sevginin başka bir adıydı.” – fanny fern

“babam bana nasıl yaşayacağımı söylemedi. o yaşadı ve bunu yapmasını izlememe izin verin.” – clarence budington kelland

“babasının kızı olmak, hayatının geri kalanında kalıcı bir zırha sahip olmak gibidir.” – marinela reka