Çocuklarınızın Finansal Bilgi ve Becerilerini Geliştirmek İçin Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Pek çok uzmana göre finansal alışkanlıklar çocuk 7 yaşına gelene kadar çoktan oturmuş oluyor. Peki bu kısa sürede, çocuğunuzun ileride kredi kartı borcu veya kira ödeyememe sıkıntısı yaşamaması için anne-baba olarak neler yapabilirsiniz?
Çocuklarınızın Finansal Bilgi ve Becerilerini Geliştirmek İçin Mutlaka Bilmeniz Gerekenler
iStock

çocuklarınızın finansal bilgi ve becerilerini geliştirmek için bilmeniz gereken 7 önemli bilgi

cambridge üniversitesi'nden david whitebread ve sue bingham birçok finansal alışkanlığın 7 yaşına kadar belirlendiğini gösteriyor. kira ödemelerinde geride kaldığınızda veya kredi kartı borcunuzla başınızı aştığınızda olabilir. çocuklarınızın aynı tuzaklardan kaçınmasını istiyorsanız, finansal okuryazarlığı bir an önce öğretmeye başlamalısınız.

1. karşılık

çocukların harçlıklarını ev işleri yoluyla kazanmaları, onlara sadece para kazanmanın ne kadar zor olduğunu öğretmekle kalmaz aynı zamanda hayatlarının ilerleyen dönemlerinde ihtiyaç duyacakları özgüveni geliştirmelerine yardımcı olur.

2. inceden hesap mevzusuna giriş

bir tasarruf hesabı veya çocuk dostu bir banka kartı açmak, tasarrufun değerini öğretir ve bankacılık sistemine bir giriş yapmalarını sağlar. finansal sistemin bir iş yerine gidip çalışmak ve para kazanıp marketten alışveriş yapmaktan çok daha komplike ve çok değişkenli bir sistem olduğunu anlamaya başlarlar. en azından meraklı ve öğrenmeye açık zihinleri sistemi tam olarak anlayamasa bile merak etmeye başlar. bu bile çok önemlidir.


3. bırakın sizi izlesinler

çocuklarınızın bütçe tartışmalarını gözlemlemelerine izin vermek, onların nasıl sorumlu bir şekilde harcama yapacaklarını ve işbirlikçi çözümlere nasıl ulaşacaklarını öğrenmelerine yardımcı olabilir.

4. limitleri onlara hatırlatın

yaşları ne olursa olsun, çocuklara aşılayabileceğiniz en önemli derslerden biri, paranın sınırlı bir kaynak olduğudur. paraları için çalışmak zorunda kaldıklarında – parayı daha dikkatli kullanmayı öğreneceklerdir.

bir çiftçi kış aylarında karnı acıktığında bir sonraki baharda tohum olarak kullanacağı buğdayları yememesi gerektiğini bilir. ne kadar aç kalırsa kalsın tohumluk buğday yenilmez. ama çoğu insan geleceğini güvence altına almak, daha az çalışarak daha konforlu yaşamalarını sağlayacak tohumluk yatırımları için ayırmaları gereken parayı günlük ihtiyaçları için harcarlar. evet sen onlardan birisin. fakat çocuğun senin gibi olmaması için bunu ona çok erken yaşta öğretmelisin.

5. haftalık verme

çocukların bütçeleme becerilerini öğretmeye yardımcı olmak için haftalık harçlık sağlama alışkanlığı faydalıdır. fakat bunun daha iyisi bu parayı ev işlerini yaparak kazanmalarını sağlamaktır. en azından odasını toparlamadığında geçimini sağlayamayacağını öğrenmelidir. bisiklet almak istediğinde ise odasını toplamaktan çok daha fazlasını yapması gerektiğini de!

kişisel çaba arasındaki zihinsel bağlantıyı kurmak, büyüdüklerinde ve kümesten uçtuklarında büyük kazançlar sağlayacak bir şeydir.


6. satın almalara katkı isteyin

onun için bir şey satın almanız gerektiğinde, mesela yeni bir spor ayakkabısı, boya takımı seti, oyuncak ya da başka bir şey, alınacak şeyin yüzde 10'unu ya da belirleyeceğiniz bir kısmını ondan talep edin. bu hem alınan şeye daha fazla değer vermesini sağlar hem de isteklerinin bir kısmını istemeden önce bir durum düşünmesini sağlar.

bu çok önemli: her şeye sahip olan kişi mutlu kişi değildir. istediği şeyi elde etmek için mücadele eden ve bunu elde eden kişi mutludur.

7. para ve gelir durumunuzla ilgili çocuklarınıza dürüst olun

çocuğunuzun finansal okuryazarlığını artırmak için yapabileceğiniz belki de en önemli şey, ailenizin mali durumu hakkında açık ve dürüst olmaktır. ebeveynler genellikle çok açık sözlü olmanın yalnızca endişeye yol açacağından endişelenirler, özellikle de iş kaybı veya başka stres faktörleri yaşıyorlarsa. gerçek şu ki, ileride bir yerde çocuklarınız kendi zorluklarıyla yüzleşecek. nasıl tepki vereceklerini bilirlerse, onlarla başa çıkmak için ölçülemeyecek kadar daha donanımlı olacaklardır

çocuklar, ebeveynlerin fark ettiğinden çok daha fazla algılayıcı olma eğilimindedir. sağduyulu kararlar aldığınızı görürlerse, bu davranışları daha sonra yaşamlarında taklit etmeleri muhtemeldir.

özet: iyi para alışkanlıkları yoktan var olmaz - öğrenilmeleri gerekir.