Çocuk Güzellik Kraliçesi Jonbenet Ramsey Cinayetinin Gizemli Şüphelisi: Gary Oliva

Altı yaşındaki JonBenét Ramsey'nin 1996 yılında Colorado'daki evinde vahşice öldürülmesinden bu yana, polis ve dedektifler aile üyeleri dahil birçok kişiyi sorguladı. Ancak en ilgi çekici şüphelilerden biri, karanlık geçmişi ve tuhaf davranışlarıyla dikkat çeken Gary Oliva'ydı.
Çocuk Güzellik Kraliçesi Jonbenet Ramsey Cinayetinin Gizemli Şüphelisi: Gary Oliva

altı yaşındaki jonbenet ramsey, 1996 yılında colorado'daki evinde vahşice öldürüldüğünden beri polis, anne baba, erkek kardeşi, bir elektrikçi, john mark karr adında eski bir okul öğretmeni ve ailenin hizmetçisi dahil herkesi sorguladı, ancak en ilgi çekici şüphelilerden biri gary oliva isimli bir adamdı.


7 ocak 1964'te doğan gary howard oliva kaliforniya'da büyüdü. the sun gazetesi haberine göre, lisedeki eski sınıf arkadaşları onun kasten kendini yakmak ve sokaklarda çığlık atarak koşmak gibi garip ve dengesiz davranışlar sergilediğini belirtti. kendisi bazen nekrofili hakkında da iğrenç şakalar yapmaktaymış, ayrıca düğümlere hayranlık duyduğu ve sanat malzemeleri çalmak için evlere girdiği de bilinmekteymiş. oliva liseden sonra, eski bir sınıf arkadaşı michael vail ile iletişimde kalmak için ses kasetleri göndermeye başlamış. vail, ilk başlarda kayıtların eğlenceli ve masum olduğunu, ancak 1989'da bu kasetlerin bambaşka bir şeye evrildiğini belirtmiş. ‘’bir kayıtta, bir arkadaşının kızına bakıcılık yapıyormuş gibi davranarak ona cinsel saldırıda bulunmakla alakalı şakalar yaparken, başka bir kayıtta çocukları pişirip yemekten bahsediyordu. ayrıca, bazı kasetlere kan bulaşmıştı ve içinde saç ve kayıp kızların afişlerinin bulunduğu paketler göndermekteydi’’


gary oliva'nın suç geçmişi neredeyse 35 yıl öncesine dayanmakta. 1990 yılında oregon'da yedi yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan tutuklandı. mayıs 1991'de, bu suçtan şartlı tahliyedeyken, annesi anne freitag'ı oregon, grants pass'taki evlerinde bir telefon kablosuyla boğmaya çalıştı, ancak polis gelmeden önce evden kaçtı ve daha sonra yakalandı. cinayete teşebbüs suçundan 17 ay hapis yatmasının ardından colorado'ya taşındı ve bir süre sonraysa altı yaşında bir kız çocuğu boulder'daki evinin bodrumunda kafasında aldığı darbe ve kabloyla boğulma sonucu ölü bulundu. boulder bölgesinde sık sık dolaşan bir serseri olarak bilinen gary oliva'nın cinayet sırasında ramsey'lerin evinin 10 blok ötesinde yaşamaktaymış. vail, jonbenet'in cansız bedeninin bulunduğu gün oliva'nın kendisini arayarak ‘’küçük bir kıza zarar verdim’’ dediğini de iddia etmekte, nitekim ertesi günde jonbenét'in ölüm haberi bütün ülkeyi sarsmış… vail, 27 aralık'ta boulder polis departmanını arayarak oliva'dan aldığı rahatsız edici çağrıyı bildirmiş, ancak müfettişler vail'in çağrısına aylar sonra bile dönmemişler. vail olayı takip ettikçe, oliva'nın bu işle kesin bir bağlantısı olduğuna ikna olmuş çünkü jonbenet'i boğmak için kullanılan ip düğümlenmiş bir demirle yapılmış, ayrıca kurbanın vajinal bölgesindeki kırık bir boya fırçası da katilin profiliyle eşleşmekteymiş.


gary oliva dört yıl sonra, aralık 2000'de karıştığı bir uyuşturucu suçundan dolayı tekrar tutuklanmış ve üzerinde jonbenet'e yazılan bir şiir ve kurbana ait bir fotoğraf bulunmuş. polis, oliva'nın sırt çantasını da incelediğinde, cinayette kullanıldığı tahmin edilen şok tabancasını görmüşler. yapılan ilk sorgulamada, oliva olayla ilgisi olduğunu reddetmiş, ancak jonbenet'e karşı bir saplantısı olduğunu da gizlememiş. kendisinden alınan dna örneği, olay yerinde bulunan dna ile eşleşmeyince cinayetten aklanmış, ama olay yerinde zaten çok az dna bulunmuştu. üstelik polis, cinayetten sonra olay yerini gerektiği gibi de koruyamamıştı ve deliller bu süreçte yüksek ihtimalle yok olmuştu. ilginç bir şekilde polis bütün olayları ailenin yaptığını düşünmekteydi ama olaya atanan detektif lou smit tam tersi yönünde kanıtlar bulmasına rağmen dikkate de alınmadı. lou, cansız bedenin bulunduğu bodrum katına dışarıdan girmenin sanıldığı kadar zor olmadığını, otopside tespit edilen ikişer morluğun şok tabancasından kaynaklandığını, ayrıca maktulün üzerindeki ve iç çamaşırındaki dna sonuçlarının aileninkiyle uyuşmadığını ortaya çıkardı. yine aynı şekilde diğer polislerin aileyi hedef alarak ‘’çocuk altını ıslattı, bu yüzden öldürüldü’’ iddialarını da yatağında herhangi bir idrar olmadığını kanıtlayarak çürüttü ama kimseyi ikna edemeyince davadan ayrıldı.


haziran 2016'da ''abd ulusal kayıp ve istismara uğramış çocuklar merkezi'' google'dan boulder bölgesinde bir kişinin internete pedofili içerikli bir video yüklediğine dair ihbar aldı ve yapılan bu araştırma sonucunda yükleme yapan hesabın oliva'ya ait olduğu tespit edildi. boulder polisi oliva'yı tutukladığında, telefonunda çocuk cinsel istismarına yönelik 695 görüntü tespit edildi. ayrıca, jonbenet'e ait otopsi fotoğrafları da dahil 335 tane fotoğraf vardı… oliva pedofili içerikler bulundurmaktan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 2019 yılında en yakın arkadaşı michael vail'e bir dizi mektup göndererek jonbenet ramsey cinayetini de itiraf etti. oliva bu mektuplarda altı yaşındaki çocuğa olan saplantılı sevgisini defalarca dile getirmiş ve onu sık sık bir tanrıya benzetmişti. ramsey'lerin evinde bulunan fidye notu ile bu mektuplardaki el yazısı karşılaştırıldığında, önemli benzerlikler tespit edildi. incelemeyi yapan mozelle martin ve dawn mccarty oliva'nın "büyük olasılıkla" ramsey'nin fidye mektubunu yazdığı sonucuna vardılar, ancak bütün bu kanıtlara rağmen polis bu küçük, güzel ve şirin kızın ölümünün ardındaki sır perdesini kaldırmadı çünkü dna testinin oliva'yı akladığını söyleyerek hiçbir suçlama yapmadılar…

kaynak: 1, 2