Kuzey Kore'ye Kaçırıldığı Düşünülen Amerikalı David Sneddon'ın Esrarengiz Hikayesi

2004 yazında Çin'de kaybolan üniversite öğrencisi David Sneddon'ın Kuzey Kore'ye kaçırıldığı düşünülüyor.
Kuzey Kore'ye Kaçırıldığı Düşünülen Amerikalı David Sneddon'ın Esrarengiz Hikayesi

üniversite öğrencisi david sneddon'un kuzey kore'ye kaçırıldığı düşünülüyor. kaybolduğu 2004 yılında henüz 24 yaşındaymış. şu an ise -eğer hayattaysa- 43.

2004 yazında, üniversitedeki ilk yılını tamamladıktan sonra 24 yaşında olan sneddon, son sınıfta almayı planladığı çince dil dersine hızlı bir başlangıç yapmak için pekin'e gidiyor. daha önce güney kore'de iki yıl boyunca mormon misyonerliği yapmış ve korece öğrenmiş.

sneddon'un yanında george bailey diye bir arkadaşı var. yaz dersleri bitince çin'in bazı turistik yerlerini gezme kararı alıyorlar.

bailey erkenden amerika'ya dönüyor. sneddon ise güney çin'deki yunnan bölgesinde bulunan sıçrayan kaplan boğazı'na doğru seyahatine devam ediyor. geçit boyunca yürüyor ve shangri-la'daki bir kore restoranında birkaç kez yemek yiyor. sonra onu bir daha gören olmuyor.


ailesi onu arıyor ama hiçbir şey bulamıyor. dışişleri bakanlığı ve çinli yetkililer, cesedi asla bulunamamasına rağmen sonunda vadiye kaymış ve nehre düşmüş olduğu sonucuna varıyorlar. dosya böylece kapanıyor.

aradan 7 yıl geçiyor. yıl 2011. kuzey kore üzerinde çalışan, washington merkezli kuzey kore insan hakları komitesi'ne liderlik eden eski pentagon subayı chuck downs, sneddon'un ortadan kaybolduğunu öğreniyor. downs kaçırmayla ilgili davalar üzerinde çalışmış (kuzey kore 1970'lerde ve 1980'lerde insanları, özellikle de japon vatandaşlarını sıkça kaçırıyormuş). sneddon'ın kuzey kore tarafından kaçırıldığını düşünüyor.


ertesi yıl, kaçırma davaları üzerinde çalışan bir japon grubu, 23 veya 24 yaşındaki amerikalı bir adamın yunnan'da tutuklandığını kanıtlayan çin belgelerine sahip olduğunu söylüyor. sonra, kuzey kore ajanlarının onu götürdüğünü iddia ediyorlar.

daha sonra, the abductees’ family union in south korea ("kaçırılanların aileleri güney kore'deki birliği" diyebiliriz (ne saçma bir çeviri yaptım)), pyongyang'dan bilgi aldıklarını söylüyorlar. sneddon kuzey kore'deymiş. evli ve iki çocuk babasıymış. ve kim jong un'a ingilizce öğretiyormuş.

abd meclisi olayı araştırıyormuş. şu an sneddon'a ne olduğu hala resmi olarak belli değil.

kaynak 1kaynak 2