Mossad'ın 1997'de Halid Meşal'e Düzenlediği Hollywood Filmlerini Aratmayan Suikast Girişimi

İsrail gizli servisi Mossad, 1997 yılında acayip bir olaya imza atmış.
Mossad'ın 1997'de Halid Meşal'e Düzenlediği Hollywood Filmlerini Aratmayan Suikast Girişimi


pislikçilik nedir bilir misiniz? hani böyle eminönü, sirkeci gibi kalabalık yerlerde yolda yürürken çakal tipli bir adam üzerine bir şey sıçratır; sonra temizliyorum ayağına yancısı ile birlikte cüzdanınızı aşırır, yollarına bakarlar.

işte pislikçilik olarak başlayıp neredeyse homeland'in dördüncü sezonuna benzeyen bir hikayesi var bu suikast girişiminin.

israil ve ürdün 1994 yılında 30 yıllık bir anlaşmazlık döneminden sonra araya bill clinton'ın da girmesiyle masaya oturup bir barış anlaşması imzalarlar. artık başlarında amerikan gölgesi olduğu için iki tarafın da rahat duracağı düşünülür.

Bill Clinton

fakat o dönemlerde israil'in elinde tutulan hamas'ın kurucusu ve lideri şeyh ahmed yasin ramazan'ın yokluğunda örgütün 2 etkin ismi olarak görülen halid meşal ve musa ebu marzuk; israil'deki bazı bombalama eylemlerinin planlayıcısı olduğu gerekçesiyle ölüm listesine alınmıştır. yalnız bu isimlerden ebu marzuk amerikan vatandaşı olduğu için geriye makul bir hedef olarak yalnızca halid meşal kalmıştır. barışı aleni olarak bozmak istemeyen israil; meşal'i sessizce elimine etmenin yollarını aramaktadır.

1997 yılının mart ayına geldiğimizde; israil-ürdün sınırında görevli ürdünlü bir asker, israil tarafına ateş açarak 7 israilli kız öğrencinin ölümüne neden olur.

beklenen fırsat doğmuştur. dönemin mossad şefi danny yatom; bir kidon timi görevlendirir. amman'da yaşayan halid meşal elimine edilecektir; lakin bunun sessizce yapılması; meşal'in ölümünün mümkünse ajanların temasından saatler sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. işte bu noktada ilginç bir plan devreye girer.

öncelikle keşif yapılır; halid meşal'in günlük hayatında uğradığı yerler; çalışma ofisi ve çalışma saatleri tespit edilir. plan şekillenmeye başlamıştır. turist görünümlü iki mossad ajanı; halid meşal'e arkadan yaklaşıp zehirleyeceklerdir. bunun için de elemanlardan biri koluna bir bandaj sarıp içine yerleştirdiği şişeden meşal'in ensesine fentanil benzeri; içeriği tespit edilemeyen ve israil tarafından açıklanmayan; bir zehri enjekte ederken aynı esnada ortaya çıkacak sesi ve ıslaklığı kamufle etmek için 2. ajan da bir coca cola kutusunu açacaktır. ayrıca ajanlardan birinin yanlışlıkla kendini zehirleme ihtimaline karşılık bir de doktor bulunacaktır şayan kontenjanından.

ajanlar bunun için öncelikle israil caddelerinde pratik yaparlar; sokakta dolaşan vatandaşların üzerinde boş zehir şişesi ile denemelerde bulunurlar. daha sonra ajan timimiz sahte kanada pasaportları ile ürdün'e girerler ve bir süre amman'da kalarak çalışma yaparlar.

Amman, Ürdün

beklenen gün gelir; ekip, halid meşal'in çalışma ofisinin önünde pusuya yatar. halid meşal; arabası ile binanın önünde durur. fakat arabadan iner inmez ajanların hareketlerinden şüphelenerek; o gün berbere götürmekte olduğu çocuklarının yanına döner. çocuklarını kontrol ettikten sonra binaya yönelirken; operasyon gerçekleşir. fakat hem ajanların paniklemesi yüzünden halid meşal; hem de arkadan olanı biteni izleyen meşal'in şoförü durumu fark eder.

telaşa kapılıp açığa düşen mossad elemanları arabaya atlayıp kaçmaya başlar; uzun bir kovalamaca sonunda şehirdeki hamas sempatizanlarının da yardımıyla yakalanırlar. bu arada meşal; kulağına temas eden zehir yüzünden hastaneye kaldırılır.

kral hüseyin durumu öğrenip teyit ettirince köpürür; clinton'a ulaşıp derhal durumu açıklamasını ve israil'den meşal'in tedavisi için gerekli panzehiri göndermesini ister. clinton'ın da devreye girmesiyle netanyahu önce suikast girişimini kabul etmez; fakat kral hüseyin'in etkili diplomasisi sonucu operasyonun planlayıcısı mossad şefi danny yatom apar topar ürdün'e gelip kral hüseyin'le görüşür. panzehir mossad'ın amman'daki operasyonunu yöneten timin liderine gönderilir. o da ürdünlü yetkililere teslim eder. gerekli testlere tabii tutulduktan sonra; israilli bir doktor eşliğinde panzehir meşal'e verilir. yine de israil zehrin içeriğini ''devlet sırrı'' olduğu gerekçesiyle açıklamayı reddeder. kral hüseyin'in emriyle; halid meşal düzelene kadar ürdün güvenlik güçleri israil büyükelçiliğini kuşatır.

meşal; 2 gün içinde düzelir fakat ürdün elinde tuttuğu 2 mossad ajanı'na karşılık israil'le masaya oturarak 50 hamas militanının serbest bırakılmasını sağlar. serbest bırakılan bu isimlerden biri de hamas'ın kurucusu şeyh ahmed yasin ramazan'dır.

mossad; halid meşal'i aradan çıkaramamıştır fakat bu olaydan 7 yıl sonra şeyh ahmed yasin'i evine düzenlediği roket saldırısı ile öldürür.

bu olaydan sonra o dönem hamas'ın politik büro şefi olan halid meşal; hamas'taki konumunu güçlendirir. ürdün kralı hüseyin itibarını pekiştirir. öte yandan bu suikasti planlayan danny yatom 3 yıldır yürüttüğü mossad şefi görevini bırakmak zorunda kalır. rehine takasına onay veren dönemin bakanı ariel şaron ise başbakan olur.

adamın ensesinde cola açmak nedir lan eminönü'ndeki yankesiciler gibi?! en azından biriniz tam o esnada hapşırsaydınız; hem sesi, hem ıslaklığı kamufle ederdiniz.

olayla ilgili olarak bilgi için el cezire'nin yaptığı ''kill him silently'' belgeselini izleyebilirsiniz:

part 1


part 2


bunun dışında ''kill khalid'' isimli kitabı okuyabilir ve ''mossad: killers of the state'' belgeseline göz atabilirsiniz.