Tinder Avcısı'nı İzlerken Aklınıza Takılabilecek Muhtemel Soruların Cevapları

Tinder'da tanıştığı kadınlara kendini elmas zengini olarak tanıtan Simon Leviev'in dolandırıcılık hayatını konu alan Netflix yapımı Tinder Avcısı (The Tinder Swindler) belgeselini izlerken aklınıza takılabilecek olası sorular.
Tinder Avcısı'nı İzlerken Aklınıza Takılabilecek Muhtemel Soruların Cevapları


tinder avcısı (simon leviev) hikayesindeki kritik detay özel jetler

özel jetler genellikle özel havacılık limanlarına inerler, güvenlik koridoru 2 metre falandır, valizler fazla didiklenmez, pasaport polisi pasaportunuz sahte mi diye evirip çevirip bakmaz, soru sormaz. hatta bazen, bazı ülkelerde vize bile sormaz, soruyormuş gibi yapar. bu avrupa'da bile hemen hemen böyledir. sık özel jet kullanan biriyseniz x-ray'e bile girmezsiniz. ve en önemlisi özel jet pahalıdır. ciddi anlamda pahalıdır. bir hafta 8 kişilik bir özel jet kiralamanın 150.000 usd seviyesinde maliyeti vardır. maliyetine sizi uçurabilecek jeti olan birini bulmak da zordur.


amaçları sadece gezip tozmak mı?

herifler 7/24 özel jetle avrupa'da fink atıyorlar, kaldıkları yerler, gittikleri mekanlarda harcadıklarıyla birlikte aylık minimum 750.000 usd masrafları var. bu para öyle 3-5, hatta 10 hatundan sömürülebilecek bir tutar değil. bence bu dolandırıcılığı sadece gezip tozmak, daldan dala atlamak için yaptıklarını düşünmek çok naif. muhtemelen birtakım metaları taşıyorlar gittikleri yerlere. sürekli bir sevkiyat var.


peki neden nakit harcamıyorlar da başkasının kredi kartını kullanıyorlar? 

çünkü adamların oyun alanı avrupa. türkiye'ye gelse cebinden bir tomar euro çıkarır, istediği mekanda istediği parayı harcar. kimse de noluyo lan demez. ama avrupa'da bu işler biraz farklı; bazı ülkelerde, restoranlar 500 euro banknotu nakit versen kabul etmiyor, hatta yavaş yavaş nakitten çıkmaya çalışan ülkeler var (bkz. isveç). kısaca, herifleri çok muhtemel interpol sürekli izlediği için iz bırakmamanın eğlenceli yolunu bulmuşlar. zira simon leviev şu anda özgür ve hiç de fakir bir hayat yaşamıyor, hatunlardan kazandığı serveti yiyor diye düşünmüyorsunuz herhalde.


simon, neden çoğunlukla nordik kadınları seçiyor?

çoğunlukla nordik seçiyor çünkü kuzey avrupa ülkelerinde kredi geçmişi temiz, göçmen olmayan vatandaş için bankadan ihtiyaç kredisi almak, kredi kartı limiti arttırmak diğer avrupa ülkelerine göre daha kolay. refah seviyesi de yüksek olduğu için en dipteki bile fazla zorlamadan, legal yollardan bir kaç ayda 250.000 euro limit açabilir.

3.5 yıl özel bankacılık biriminde multimilyoner insanlarla çalışmış; otellerde, evlerde toplantılara gitmiş biri olarak yorumumu yapayım

ilk olarak filmde ciddi bilgi eksikliği bulunmaktadır. yani hikaye birbirini tam olarak tamamlamamaktadır. neden mi? adam, kadına saat veriyor ve saat sahte çıkıyor. bakın; four seasons hotel, rafael hotel vb. yerlere gittiğiniz zaman, orada çalışan personel sizin sahte saat takip takmadığınızı anında anlar. bunların eğitimleri personele verilir.

ikinci olarak, bu tür zengin adamlar bizler gibi ''ya bir tane 10.000 tl'ye saat alayım, ömürlük olsun. diğerlerini ucuz kullanayım'' demez. bu tür adamlar rolex, hublot vb. marka saatlere 100-500 bin dolar arasında para verir ve bu saatlerden sadece bir tane olmaz, en az 7-8 adet vardır.

bununla birlikte, filmde gösterilen hayat 3-5 kişinden 30-50 bin dolar çarparak yaşanacak hayat değildir. o özel jet şirketleri referans olmadan sizi kapıdan içeri sokmaz.


son olarak, kadına sahte belge ile 100 bin dolar kredi çektiriyor simon. bu da imkansız bir durumdur. neden mi? evi değil, kendinizi rehin bıraksanız öyle para çekemezsiniz. yurt dışında yerleşik bir şirket size maaş yazısı vermiş ise bunun kesinlikle o ülkedeki sizin konsolosluğunuz tarafından apostilli şekilde onaylanması gerekmektedir.

peki gerçek hikaye nedir? muhtemelen bu abimiz birilerinin çantacılığını yapıyor. birileri için taşımacılık yapıyor. o ülkelerdeki muktedir kişiler bu abiye güzel bir hayat yaşattı. bu hayatı yaşarken de 3-5 tane kadından para çarpmıştır. ama filmde anlatıldığı gibi 10 milyon dolar vb. çarpmanız için 100 tane kadının her birinden 100 bin dolar toplamanız gerek, bu da imkansızdır.