Tarihin En Sansasyonel ve Şık Giyinen Mafya Babalarından Biri: John Gotti

New York'un en ünlü mafya ailelerinden Gambino Ailesi'ni en güçlü zamanlarında yöneten isim olan John Gotti'nin (1940-2002) hikayesi.
Tarihin En Sansasyonel ve Şık Giyinen Mafya Babalarından Biri: John Gotti

gambino ailesi'ni en güçlü zamanlarında yönetmiş olan mafya örgütü liderlerinden biridir john gotti. gambino ailesi'nin kuruluşu 1900'lere dayanır.

örgüt, bastırılamaz korkunç öfkesiyle bilinen, bir zamanların "cinayet sendikası" katillerinden albert anastasia ile 50'lerin başında new york'un 5 ailesinden ilk üçe girecek şekilde güçlenmişti. ama anastasia hırsa kapılıp daha çok para için vito genovese'nin işlerine burnunu sokunca berber koltuğunda traş olurken öldürüldü.

Vito Genovese

o zamanların en büyük babası konumundaki genovese, gambino ailesi'nin koltuğunu carlo gambino'ya (don carlo) verdi... gambino oldukça akıllı, hırsını öfkesini belli etmeyen poker oyuncusu karakterli bir adamdı. gambino ailesi'ni 70'lerin başında zirveye taşıdı ve new york'un en güçlüleri oldular. limanlar tamamen gambinoların kontrolündeydi. carlo gambino aynı zamanda old school geleneğini temsil eden, 1930'lardan kalma bir sicilyalı ve lucky luciano'nun eski arkadaşlarındandı.

Carlo Gambino (Don Carlo)

işte bu yıllarda genç john gotti, örgüt içinde gitgide yükselmekte ve dikkat çekmekteydi. gotti'nin tabi olduğu çetenin lideri yine bir "eski okul" ekollü aniello dellacroce'ydi. dellacroce; gambino ailesi'nin en önde gelen isimlerindendi ve don carlo'dan sonra patron olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. (not: dellacroce, frank sinatra'nın da arkadaşıydı, beraber fotoğrafları vardır.)

Dellacroce

sözü uzatmayalım... işler umulduğu gibi gitmedi ve don carlo, ölümünden hemen önce kendinden sonraki isim olarak dellacroce'yi değil, paul castellano'yu gösterdi. paul, carlo'nun uzaktan akrabasıydı. bu seçimde bunun etkisi olduğu söylenir. işte bu noktada gotti resmen çıldırdı. babası bildiği, yanında yetiştiği, tahtı hak eden varis dellacroce yerine, man kafalı bir adam patron oluvermişti.

Paul Castellano

gotti, dellacroce'ye paul'ü temizlemeyi önerdi. fakat eski okulun bir mensubu gerçek bir sicilyalı olan croce bu teklifi reddederek don carlo'nun kararına saygı duydu ve yeni patronu kabul etti. bir zaman sonra dellacroce vefat etti. gotti yıkıldı, üzüldü... croce'nin içinde hayal kırıklığı ile öldüğünü düşünüyordu. üstüne üsttük paul castellano, dellacroce'nin cenazesine gitmeyince ki bu mafya içinde çok çok büyük bir saygısızlıktı, gotti kararını verdi.

paul castellano'dan zaten aile içinde hoşnutsuzluk vardı ve gotti yükselen yıldızdı. bu gerilim içinde taraflar bileylenmiş bıçak gibi beklerken hamle gotti'den geldi ve castellano, restoranın birinden çıkarken öldürüldü..

(burada bir parantez açayım: “big” paul yanlış bir seçim miydi diye yıllardır tartışılır. onun bir sokak adamı olmadığı düşünülür. bir mafyadan daha çok bir iş adamı gibiydi. bununla beraber; bir değil, birkaç cinayet işlemiş bir katildi de. ancak mafya kabuk değiştiriyordu. cinayet değil iş yapmak ve psra kazanmak ana hedefti ve sokaktan çok, iş alanlarına yoğunlaşmak gerekiyordu. her ne kadar gambino ailesi'nin askerleri paul'ü beğenmese de yıllar don carlo'yu haklı çıkarmıştır… paul'ün sevilmemesinin bir diğer nedeni de oturduğu lüks köşkten aileyi yönetirken karısı da aynı evde olduğu halde hispanik hizmetçisiyle tutkulu bir aşk yaşamaya başlamıştı. bu saygısızca ve basit bir hareketti ve bir mafyaya yakıştırılamamıştı.)

Gambino Ailesi

gotti yılları başlamıştı. don carlo'dan sonra durağanlaşan gambino ailesi atağa geçti. gotti, su gibi akan paranın bir kısmı fakir halka dağıtılıyor, italyan mahallesinde çocuklarla kaynaşıyor, bir anlamda modern çağ robin hood'una dönüşüyordu. bu yıllarda gazetelerde boy boy resmi çıktı. popüler kültür ikonu haline geldi. tabii bu durum eski kafalı yaşlı mafya üyelerini çok rahatsız etmiştir. şık giyimi modacılar tarafından örnek gösterildi. binlerce dolarlık takım elbise giyerdi. fakat onun asıl hüneri her suçlamadan kurtulmasını bilmekti. bu yüzden diğer bir lakabı da teflon john'dur. hiçbir suç üstüne yapışmıyordu.

bir keresinde gazetecilerin "gambino ailesi'nin patronu siz misiniz?" sorusuna "ben sadece gotti ailesi'ndenin ve patron da karım!" diye cevap vermişti.

ama gotti, asıl darbeyi en yakın adamından yedi. sağ kolu ile olan gerginlik fbi'ın işine yaradı. gotti'nin, yakın adamı sammy'e hakaretler yağdırdığı bir konuşmasını tesadüf eseri kaydetmeyi başardılar. gotti'nin sağ kolu olan sammy gravano bu küfür dolu bandı dinleyince paniğe kapıldı. gotti'nin kendisini vurduracağını düşünüp itirafçı oldu ve gotti hapsi boyladı...

(gotti en önemli kurallardan birini ihlal etmişti: gizlilik… tüm mafyalar orta yerlerde buluşur, resim verir, nasılsa kim olduğumuzu biliyorlar derdi. popülizmin ağına takılmış bir sinema yıldızı gibi davranmaya başlamıştı. hükümetin muhakkak bitirmek istediği sembolik bir hedef olmuştu.)

Gotti

gotti hapiste çile çekti. hatta bir zenciden sağlam bir dayak yedi. aryan kardeşliğe adlı ırkçı örgüte 100 bin dolar önerip adamı öldürtecekti fakat adamı başka hapishaneye kaçırdılar. gotti'nin oğlunu trafik kazasında yanlışlıkla öldüren adamı da öldürtmüştür...

kendinden sonra bir süre oğlu gambino ailesi'ni yönetti ve çok başarısız oldu. gotti, oğlu için kalın kafalı demiştir. çünkü patron olduktan sadece 2 yıl sonra o da hapsi boyladı.

john gotti, 2002 yılında hapiste kanserden öldü. bugün gambino ailesi içinde eskisi gibi gotti hakimiyeti olmasa da hala birkaç gotti vardır. en son torun gotti'nin bir cinayet işleyerek mafyaya kabul edildiğini duymuştum....

ek bilgi: gotti'nin kızınca bir manyağa dönüştüğünü eklemek isterim. hatta hapishanede kaydedilen bir konuşmasında öz kızana mealen "sabah kalkıp çocuğunun ölüsünü görmek ister misin?" gibi tehditler savurmuştur.

ayrıca gotti, en bilinen mafya babalarından biri olsa da mafya organizasyonu içinde pek de matah bir adam değildir. daha sıradan bir mafya askeriyken bir başka "made man" yani mafya üyesini öldürdüğü için az daha öldürecekken babası bildiği dellacroce tarafından zor bela kurtarılmıştır. mafya içinde, herhangi bir mafya üyesini bir başka mafya üyesinin öldürmesi en büyük kural ihlallerinden biridir ve ölüm gerektiren bir suçtur. fakat o yıllardaki efsane patron don carlo, gotti'nin yaptığı işlere istinaden onu affeder.

ayrıca şunu da ilave edelim: gotti'nin bir patronu öldürerek patron olması komisyon tarafından hiçbir zaman onaylanmaz. hatta diğer aileler bunu bir kural ihlali olarak görüp gotti'yi öldürmeyi denerler. gotti tesadüf eseri kurtulur ancak yakın adamı bu suikastte ölür. fakat zaten 6-7 yıl içinde gotti hapsi boylar. gotti hapishanede ölünce hiçbir mafya ailesi lideri ve üyesi cenazesine katılmaz...