Çocuklara Neden "Satılmış" Gibi Tuhaf Bir İsim Verilir?

Bir insan çocuğuna neden satılmış ismini koyar ki diye düşündüren bu ismin oldukça ilginç bir hikayesi varmış.
Çocuklara Neden "Satılmış" Gibi Tuhaf Bir İsim Verilir?
iStock

efendim bu ismin verilmesindeki hikâye şudur: 

"dursun, durmuş, satı, satılmış, hediye, ömür yaşar gibi adlar çocuk ölümlerine karşı tedbir olarak konulan adlardır. bebekleri ölen aileler, bu adları tercih ederek ad büyüsü yapmaktadırlar. 'satmak' kökünden türetilen adlarda, bebeğe musallat olan kötü ruhları, bebeğin o aileye ait olmadığına, başkasına satıldığına inandırarak kandırma hilesi yatmaktadır. bazı yörelerde bebek, 'satıldığı' yeni anasının eteklerinin altından geçirilip yakasından çıkartılarak satma işlemi, gerçekte doğurma işlemi yapılmaktadır. eski türkler de aynı yöntemi uygulayarak kötü ruhları bebeklerin değersizliğine inandırıp kaçırtmak için çocuklarına itilmas, itboku, çoçkabay (domuzbay) gibi adlar koymuşlardır."

kaynak: gündelik hayatımızın tarihi, kudret emiroğlu, dost kitapevi

bazı yörelerimizde (örneğin amasya) çocuğu olmayanlar kaynak suların başında, uluağaçların altında veya türbelerde dilekte bulunurlar. çocuğun buralara satılmakta olduğuna inanılır. bu yöntemle çocuğu olduğuna inananlar çocuğuna "satılmış" ismini verirler.

bu geleneğin aslı ise orta asyadan, şamanizmden gelmekte. inanışın kaynağına göre yeraltındaki kötü erlik, çocukları çalmakta ve satmaktadır. çocuklarının ölmemesini, yeraltına gitmemesini isteyen aileler çocuklarına satılmış (kızlar için satı) adını verirler.

"31 Çekmek" Deyimi Nereden Geliyor?