Çok Acayip Canlılar Barındıran, Dünya'nın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

10.994 metreyle Dünya'nın en derin noktası olan Mariana Çukuru hakkında merak edilenler.
Çok Acayip Canlılar Barındıran, Dünya'nın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

10.994 metre derinliğiyle, dünya'nın bilinen en derin noktasıdır mariana çukuru. uzunluğu 2.542 km, genişliği ise 96 km'dir. büyük okyanus'ta, guam adası'nın güney batısında, japonya ve endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit mesafede yer alır.


mariana çukuru'nun ortaya çıkarıldığı yıl 1872. bir ingiliz gemisi o yıllarda okyanus tabanının haritasını çıkarmaya çalışıyor. bunu yapabilmek için 4 yıl boyunca 112 bin km yolculuk yapıyor ve her 225 km'de derinlik ölçüyor. bunun için ip ve ağırlık kullanıyorlar. 8 km derinlik ilk o zaman fark ediliyor ve deniz tabanının düz olmadığı anlaşılıyor. bu tarihe kadar deniz tabanı düz sanılıyor. keşif için 1960 yılı bekleniyor ve dipte yaşam olduğu bilgisine ulaşılıyor.

araştırmalar devam ediyor çünkü güney ucu 11 km derine inen bu çukuru oluşturan şey belli değil. gezegenin en derin noktasında basınç santimetre başına 1 ton. önce okyanus tabanı açığa çıkarılıyor, mariana çukuru'nun devasa su kanyonlarından oluştuğu kesinleşiyor. en sonunda 50 milyon yıl önce pasifik tabakasının filipin tabakasının altına girdiği, eğildiği ve dünya'nın mantosuna girdikçe çukurun kesinleştiği ortaya çıkarılıyor.

şimdiye kadar 1960'ta abd donanması, 2012 yılında da titanic, avatar vb. filmlerden tanıyor olabileceğiniz james cameron kendi tasarlayıp, avustralyalı mühendislere yaptırdığı denizaltıyla bu derinliğe inmiştir. the abyss filmini de izleyenler james cameron'ın bu atraksiyonuna benim gibi çok şaşırmamışlardır diye düşünüyorum. adam sadece yönetmen değil, aynı zamanda yetenekli bir kaşif.

- james cameron'dan sonra da bir denizaltı kaşifi olan victor vescovo, mariana çukuru’nda 11 kilometre derinliğe inerek dalış rekorunu kırmış.

- çukur içerisinde envai çeşit keşfedilen canlılardan biri de boyları bir bina kadar olan devasa dişsiz balinalarmış ve çıkardıkları korkunç sesler internette bir video şeklinde varmış.

- suyun içine atılan 1 kiloluk metalin dibe ulaşması 1 saat sürüyormuş.

- dibindeki basınç yeryüzündeki basıncın neredeyse 1000 katıymış.