Çok Güzel Olduğunu Düşünüp Kendini Seyrederken Ölen Ego Harikası Narkissos

Mitoloji’nin yine bambaşka ve çok acayip hikayesi olan Narkissos, güzelliğini seyre dalarken hissizleşip ölüyor. Sonrası daha da garip çünkü Mitoloji,Narkissos'un şimdiki nergis çiçeğine dönüştüğünü kaydetmiştir.
Önceleri kendisine aşkını söyleyen Ekho’yu Narkissos istemez. Kız aşkından ölür ve kemikleri dağlara saçılır. Bu sırada çıkan sesler de bize ‘eko’ kelimesini kazandırır. 

narsis* bir gün bir su birikintisine dökülen bir kaynağın yanına gelir ve su birikintisine doğru eğilerek oradaki sudan içmeye başlar. doğal olarak, bu sırada, birikintide yansıyan yüzünü görür. kendi yüzünü görünce önce şaşkınlığa düşer, sonra kendini hayranlıkla seyre dalar ve kendisine âşık olur. 

Narkissos'u betimleyen bir çalışma

bu seyirden kendisini bir türlü alamayan narsis gitgide hissizleşir, dünya yaşamına gözlerini yumar ve bulunduğu yere kök salarak açılmış bir çiçeğe dönüşür. bu çiçek, güneş gibi, sarı göbekli, beyaz yapraklı, çevresine güzel kokular yayan bir çiçektir. ölümünden sonra styx* nehrinin sularına katılır.

nergis çiçeği

Narkissos’un ölümüne sebep olan şey, kendini beğenmişlik, kendine aşık olma sendromu olarak:

(bkz: narsisizm)

kaynak: wikipedi

hikayedeki narcissus'un gittikçe hissizleşmesi yönünden bakınca;

(bkz: narkotik)
(bkz: narkoz)

ayrıca bu entry'i yazarken farkettiğim diğer bir şey de eğer yunan mitolojisine yeterince hakimseniz bu kim milyoner olmak ister yarışmasında çok yardımcı olabilir, eğer yarışmacı olsaydım yarışmadan önce tüm mitolojiye göz atardım.