Çok Nadir Görülen ve Sadece Arktik Bölgede Yaşayan Deniz Unicorn'u: Narval

Narval (denizgergedanı) nedir, neyin nesidir? Böyle bir canlının varlığı bile yeterince şaşırtıcıyken, hakkındaki bilgiler sizi daha da şaşırtabilir.
Çok Nadir Görülen ve Sadece Arktik Bölgede Yaşayan Deniz Unicorn'u: Narval
iStock

Kimdir, necidir bunlar?

Narval veya diğer adıyla denizgergedanı (Monodon monoceros), balinalar takımının Monodontidae familyası içindeki Monodon cinsinin tek türü oluyor. Yaşam alanı arktik denizler olan bu deniz memelisi, 70° K enleminin güneyinde nadiren görülmekte. İlk olarak 1758'de Carl Linnaeus tarafından tanımlanmışlardır ayrıca.

1869'da yayınlanmış bir Narval illustrasyonu.

arktik iklime özgü, nadir görülen bir balina türüdür

en az bilinen gizemli hayvanlardandır. tembel hayvan ve tapir bile kendisinden görece daha çok bilinir. bu müthiş hayvanın üç metreye kadar ulaşabilen boynuzu tespih yapımında kullanılır. isim şehir hayvan oynarken n harfi geldiğinde nil timsahı yerine kullanılabilecek yegâne hayvandır kendileri.

kış mevsimi dahil yaşamlarını sürekli arktik bölgede geçiren tek balina türüdür

deniz gergedanı ya da boynuzlu balina olarak da bilinen narvalın en dikkat çekici özelliği boynuz görünümündeki çıkıntı aslında üst çenesinin sol tarafından spiral yaparak uzayan dişidir. genelde türün erkeklerinde bulunan bu diş, nadir de olsa dişilerinde de görülür. 3 metreye kadar uzanabilen ve ağırlığı 10 kg’a kadar ulaşan dişte 10 milyondan fazla sinir ucu vardır. kırıldığında tekrar büyümeyen bu dişin bir diğer özelliği de kırılmadan yarım metre kadar esneyebilmesidir. narvallar, zaman zaman dişlerini birbirlerine sürterek (diş tokuşturma), diş yüzeyinde biriken kabuklu deniz canlılarından temizlemeye çalışırlar. işlevi halen çözülememiş olan bu dişin bir duyu organı (sudaki titreşimleri, tuz oranını, suyun basıncını ve sıcaklığını, vs. tespit etmek amaçlı) olduğu düşünülmektedir.

memeli sınıfı içinde en derine dalabilen canlılarından biri olan narvalların, 40 ila 50 sene yaşadıkları tahmin ediliyor.

yaklaşık üç metrelik çıkıntı boynuzları değil, diğer çiftine göre fazla gelişmiş sol köpek dişleridir

yine de okyanusların unicornlarıdır.

grönland, kanada'nın kutup bölgesi ve alaska'da inuitler tarafından avlanmaları yasaldır

bir diğer adı da denizgergedanı'dır. derisi gri ve en belirgin özelliği dört metreye yakın boynuz benzeri dişidir. o kadar serttir ki kolayca kırılmaz ve yaklaşık ağırlığı on kilo kadardır. bu diş, dişilerinde çok nadir karşımıza çıkar.

narval' a ait en şaşırtıcı özellik ise, kutup bölgelerinde neredeyse hiç bulunmayan c vitaminini derisinde fazlasıyla bulundurması. yani narval derisi bir çeşit portakal kadar c vitamini taşıyor. iniut halkının yaşam kaynağıdır bu yüzden ve birkaç aile içinde yaklaşık olarak birkaç haftalık besin ihtiyacını karşılar.