Çok Uzun Süre Kalamayacaklar İçin: New York Şehri 5 Günlük Gezi Rehberi

New York nereler gezilir? New York'ta gezilecek yerler? Fazla uzun kalmayacaklar için pratik bir New York rehberi.
Çok Uzun Süre Kalamayacaklar İçin: New York Şehri 5 Günlük Gezi Rehberi

new york city... temmuz 2023'te gittiğim ama bir türlü hakkında yazmaya fırsat bulamadığım olağanüstü şehir. en son 2008 yılında gitmiştim. 15 yıl sonra tekrar gittim ve sanırım her yıl gitsem de sıkılmayacağım tek şehir. usa'de başka yerlere de gideceğimiz için 5 gün kaldık ama yetmedi, her yere koştur koştur gitmek zorunda kaldık. otel olarak times square ile 5th avenue arasında 45th st'de bir otelde kaldık. tüm atraksiyonların ortasında, çoğu yere yürüyerek gidilebilecek bir konumdaydı. o yüzden nyc'ye ilk defa gelecekler konaklama için midtown bölgesi dışına çıkmasın. çünkü gidilecek yerlerin çoğu o bölgede. evsiz insan sayısı fazla ama o kadar kalabalık ve turistik bir yer ki nyc kendinizi güvensiz hissetmiyorsunuz. nyc'ye tehlikeli diyen san francisco'yu henüz görmemiştir :) tek kötü yanı temmuz sıcağında şehrin her yerinin weed ve iğrenç bir yağ karışımı kokması. evet, bu şehrin kokusu var. ilk başta çok kötü geliyor ama sonra o kokuya da alışıyorsun. gezmelere doyamadığım şehir, ama yaşamak ister miyim? los angeles varken sanırım hayır.

size 5 günlük bir gezi planı bırakıyorum

otel olarak midtown bölgesinde kaldığınızı varsayıyoruz. müzelerden sadece american museum of natural history'i plana koydum. diğerleri için planı olan varsa günlere sıkıştırabilir.

1. gün: saatlerce süren uçuştan sonra artık rüya şehir nyc'desiniz. otele gidip eşyalarınızı odaya koyduktan sonra kendimizi dışarı atıyoruz. ilk günün yorgunluğu ile sadece midtown bölgesini geziyoruz. 5th avenue'ya çıkıyoruz, yürüyerek rockefeller center ve st. patrick cathedral civarını gezip ardından times square'e gidiyoruz. ardından akşam üstü yakınlardan yiyecek bir şeyler alıp benim fav parkım olan bryant park'a gidiyoruz ve mükemmel atmosferde yemeğimizi yiyoruz. oralarda empire state building'in ihtişamına bakıyoruz ama gözlem katı için bilet almıyoruz çünkü önü demirlik. daha sonra times square'i bir de akşam görüyoruz ve otelimize dönüyoruz.


2. gün: chelsea bölgesine gidiyoruz. buvette'de kahvaltı yapıyoruz. kahvaltının ardından yürüyüş rotamız greenwich village bölgesi, friends building civarı, 66 perry street (carryciğimin evi), washington square takı civarı, soho civarı, ghostbusters headquarters, staple street skybridge ardından whitney museum of american art'ın hemen yanından high line'a çıkıyoruz. high line'da yürüdükten sonra the vessel binasını görüp ardından hudson river park'a geçiyoruz ve çimlere uzanıp hudson river ve nyc manzarasının keyfini çıkarıyoruz. akşam ise rooftop'ta sunset keyfi için the skylark'a gidiyoruz (aşırı tavsiye).


3. gün:
upper west'deyiz. upper west demek central park demek. bu devasa park tüm günümüzü alacak. parka tam ortasından giriyoruz. sırasıyla jacqueline kennedy onassis reservoir, cleopatra's needle, belvedere castle, shakespeare garden'ı görüp bir müze arası veriyoruz. american museum of natural history'e gidiyoruz, ardından central park'a devam ediyoruz. the ramble, the lake, strawberry fields, bow bridge, bethesda terrace, sheep meadow (çimlere yayılmalık), the mall, wollman rink, gapstow bridge göreceğimiz yerler. ardından sunset ve müthiş manzaralar için observation deck'lerden en iyisi olan önceden bilet alarak summit one vanderbilt'e gidiyoruz. tüm katları gezdikten sonra terasına çıkıp gün batımını izliyoruz.


4. gün:
midtown'da göremediğimiz yerleri görüp downtown'a doğru ilerliyoruz. grand central terminal, tudor city bridge, flatiron building, madison square garden ardından union square görülecek yerler arasında. daha sonra, little italy ve china town (mulberry street, canal street, columbus park, bayard street, mott street) olan italyan ve çin mahallelerini görüyoruz (bence ikisi de çok tırt gitmeseniz de olur). sonrasında yürüyerek brooklyn bridge'i geçerek brooklyn bölgesine geçiyoruz. burada sırasıyla brooklyn heights promenade, brooklyn heights, truman capote's house, % arabica (brooklyn köprü manzaralı kahveci), dumbo (manhattan bridge manzaralı) geziyoruz. empire fulton ferry park- main street park- peeble beach-squibb park bridge veya brooklyn bridge park'lardan birinde eşsiz manhattan manzarasıyla gün batımını yapıyoruz.


5. gün:
downtown'dayız. 9/11 memorial, trinity church, wall street, new york stock exchange, federal hall, charging bull at bowling green göreceğimiz yerler. ardından the battery'den feribotla liberty island'a gidiyoruz. ya da bedavaya staten island ferry ile karşıya geçerken özgürlük heykelini görüyoruz ve geri dönüyoruz.