Amerika'nın Doğu Kıyısını Arabayla Gezen Birinden Ülkeye Dair Kısa Kısa Gözlemler

Bir Sözlük yazarı New York'tan Florida'ya kadar bir gezi yapmış ve genel izlenimlerini paylaşmış.
Amerika'nın Doğu Kıyısını Arabayla Gezen Birinden Ülkeye Dair Kısa Kısa Gözlemler

abd... ne kadar büyük olduğunu oraya gidene kadar anlamak çok zor. hem fiziksel büyüklük hem de ekonomik büyüklükten bahsediyorum.

new york'a kadar gitmişken bir hafta sonu la yapayım dedim. en fazla 2-3 saate gider gelirim dedim. 6 küsür saat diyordu. ben zaten istanbuldan 10 saat geldiğim için ambele olmuştum. ülke içi 6 saat uçak yolculuğu fena yüksek geldi.

doğu turu yaptım. new york'tan floridaya kadar gittim ve geldim. şöyle diyeyim gerçekten birbiri içinde bir sürü ülke var. her eyaletin kendine has bir yapısı, iklimi ve kültürü var. philadelphia'da yüzlerce keşin bulunduğu eski sokakları da gördüm, baltimore'da zencilerin sokak aralarında uyuşturucu çektiği pis yerlerden de geçtim, washington'da beyaz sarayın sokağında da kaldım. güneye gittikçe iklim değişti. hayatımda virginia'da bulunacağım aklıma gelmezdi. ya da north carolina'da kalacağım.


mesela north carolina bana çok ürkünç gelmişti. zaten north carolina dan girip south'tan çıkana kadar full ormandan geçiyorsunuz. yani ağaçlar o kadar sık ki bir süre sonra yeşil görmekten sıkılıyorsunuz. haritadan rasgele ismi güzel olan yerleri seçip oraları gezerek road trip yaptık. georgia'ya geldik bir anda profiller değişti. sadece white kızların çalıştığı starbucks'tan kahve alırken o denli iri yarı kızları bir arada hayatta göremeyeceğim aklıma geldi. georgia'dan geçerken plakadan her semboke her mekana şeftali sembolleri.

florida'ya girer girmez palmiyelerin ortaya çıkması... sanki sınırları özenle kurmuşlar gibi florida eyaletine girer girmez her yer palmiye oluyor. hava bir anda ısınıyor. daytona beach'te nascar'ın kurulduğu otelde kaldığını öğreniyorsun. daha komiği o gün nascar daytona beach'te. ismin güzelliği, şehir-sahilin güzelliği ama boşluğu dikkatini çekiyor. sanki buralar 1980'de çok hareketliymiş de şimdi sadece ayakta durmaya çalışıyormuş gibi.