Concorde Uçakların Tarihten Silinmesine Neden Olan 2000 Air France Uçak Kazası

25 Temmuz 2000 günü, New York'a gitmek için Paris'ten havalanan Air France havayollarına ait Concorde tipi yolcu uçağı kalkıştan hemen sonra düştü. 113 kişinin hayatını kaybettiği bu elim olayı hatırlıyoruz.
Concorde Uçakların Tarihten Silinmesine Neden Olan 2000 Air France Uçak Kazası


Olay nedir?

25 temmuz 2000 günü air france havayollarına ait concorde tipi uçak paris'ten new york'a gitmek üzere havalanırken sol motoru alev almış ve kalkıştan kısa bir süre sonra düşmüştür. kazada uçakta bulunan 113 yolcunun tamamı hayatını kaybetmiştir. 

bu kazadan sonra concorde uçakları tartışma konusu olmuştur uzun süre ve nihayet 2003 yılında uçuşlarına son verilmiştir.

concorde hakikaten çok iyi bir uçaktı. saatte 2400 km hız yapabiliyordu. ses hızını aşabilen bu uçak saniyede 3 km yol alıyordu. görüntüsü de çok güzeldi. aeorodinamik yapısı gereği kalem gibiydi. ayrıca çok güvenliydi. 2000 yılına kadar bu uçakta bir kişinin bile burnu kanamamıştı.


Concorde neden düştü? 

kendisinden önce havalanan bir boeing'in metal parçası piste düşüyor. concorde havalanırken bu metal parça concorde'un lastiğini patlatıyor. patlayan lastikten saçılan parçalar concorde'un yakıt deposunun bulunduğu kanat altına çarpıyor. çarpan lastik parçası yaklaşık 4 kilogram ağırlığında. lastik parçası çarpınca yakıt deposunda müthiş bir vibrasyon oluşuyor. deprem dalgası gibi bir etki meydana geliyor ve yakıt deposu deliniyor.

saniyeler sonra yakıt deposunun altında başlayan yangın concorde'un sol kanadını sarıyor. yakıt sızıntısı, yangının başlaması için bir sebep olamaz. mutlaka bir kıvılcım olması gerekirdi. yakıta ihtiyaç duyduğu kıvılcımı ne verdi?

muhtemelen lastik patladığında etrafa saçılan parçalar iniş takımının etkin materyallerini paramparça etti. buradan ortaya saçılan kablolar, rüzgârla birlikte birbirine temas edince kıvılcım ortaya çıktı. neticede yangın çıktı.


tüm bunlar olurken concorde yeni havalanmıştı. sol kanat yandıkça uçak sola yattı ve bir otelin üzerine düştü.

hakikaten bunları yazarken bile zorlanıyorum. insanların neler yaşadıklarını düşündükçe kalbim acıyor. bu uçakta 3 nesil yok oldu. dile kolay! babaanne, dede, onların çocukları ve torunları öldü. babaanne ve dedenin tek amacı çocuklarına ve torunlarına unutamayacakları bir tatil yaşatmaktı.