İran'da 180 Kişinin Öldüğü Ukrayna Havayolları Uçak Kazası Neden Gerçekleşti?

Tahran'dan Kiev'e gitmek üzere havalanan Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 170 yolcusu ve 10 mürettebatıyla kalkıştan kısa süre sonra düştü. Kazada kurtulan olmadı. İran'ın, Irak'taki ABD üslerine saldırdığı gün İran'da böyle bir uçak kazası yaşanması pek çok kişiye acaba mı dedirtti ancak İran medyası kazanın teknik nedenlerden dolayı gerçekleştiğini açıkladı.
İran'da 180 Kişinin Öldüğü Ukrayna Havayolları Uçak Kazası Neden Gerçekleşti?

Öncelikle uçağın düşme anının görüntüsü

Görüntülerden hareketle, uçak neden düşmüş olabilir?

not: sivil ve sportif havacılık meraklısı biri olarak, kesinlikle profesyonel bir yorumda bulunmadan, bilgi kıtlığı içerisinde tamamiyle kendi yorumlamalarım ve tahminlerim üzerine yazdığım bir yazıdır bu.

elbette dünya olarak çok sıcak bir gece geçirdiğimizden dolayı akla ilk gelen seçenek sabotaj. benim ise asla ihtimal vermediğim bir seçenek.

başlıca sebepleri ise daha kalkış safhasında olan bir uçağa, askeri bir jetin müdahalesi gizlilikle tamamlanamaz. uçak en son 8000 feet'e doğru olağan bir yükselişteydi. tek başına bu bile bir sebep iken, olayın gerçekleştiği bölgenin tahran'a yakın bir bölge olması ve uluslararası gerginlik hat safhada iken böyle bir hareketin alınması hem gereksiz hem de oldukça anlamsız.


dışarıdan bir müdahaleye imkan vermiyorum, dediğim gibi. ikinci seçenek ise, terörist saldırısıdır. ki twitter'da dolaşan videoları izlediğimde uçağın yapısal bütünlüğünün bozulmadığını görüyoruz. ayrıca squawk kodu acil duruma alınmamış. bu da imkan dahilinde olmayan bir seçenek.

şimdiye kadarki yazım savaş çığırtkanlığı yapan, her olayın altında bir gizlilik arayan internet sevdalılarınaydı. burdan sonraki yazım ise sivil havacılığa ilgisi olanlaradır.

uçak ur-psr tesciliyle ukrayna havayollarına kiralanmış bir boeing 737-8. uçak 3 yaşında ve dün gece kiev'den tahran'a inişini gerçekleştirmiş. ve ertesi sabah kiev'e dönüşünü tamamlamak üzere kalkış vermiş. önceki uçuştan bir teknik sorun gözlenseydi bu uçuş bu uçakla gerçekleşemezdi. uçak, hasar-arıza tespit ve onarım işlemleri için tahran'da yerde kalırdı. ya hayati bir hasar-arıza oluştu ve bu sorun fark edilmedi ya da fark edildi ama gündeme alınmadı.


uçağın havada bir alev topuna dönmesi rastlantı değildir. tarihte bu tür olaylarda yüzde olarak en çok karşılaşılan sebep, kargoda çıkan yangınlardır. ardından teknik arızası sebebiyle motorun alev alması veyahut kabin içerisindeki elektrik aksamda meydana gelen yangınlardır.

videoyu izlemeden önce aklıma ilk gelen sebep buzlanmaydı. sebebi geçen hafta almatı'da meydana gelen fokker-100 kazası olabilir tabii. tahran'daki hava durumunu incelediğimde havanın -2 derece ve kuru olduğunu gördüm. e sonrasında video karşıma çıkınca buzlanma da ihtimaller arasından çıktı.

videoyu dikkatli izleyince, ilk saniyelerde uçağın arkasından birkaç parça koptuğunu gördüm. havanın karanlık olması sebebiyle çok rahat gözle seçilebiliyor. bu da demek oluyor ki yangın ya kabin içinde başladı ve bütün gövdeye yayılıp uçağın dışına kadar ulaştı -ki uçuş süresi göz önünde bulundurulunca pek olası değil- ya da uçağın dışında bir yangın başladı ve bu sebeple uçaktan yanan parçalar kopmaya başladı.


en olası olarak gördüğüm teori, uçak kalkış esnasındayken bir motor arızası yaşadı ve dış kabinde alevlenme söz konusu oldu. ardından bu alevlenme kontrol altına alınamadı ve hidrolik sistemlere zarar verdi. hidrolik sistemlere verilen zarar neticesinde pilotların verdiği komutlar uçağın hareket yüzeylerine ulaşamadı ve uçak düşüşe geçti.

kazada hayatını kaybedenlere allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. umarım ki en kısa sürede kazanın sebebiyeti belirlenir. geçirdiğimiz son bir sene havacılık adına kabus gibi bir sene oldu.


son olarak, herkes komplo teorisyeni olmuş. yok uçakta ajan varmış, çok gizli bilgiler varmış, ondan düşürüldü; yok iran vurdu, yok israil ders verdi. arkadaşlar, bu tür şeyler eskide kaldı. elimizdeki teknoloji ile bir hava aracının neden düştüğünü anlamamız zor değil. eğer ki işin içinde sabotaj varsa bunun gizli kalması da imkansıza yakındır. ki bu kadar gerginliğin içerisinde böyle bir şeye hangi akıl kalkışır? abd, iran'ın hava savunma sistemini hack'ledi ve sivil uçağı vurmuşmuş. yahu abd böyle bir şey yapsa neden sivil yolcu uçağını düşürür? iran'ı kendi silahıyla vurmak varken. hayır, bir teori atılıyor ortaya ama mantık yok. boş beleş kirlilik olsun.

güncelleme (10:55): sputnik'in haberine göre; iran ulaştırma ve şehircilik bakanlığı bilgi ve iletişim merkezi başkanı kasım biniyaz,, iran resmi haber ajansı irna'da yer alan açıklamasında, uçağın, motorda çıkan yangın nedeniyle düştüğünü söyledi.

Güncelleme (10 Ocak 2020): Uçağın, İran füzelerinin isabeti sonucu düştüğü de yeni gelen haberler arasında. Ona dair içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz.


Bir Pilotun Gözünden: Sabiha Gökçen'de Pistten Çıkan Pegasus Uçağı