Covid-19 Zamanı Maske Takınca Çevredeki Kokuyu Algılamaya Nasıl Devam Edebiliyorduk?

Standart maske kokuyu neden engelleyemiyordu?
Covid-19 Zamanı Maske Takınca Çevredeki Kokuyu Algılamaya Nasıl Devam Edebiliyorduk?

pandeminin yıkıcı olduğu ve yoğun bir şekilde maske kullandığımız bir dönemde aklımı kurcalayan bir hususa cevap bulamadığım için ufak bir araştırma yapmıştım.

benim ufkumu iki 2,83 katına çıkarmıştı o zamanlar. belki içinizde bilenler vardır ama anlam veremeyip de araştırmaya erinmiş olan dimağlar varsa aşağıya bırakacağım bilgiler olarak ufkunuzu 2,37 katına çıkarma potansiyeline sahip olmaya devam etmektedir. hazır yeni pandemi iddiaları devam ederken kenarda köşede unuttuğum şu entariyi böyle uygun bir yere bırakayım.

bu illetten korunmak için maske takıyoruz fakat onlarca farklı maske kullanmış olmama rağmen hemen hemen hepsinde dışarıdaki kokuyu alıyordum. üstelik kalabalık yerlere girdiğimde iki maske takmama rağmen "nasıl olur da koku almaya devam ederim, acaba maskeler işe yaramıyor mu?" diye cahilce korkuya kapılmıştım. yani afedersiniz önümde biri osursa burnumun direği kırılıyordu. bu kadar net koku alabiliyorsam, yani bu mikro partiküller burnumuza yapışıp, koku almamızı sağlıyorsa benzer şekilde bu virüs nasıl giremiyor diye düşünürken ben şunların boyutlarını bir araştırayım dedim. afedersiniz osuruğun bilimsel karşılığı 0.4 nanometre imiş. kullandığımız cerrahi maskeler 300 nanometre aşağısına %80'e kadar koruma sağlıyormuş. bu virüsün büyüklüğü ise 60-140 nanometre arasındaymış. yani kısacası pandemide en çok kullandığımız cerrahi maskelerin %100 koruma gibi bir özelliği yokmuş (n95 tipi maskeleri bilmiyorum). çok yakın münasebetler, belli bir süreyi aşkın şekilde cereyan ederse maske takılıyken dahi risk dramatik düzeyde artıyor. nasılsa maske taktım diye maskeli orgy falan yapmayın yani...

karbon filtreli maskeler koku konusunda daha iyiymiş ama onlar da uzun kullanım için pek kullanışlı değillermiş. neyse allah benzerini tekrar yaşatmasın, bunlar da gereksiz genel kültür olarak zihnimizin dehlizlerinde bir yerde bulunsun.

kaynak 1 /  kaynak 2