Kimseyle Konuşmak İstemediğiniz Huysuz Modunuzu Etkileyen Hormonlar ve Çözüm Yolları

Depresif, huysuz ve mutsuz hallere girmenize neden olan bazı hormonlar var. İşte bunların analizi ve doğal yollarla çözme yöntemleri, buyrun.
Kimseyle Konuşmak İstemediğiniz Huysuz Modunuzu Etkileyen Hormonlar ve Çözüm Yolları

kimi zaman kimseyle görüşmek, konuşmak istemeyiz. kendimize dahi tahammülümüz yoktur. bazen de stresli, mutsuz, huzursuz, depresif modumuz baskındır. peki bu hallerde olma sebebinin 4 hormonunuzun yeterli miktarda salgılanmadığında ortaya çıktığını ve bunu arttırmak için doğal yollardan da yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz?

hormonlarımız endokrin bezlerimizin salgıladığı kimyasal habercilerdir. metabolizma, büyüme, cinsel sağlık ve üreme sisteminin işleyişi dahil olmak üzere vücudumuzun işleyişini çok yönlü etkilerler. ayrıca ruh sağlığımız da hormonlardan hızla etkilenir. zira hormonlarımız ruh hallerimizin ve duygularımızın düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir.

haydi şimdi hep birlikte bu 4 önemli hormonumuzun, ruh halimizi ne yönde etkilediğine bakalım.

serotoninden başlayalım

serotonin bir nevi mutluluk kimyasalıdır. ruh halinizi ve davranışınızı düzenlemeye yardımcı olan önemli bir hormondur. hafızanın işleyişinden sorumlu olmakla birlikte, depresif bozukluklar, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk gibi bazı psikiyatrik durumlarda rol oynadığı düşünülmektedir. bu hormonumuzu dengelemek için doğada yürüyüp, güneşlenebiliriz. derin nefes ve doğru biçimde nefes almalıyız; mesela bu konuda nefes terapisini önerebilirim.

bir diğer hormon dopamindir

bu hormonu bir ödül kimyasalı olarak düşünebiliriz. onun salgısını arttırmak için kendinize özen gösterebilirsiniz, sağlıklı beslenip, sabaha uykunuzu almış şekilde merhaba derseniz dopamin hormonunuz zirvede olacaktır. böylece cildinizin ışıldamasını sağlayacak, dinamik hissedeceksiniz. burada güzel bir tavsiyem daha olacak: akşam iş çıkışı kendinize masaj hediye edebiliriz. inanın bu dopamin bombasına hiçbir salgı bezi hayır diyemeyecektir.

diğer mutluluk hormonu ise endorfin hormonudur

bu hormon vücudun stres seviyesini düzenlemeye ve acıyı gidermeye yardımcı olmaktadır. vücudumuz herhangi bir ağrı hissettiğinde hemen salgı bezleri devreye girer ve stresi dengeleyip, acı eşiğimizi yükseltir. gelin şimdi bu hormonun seviyesini nasıl yükseltiriz ona bakalım; temiz havada uzun bir yürüyüş yapabiliriz, sevdiğimiz türde müzikler dinleyebiliriz, bol bol gülümseyip, çocukları sevindirebiliriz. ayrıca size küçük bir sır vereyim, çıplak ayakla toprakta dolaşmak negatif enerjimizi alıp, endorfin seviyemizin artmasını sağlayacaktır.

son olarak oksitosin, yani sevginin gücünden bahsetmek istiyorum

kaygılı, tedirgin anlarımızda salgılanan bu hormon sevgiyi, bağlılığı arttırmaktadır. ayrıca doğum anında salgılandığında doğumu kolaylaştırıp, bebek doğduktan sonra anne sütünün oluşmasına yardım eder. oksitosin hormonunu arttırmak için sevdiklerimize bolca sarılalım, d vitamini seviyemizi kontrol ettirip düşük ise tedavisini olalım. şunu da eklemeliyim ki; yoga ve meditasyon da oksitosin seviyesini arttıracaktır.

hormones and mental health