COVID-19'un Aşısını Bulan BioNTech Şirketinin Kurucusu: Uğur Şahin

Pfizer ile ortaklaşa şekilde COVID-19'a karşı %90 etkili aşı bulduklarını açıklayan BioNTech şirketinin kurucusu Uğur Şahin isminde Türk bir bilim insanı.
COVID-19'un Aşısını Bulan BioNTech Şirketinin Kurucusu: Uğur Şahin
Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci

uğur şahin, türk kökenli alman bir immünolog ve onkologtur. 1965 iskenderun doğumludur. tıp eğitimini almanya’da almıştır. biontech isimli ilaç firmasının sahibidir. kendisi gibi doktor olan özlem türeci ile evlidir. kendisi almanya’ya işçi göçüyle giden, fabrikada çalışan bir türk’ün oğludur.


uğur şahin ve eşi özlem türeci’nin kurduğu biontech şirketi covid-19 salgınında bu virüs daha dünyayı etkilememişken, henüz çin ile sınırlıyken aşıyı bulmak için kollarını sıvadılar. şu anda pfizer ile birlikte, etkinliği %90 kanıtlanmış mrna teknolojisi ile üretilen aşıyı geliştirdiler ve birçok ülkeden milyonlarca ön sipariş almaya başladılar.

uğur şahin'in bazı yayınlarına baktım; kendisi çok başarılı bir bilim insanı, h indeksi 50.
h indeksi; bilimsel yayınlarınızın ne kadar atıf aldığı vs. göre değişen bir indeks ve bilimselliğin ölçütüdür. bizim ülkemizde h indeksi 50'nin üzerine çıkmış bir tıp profesörü ben bilmiyorum. bu anlamda kendisinin ne kadar başarılı olduğunu anlayabilirsiniz.


kendisinin nobel’e aday gösterileceği söyleniyor ve eğer alırsa ikinci kez bilimsel bir alanda bir türk, nobel almış olacak. bir türk’ün imkanlar sağlandığında başarabileceklerinin ölçütü olmadığını bize gösterdiği ve dünyayı kurtaracak aşıyı bulduğu için kendisine ve eşine, ona bu imkanları sağladığı için almanya’ya teşekkür ederim.

ben inanıyorum ki bu ülke yıllarca yozlaşmış bir şekilde değil de liyakatlı bir şekilde, bilimin ışığında, atatürk ilkeleri doğrultusunda sadece onu sözde değil de özde de anlayarak yaşasaydık bugün içimizdeki aziz sancar'lar, uğur şahin'ler kendi ülkelerinde bunları başarabilirlerdi ve onlar gibi niceleri çıkardı.