Dağıtılan Hiçbir İskambil Kağıdı Destesinin Aynı Şekilde Sıralanamayacağının Matematiksel Gerçekliği

Şu ana kadar dağıtılan hiçbir iskambil kağıdı destesi birbirinin aynı olmadı. Üstelik bundan sonra olması da imkansız denecek kadar zor. Sözlük yazarı "event horizon", çok güzel örneklerle açıklamış.
Dağıtılan Hiçbir İskambil Kağıdı Destesinin Aynı Şekilde Sıralanamayacağının Matematiksel Gerçekliği
iStock.com


bir deste iskambil kağıdını 52! kere farklı şekilde dizebiliriz. belki duymuşsunuzdur, bu o kadar büyük bir sayıdır ki, insanlık tarihi boyunca karılan hiç bir deste aynı şekilde sıralanmamıştır.

şimdi 52! gibi üç karaktere sığan bu masum sayının neye benzediği konusunda biraz düşünelim.

bir kronometre alın ve sayacı 52!’e ayarlayın. ekranda saniye cinsinden şöyle bir sayı göreceksiniz:

806581751709438785716606368564-
03766975289505440883277824000-
000000000

verin coşkuyu, kronometre geri saymaya ve siz de çalışmaya başlayın.

ekvatorda bir nokta seçin ve dünyanın çevresinde yürümeye başlayın ama aceleye gerek yok. her bir milyar yılda bir adım atacaksınız. bu şekilde ekvatorun çevresini yürüyün. başladığınız noktaya gelince pasifik okyanusun’dan bir damla su alın. 


şimdi aynı şeyi bir daha yapın. her bir milyar yılda bir adım atarak ekvator çevresini yürüyün ve okyanustan bir damla su alın. bu işlemi okyanus boşalana kadar yapın.
okyanus nihayet boşalınca bir tane a4 kağıt alıp kenara koyun. şimdi okyanusu tekrar doldurun ve yukarıdaki işlemleri okyanus her boşaldığında diğer kağıdın üzerine bir tane kağıt koyarak devam edin. bu işleme de kağıt kümesi güneşe ulaşana kadar devam edin.

şimdi saate bakın. yukarıda yazılan sayının ilk üç basamağının hala değişmediğini göreceksiniz. kağıt kümesini sıfırlayıp baştan başlayın ve bu işlemi bin kere daha yapın. bitti mi? evet ama daha üçte biri.

kalan süreyi bitirmek için çalışmaya devam edelim. 

elinize bir deste iskambil kağıdı alıp karmaya başlayın. her bir milyar yılda bir, beş kağıtlık bir poker eli açın. ne zaman bir flush royal yakalarsanız (aynı renkteki ardışık en büyük beş kart), bir piyango bileti alın. jackpot yakalayana kadar buna devam edin. büyük ikramiyeyi yakaladığınızda bir kum tanesi alıp amerika’daki grand kanyon’a atın. bu işleme devam edin. kanyon kumla dolduğunda everest dağından yaklaşık 30 gramlık bir taş parçası alın. şimdi kanyondaki kumu boşaltın ve yukarıdaki işlemlere baştan başlayın. everest dağını bitirdiğinizde bir mola verip saate bakın. 

saat sıfırlanmış mı? maalesef.

o zaman bu yaptıklarınızın hepsini 256 kere daha yapın. sizi tebrik ederim, en sonunda bitirdiniz, azmin karşısında hiç birşey duramazdı zaten.

şimdi düşündüm de en iyisi masada yancı olmak aga, dünyanın en aydınlanmış yancısı.

kaynak