Daha Fazla Yemek İçin Düşman Safına Geçen Doymak Bilmez Adam: Charles Domery

Charles Domery, önüne gelen her şeyi yiyen, ilginç bir adam. Öyle ki Prusya ordusunda kıtlık baş gösterdiğinde Fransızların tarafına geçip orada takılmayı tercih etmiş.
Daha Fazla Yemek İçin Düşman Safına Geçen Doymak Bilmez Adam: Charles Domery

1778 polonya doğumlu charles domery, 1792 - 1797 yılları arasında fransa'ya karşı yapılan birinci koalisyon savaşları sırasında küçük yaşta prusya ordusuna katılmış. 

bugün almanya - fransa sınırında yer alan thionville şehrinin kuşatması sırasında prusya ordusunda yiyecek kıtlığı başlamış. buna çok kızan charles domery, fransızlara teslim olmuş ve fransızlar için savaşmaya başlamış. fransız komutan, domery'e ödül olarak kavun vermiş. domery de kavunu anında kabuğuyla beraber mideye indirmiş.

paris yakınlarındaki askeri bir kamptayken bir yıl boyunca 174 tane kedi yemiş. sebzelerden hiç hoşlanmazmış ama yemek bulamadığında günde 2 kg civarı ot yermiş. daha sonra fransız donanmasında ingilizlere karşı savaşırken bir askerin kopan bacağını bile yemeye başlamış; diğer askerler bacağı ondan alıp, denize atana dek.


ingilizler tarafından esir alınıp, liverpool yakınlarında bir esir kampına nakledilmiş. ingilizler, domery'nin iştahını görünce şok olup, yemek payını iki katına çıkartmışlar. domery bir süre sonra günde 10 esirin payı kadar yemek yemeye başlamış. ayrıca hücresini ziyaret eden 20 civarı fare ile hapishanenin kedisini bile yemiş. hatta ve hatta diğer esirlerin almayı reddettikleri ilaçları, hapishanedeki mumları da yemiş.

bu doymak bilmez arkadaşın liverpool'da mı kaldığı, fransa veya polonya'ya mı döndüğü, yoksa aşırı iştahtan mı öldüğü konusunda bilgi yok.

wikipedia