Daha İddialı ve Girişken Biri Olabilmek İçin Uygulamanız Gereken Algı Yönetimi Kuralları

İş hayatında pasiflikten şikayet mi ediyorsunuz? Yetenekli olduğunuz halde yeterince girişken olamamaktan mutusz musunuz? Buyrun, tecrübeli bir eğitmenden birkaç tüyo alın.
Daha İddialı ve Girişken Biri Olabilmek İçin Uygulamanız Gereken Algı Yönetimi Kuralları
The Wolf of Wall Street (2013)

sevgili dostlar, bilmiyorum nedendir çok becerikli, çok yetenekli insanlar sadece iddiasız ve aşırı alçakgönüllü oldukları için haklarını yedirip duruyorlar ve sürekli mız mız bir mutsuzlukta mıy mıy yaşamlar sürüyorlar. özellikle en girişken olmaları gereken zamanda birçok genç kardeşimde benzer şeyleri gözlemleyince "böyle olmaz, şu işe bir el atayım" dedim.

şimdi bir algı yönetimi uzmanı olarak size daha iddialı ve girişken olmanın şifrelerini veriyorum ey vatandaş bu fırsatı kaçırma. eğer "bıktım bu mıy mıy halimden kendimden usandım" diyorsan ilacın geldi efendim. buyurunuz bakalım...

iletişim stilini anla

fikirlerini rahatça söyleyebiliyor musun yoksa far görmüş tavşan gibi olduğun yerde kalıyor musun ? biri sana angarya yüklemeye çalıştığı zaman "dur bakalım kardeşim" diyor musun yoksa ölsen bile gıkını çıkartmadan üzerine yüklenenler altında eziliyor musun ? yani durumun nedir tam anla.

"ben" dili kullan

örneğin birisine "hatalısın" değil "seninle aynı fikirde değilim" de. başka birine "şunu yapman gerekir" değil "sana şu konuda yardımcı olmak isterim" de. bunu yaparsan hem kendine güvenin artar hem de insanlarda gereksiz direnç ve düşmanlık üretmezsin. biri sana "şunu şöyle yap" yerine "şu konuda sana yardımcı olmak istiyorum" dediği zaman sen bile kendini daha rahat ve ponçik hissedersin.


hayır demeyi öğren

dostum her şey öğrenilebilir. yüzmeyi veya araba kullanmayı nasıl öğrendiysen bunu da öğrenebilirsin. belki ailen seni yanlış yetiştirdi veya aşırı hassasın ama korkma insanlara hayır dersen ölmezler. hatta işin başında net bir şekilde hayır demen günlerce mıy mıy etmenden daha iyidir o insanlar için.

sen "hayır" demeden kimse medyum gibi kafanın içindekileri anlayamaz. "ama hocam yapamıyorum" diyorsan sakin ol şampiyon. yavaş yavaş alıştıracaksın kendini.

önce git marketten alışveriş yaparken "vaz geçtim şunları almayacağım" diyerek sepetini kasada bırakmak gibi küçük işlerle başla, ya da mesela kafeye git beğenmediğin kahve gelirse geri gönder.

yani ufak tefek güvenli ortamlarda hayır demeye başla. ama git başka insanları kobay olarak kullan demiyorum ama yeri geldiği zaman ve gerekiyorsa yap. ufak ufak yaptıkça aynen kaslarının sporla gelişmesi gibi "hayır efendim olmaz öyle şey" diyecek beyin kasların da gelişecek.

aklından geçenleri söyleme çalışmaları yap

eğer düşündüklerini söyleyemiyorsan, bir şeyler konuşmak isterken sesin çatallaşıyor veya hiç çıkmıyorsa sebebi gene antrenman eksikliği. otur evinde hayali senaryolar çalış. örneğin sana iş yıkmaya çalışan iş arkadaşına sakin sakin düşündüklerini söylediğin bir tiyatro oyna evinde. aynen oyuncu gibi rol yap. hatta olmadı senaryo şeklinde yaz. zamanla beynin rolle gerçeğin farkına varamayacak ve aynen evde çalıştığın gibi gerçek ortamlarda da takır takır konuşmaya hatta şakımaya başlayacaksın.

beden dilini doğru kullan

dostum, insanlar sadece laflarla değil bedenleriyle de iletişim kurarlar. süklüm püklüm öne eğilerek durma, dik dur. ellerini kollarını çok sallama ve her tarafına dokunup durma. "nasıl güvenli bir beden dili imajı veririm?" mevzusunu otur öğren. (çok üşenirsen dikkat reklam: benim youtube kanalımdaki "kendine güvenli görünmeni sağlayacak 5 beden dili taktiği" videosunu izle. orada ince ince anlattım... reklam bitti.)


duygularını kontrol etmeyi öğren

sakin kalmak için nefesini ve iç konuşmalarını kontrol etmeyi öğrenmen lazım. bu işin birçok yöntemi var uzun uzun anlatma imkanım yok. ancak işin temeli sağlam bir inanca, somut bir yaşam felsefesine ve kafanın içindeki olumsuz düşünce alışkanlıklarını kırmaya dayanıyor. doğru nefes teknikleri de işe yarar. beden dili meselesi gibi bunları da öğrenmen ve sık sık kendini stresli durumlara bilinçli olarak sokarak alışman lazımdır. okyanusta yüzmeye alışmış insan küvete girmekten korkmaz böyle düşün.

evet yazı bu kadar. "eee hocam hani sırlar verecektin de ben hemen okuyup dönüşecektim" diyorsan öyle bir dünya yok sevgili dostum. ben sana haritadan yolu gösteririm ama o yoldan kan ter içinde gidecek olan sensin. benim tuzum kuru çünkü zamanında o yolculuğu yaptım hatta hala yoldayım.

ancak bilgi edinmen önemli. dilersen sana yardımcı olabilecek birçok videoyu kanalıma yükledim. her gün bir tane izlersen oldukça yol alırsın. ama dersen ki işime gelmez böyle işler, ben böyle küçük dünyamda mıy mıy iyiyim diyorsan hayat senin ama ormandaki kurtlar bu kararını beğendi bunu da bil.

buyrunuz kanalımın linki, aramaya uğraşma şimdi


sevgilerimle...