İkna Etmek İstediğiniz Bir Kişinin, Ailesinin Kaçıncı Çocuğu Olduğuna Göre Değişen Tutumları

Birini ikna etmek istiyorsanız o kişinin, kendi ailesinin kaçıncı çocuğu olduğunu bilmek buna göre değişen ikna olma tutumlarını da bilmek demektir.
İkna Etmek İstediğiniz Bir Kişinin, Ailesinin Kaçıncı Çocuğu Olduğuna Göre Değişen Tutumları
Captain Fantastic (2016)

sevgili dostum, insanları ikna etmek algı yönetiminde kullanılan psikolojik bir süreçtir ve karşındaki insanın doğum sıralaması ikna psikolojisine büyük etki eder. eğer ikna etmek istediğin kişinin kaçıncı çocuk olduğunu biliyorsan tavuk kümesine girmiş tilki gibi sevinebilirsin çünkü elinde büyük bir koz vardır demektir. hadi sana birkaç tüyo vereyim, belki pazarda altın haline dönüşmüş sebze meyve için pazarlık yaparken kullanırsın.

ilk çocuk

ilk çocuklar üzerlerinde aşırı ihtimam ve disiplin gösterildiği için zamanla mükemmeliyetçi olurlar. herkesin güvendiği, önemli bir iş olduğu zaman çağırdığı tam bir görev insanı haline dönüşürler. başarılı siyasetçi ve iş insanlarının genelde ilk çocuk olması pek de tesadüf değildir.

ilk çocuklar genelde aynı anda yüz tane iş yapmaya çalışırlar ve sorumlulukları çok bile olsa yenilerini kabul etmeleri zor olmaz. bu sebeple ona "bunu ancak senin gibi biri yapabilir" türü cümleler kurman önemlidir. görev insanı olduğu için ölüp bitse bile senin vereceğin yeni angaryaları kabul edecektir. ancak dikkat et aşırı iş yüklersen koşmaktan çatlayan at gibi devrilebilirler.

bu ilk çocuklar pek hayır diyemez. başkalarını üzeceklerinden ve kıracaklarından çok korkarlar. bu sebeple her tür teklifini çok mantıksız olsa bile kabul edebilirler. içlerinden söylenirler ama dediğim gibi görev insanlarıdır bunlar. korkma istedikçe iste. baktın mırın kırın ediyor hayal kırıklığına uğramış pozları takın. hemen kendilerine geleceklerdir.

ailelerinin bunları büyütürken beklentileri yüksek olur. hepsi büyüyünce prens yada prenses olacaklarına inandırılırlar. bu sebeple pohpohlama bunlarda harikalar yaratır. baktın motivasyonları düştü ver pohpohu, ver pohpohu.

bir de her zaman mükemmel olmak zorundalarmış gibi hissederler. bu sebeple en ufak hatalarını yüzlerine vurursan anında suçluluk durumuna geçip, sırt üstü yere yatıp göbeğini açmış köpek pozu alırlar. bu ilk çocuklar olmasa biz algı yönetimi uzmanlarının işi çok zordu. bunlar hem çalışır para kazanır hem de bol bol tüketir.

ortanca çocuk

çocuğumuz üç çocuklu bir ailenin ikinci ürünüyse ya da beş çocuklu ailede ortalarda bir yerlerdeyse bunlara ortanca veletler diyoruz.

bunlar pek fazla ilgi ve dikkat görmezler. ilk ve son çocukların aldığı ihtimamın binde biri bu garibanlara verilmez. aile resimlerinde bile zar zor belli olurlar. o yüzden acayip ilgi açlığı içindelerdir.

ancak ikna edilmesi zor tiplerdir. çünkü tüm yaşamları hem anne babaları, hem de ailenin popüler diğer çocukları arasında diplomasi yapmakla geçmiştir. ilk ve son çocuklar kavga ederler aralarını bu garibanlar bulur.

anne baba, diğer çocuklara kızar, küserler sonra da bunlara göz kulak olsun diye bunu yollarlar. o yüzden ortanca veletlerin hayat tecrübesi fazladır. kolay kafa kola gelmezler ancak bir açık noktaları vardır: bu arkadaşlar sürekli kendilerini diğerleriyle kıyaslamaya alıştıkları için geride kalmaktan nefret ederler.

örneğin komşuları yeni bir araba aldıysa ona araba satmanın tam zamanıdır. diğer kardeşi tatile çıktıysa onu pahalı bir tatile ikna edebileceğiniz en güzel durumdur. kısacası ilgi ve dikkat açlıkları acayip yüksek, ama aynı oranda yoğun bir ezik mi görünüyorum korkuları bulunur.

firmalarda en iyi müdürler ve orta seviye yöneticiler bunlardan çıkar. eğer müdürünüz bir ortanca çocuksa gözünü kolay boyayamazsınız haberiniz olsun. ama geride kalma ve önemli görünme dürtüsünü kullanabilirsiniz.

kısacası ikna işinde en zorlu rakipler bu ortanca çocuk veletleridir. hiç sevmeyiz.

sonuncu çocuk

işte en güzel çocuk tipine geldik. ailelerin şımarttığı, bir dediklerine iki demedikleri çocuklar bunlardır. bu sebeple aşırı sosyal, kendine güvenli ve dışa dönük olurlar. eğlencelerin göz bebeği bu tiplerdir. seksen yaşına gelseler gene çocuk kalırlar. çünkü birinci çocukların yediği baskıyı yememiş ve bağımsız bir kişilikleri olmuştur.

bu arkadaşları ikna konusunda ana mesaj hep "eğlence" olmalıdır. eğlence var derseniz sizinle çöle bile gelirler. hatalarını hiç üstlenmezler. her türlü durumda hep başkalarını suçlarlar çünkü yaşamları diğer kardeşlerini anne babaya şikayet etmekle geçmiştir. bağımsız bir kafa yapıları vardır. ikna sürecinde onlara suç atabilecekleri ortak bir düşman verirseniz işi bitirirsiniz. en korktukları şey sorumluluk üstlenmektir. özellikle her türlü kolay yoldan iş yapma projesine bayılırlar. yeni aldıkları beyaz eşyada ekstra para verip garanti sigorta yaptıran bunlardır. en son model arabalar ve en lüks tatillerde bu arkadaşların çoğunluk olduğu yerlerdir. sosyal medya yıldızları da bunlardan çıkar.

insanlarla ilişki içinde olmaları gereken işlerde başarılı olurlar. yalnız ve tek başlarına kalmak en büyük korkularıdır. o sebeple bu korkularına oynarsanız ateşteki tereyağ gibi eriyip size evet deme ihtimalleri fazlalaşır. "şunu yapmazsan yalnız kalırsın" onların kapılarını açan sihirli sözlerdir.

tek çocuk

"peki hocam ya tek çocuklar nasıldır?" diyorsanız bizde onlara da çözüm var.

tek çocuklar, ilk çocuklarla ortak özelliklere sahiptir. farkları, bu özellikleri daha yoğun yaşamalarıdır. örneğin: onlardan daha fazla görev insanı olurlar. yani yaşamlarını tamamen başkalarına hizmet ederek geçirebilirler. yeter ki "görev" olduğuna inansınlar. çünkü tek çocuk olmanın sorumluluk duygusu iliklerine işlemiştir.

kendilerine zaman ayırabilmek ve kafa dinlemek, bu sebeple önemli ihtiyaçları ve hayalleridir. bu sebeple kafa dinlemek ve sakinlikle alakalı her tür ürün ve hizmetin doğal müşterisi olurlar. ormanın ortasında dağ başında evleri bunlar alır. ancak görevleri bitmediği için oralara pek gidemezler ama yine de alırlar.

bunlar kendileriyle aynı yaştakilerle pek uyuşamaz. kendilerinden daha küçük veya daha büyük insanlarla daha kolay iletişim kurarlar çünkü büyük veya küçük kardeş arayışları vardır. onlara istedikleri kollayıcı abi, güvenilir abla veya kendisine hayran küçük kardeş rolünü oynarsanız sizden daha mükemmel bir insan olmaz ve her dediğinize "evet" deme imkanları artar.

evet bence bu kadar bedava ipucu yeter... daha çok teknik bilgi var bu doğum sırasıyla alakalı ama bu kadarı yetsin size efendim. burada önemli uyarı bunları okurken "yaa evet ben de aynen böyleyim" demişsen dikkatli ol. seni her türlü kandırmak isteyenler bu açıklarını kullanacaklar. özellikle zayıf nokta olarak gösterdiğim alanlarına dikkat et. örneğin tek çocuksan etrafında ben senin abinim veya ablanım yavrucuğum diye gezinenlere çok uyanık ol.

hocam böyle acayip faydalı ikna ve algı bilgilerine doyamıyorum diyorsan youtube kanalıma da seni beklerim efendim. buyrunuz linki ahan da aşağıda:

sevgilerimle...