Dark'ın 3. Sezonunu İzlerken Kafanızda Oluşabilecek Soruların Cevapları

3. sezonuyla final yapan Netflix dizisi Dark'ı izlerken kafanızda soru işaretleri oluşması çok muhtemel. İşte aklınıza takılabileceğini düşündüğümüz o sorular ve cevapları.
Dark'ın 3. Sezonunu İzlerken Kafanızda Oluşabilecek Soruların Cevapları

noah; neden erik, mads ve yasin’i o ilkel zaman makinesi ile öldürdü? buna ne gerek vardı? amacı neydi?

noah kağıt üstünde bir zaman makinesi geliştiriyordu ve bir anlamda bu 3 çocuk ile bunun deneyini yaptı. yani onları kobay olarak kullandı. e ama noah zaten çalışan bir zaman makinesi ile geleceğe gitti buna ne gerek vardı diye sorulabilir. doğru ama buradaki asıl amaç adam’ın direktifi doğrultusunda döngüyü olduğu gibi devam ettirmekti. yani döngüde noah’ın ilkel bir zaman makinesi ile o 3 çocukla bir deney yapması vardı ve noah da bunu gerçekleştirmiş oldu.


noah, agnes tarafından neden öldürüldü?

noah, adam’ın tüm dediklerini yaptıktan sonra onun esas niyetini anladığında adam ile yüzleşmeye gitmişti. yani noah kendinin adam’ın bir piyonu olduğunu anlamıştı. tüm görevinin döngüyü devam ettirmekten ibaret olduğunu anladığı anda adam’ın kendisini kullanmış olduğunun farkına varmıştı. bu noktada adam, işini şansa bırakmadı ve ileride döngü için tehdit olacağını düşündüğü noah’ı bir anlamda ortadan kaldırdı. bunun için de bizzat kardeşi olan agnes’i kullandı.


adam, annesi hannah’ı neden öldürdü?

adam kardeşi silja’yı geleceğe göndermek için, kendisine engel olabileceğini düşündüğü ve yine bir takım karışıklıklara sebebiyet vereceğini öngördüğü annesini ortadan kaldırarak, kız kardeşini rahat bir şekilde zamanda ileriye göndermiş oldu.


ulrich’in sonu ne oldu?

 ulrich esasında paradoks olan yani ana evrende var olmayan bir karakter. yani ulrich sadece tannhaus’un deneyi sonrası oluşan paradoks evrenlerde oluşmuş bir karakter. hal böyleyken kendisi ana evrende doğal olarak hiç var olmadı yani ulrich diye biri yok. paralel evrenlerde ise birinde, katherina’nın kendisini kurtaramadan annesi tarafında öldürülmesi üzerine akıl hastenesinde kalan ömrünü tamamladı. diğerinde de helge tarafından sığınakta öldürüldü.


eva (martha) döngüyü neden devam ettirmek istiyor?

aslında adam ve claudia da döngüyü devam ettiriyorlar ama onlar döngüyü bitirebilmek için devam ettiriyorlar. eva ise bu döngünün sonsuza kadar sürmesini istiyor. çünkü bir anne olarak ne olursa olsun çocuğunu kaybetmek istemiyor. bir anlamda annelik içgüdüsü ile hareket ediyor.


tronte’nin babası kim?

tronte’nin babası jonas ve martha’nın beraber olmasıyla ortaya çıkan, adı bilinmeyen oğuldur. adı bilinmeyen ve agnes’in beraberliği ile tronte doğmuştur. 

dizide aleni şekilde agnes ve bilinmeyen’in beraberliği gösterilmiyor ama gerek dizinin resmi soy ağacı incelendiğinde gerekse de kritik bir sahne bu kanıyı doğruluyor. o kritik sahne ise 1953'de ormanda tek dolaşan tronte'nin karşısına çocuk, yetişkin ve yaşlı bilinmeyen çıkıyor ve yetişkin olan bilinmeyen, küçük tronte'ye "bu annenin" diyerekten yılan motifli bir bileklik veriyor. bu sahneden de tronte'nin babasının bilinmeyen olduğu anlaşılabiliyor.


regina’nın babası kim?

bu husus da bazı kişilerin kafasında soru olarak kalmış. aslında dizi buna net cevap veriyor. finalde ana evrende var olan kimi karakterlerin masada oturduklarını görüyoruz. bu sahnede bir de fotoğraf görüyoruz:

fotoğrafta, bernd doppler, claudia ve regina var. bir aile fotosu olduğu çok belli. yani regina’nın babası bernd doppler. zaten bu durum resmi soy ağacı ile de tescilleniyor. şayet regina’nın babası tronte olsaydı o zaman regina ana evrende var olmayan bir karakter olacaktı. çünkü tronte paradoks bir karakter olduğundan, regina da otomatikman paradoks olmuş olacaktı.

claudia döngüyü bitirerek neden kızının yaşayacağını düşünüyor. bunun sebebi nedir?

bunun sebebi şu; tannhaus’un deneyi sonrası bize ana evren hiç gösterilmedi. sadece onun bu deney sonrası ortaya çıkan paralel iki evren gösterildi. bu evrenlerde regina kanser ve ölmek üzere olan birisi. şimdi bize hiç gösterilmese de, tannhaus’un deneyi ile muhtemelen ana evren de bir çeşit zarar görüyor ve bunun doğrultusunda regina da bir şekilde ölüyor. clauida da bunu bildiğinden ötürü döngüyü bitirebilirse kızının ana evrende hayatta kalacağını düşünüyor. nitekim son sahneden anlayacağımız üzere bu amacında da başarılı oluyor.


paralel evrendeki döngülerin sıfır noktası var mı?

bu konuda bazı yazar arkadaşlarla da mesajlaştık. vardığımız sonuç: döngülerin bir sıfır noktası yok. çünkü mevcut durumlarla döngülerin sıfır noktasına ulaşmak mümkün olmuyor. bu durumda tannhaus’un deneyi sonrası döngüleriyle hazır şekilde oluşan 2 paralel evren söz konusu. bu paralel evrenler esasında ana evrenin kimi paradoks karakterler ve ufak farklılıklar içeren kopyaları. mesela peter 2 paralel evrende de homoseksüel eğilimler gösteren bir karakter. keza son sahnede ana evrende de travesti olan karakterle görüyoruz. katherina mesela “winden’sız dünyaya” diyerek kadeh kaldırıyor. bu sözü paralel evrende kocası ulrich söylüyordu.

santral, ana evrende var mı?

dizi bu konuya net cevap vermiyor ama benim öngörüm santralin olmadığı yönünde. çünkü paralel evrenlerde santrallerin nasıl yapıldığını görüyoruz. aslında belediyeden 1953 senesinde santral’e onay çıkmıyor. sonradan jonas ve martha’nın oğulları bilinmeyenin bu sürecin başındaki adamı tehdit etmesi sonucu santralin yapımına onay çıkıyor. ana evrende böyle bir tehdit olmayacağından santral hiçbir zaman yapılmıyor. zaten regina’nın ana evrede kanser olmamasının sebebini de santralin olmayışına bağlayabiliriz.


çocuk, yetişkin ve yaşlı bilinmeyen neden beraber dolaşıp, farklı zamanlarda kimi karakterleri öldürüyorlar?

üç nesil bilinmeyen aslında dizinin sonsuzluk döngüsünün birer sembolü. bu üç karakter hayatları boyunca hep beraber geziyorlar. mesela yaşlı olan daha da yaşlanıp ölüyor, yetişkin olan yaşlı hale geliyor, çocuk olan da yetişkin hale geliyor. sonra onların yanına çocuk ekleniyor. bu şekilde devam eden bir ömürleri var. farklı zamanlarda insanları öldürme sebebi ise eva’nın istediği şekilde döngünün devam etmesi. yani tamamen eva’nın sadık bir hizmetkarları.


hangi karakterler gerçek, hangileri paradoks?

cevap: bu konuyu şurada yaptığım soy ağacı çözümlemesi ile detaylıca anlattım. okumanızı tavsiye ederim: