David Bowie'nin Lazarus ve Blackstar Kliplerindeki Performansı Ne Anlama Geliyor?

Bowie'nin son uzunçaları Blackstar'daki iki şarkının klibini izlemiş ve çok da anlamamışsanız doğru yere denk geldiniz.
David Bowie'nin Lazarus ve Blackstar Kliplerindeki Performansı Ne Anlama Geliyor?

bugün david bowie nin lazarus ile blackstar klibinde sergilediği ritüel performansının okült tabanda ne anlama geldiğinden bahsedeceğim. her iki klibi de ölümüne az bir zaman kala çekiyor ve ritüelleriyle amaçladığı şey, ölen ruhunu astral düzlemde sıfırdan yaratmak üzerine. yani bir çeşit simya çalışması yapılmış. şimdi, bu çıkarımı neye dayanarak yaptığımı semboller üzerinden konuşalım.

Lazarus


Blackstar


öncelikle şarkıların isimlerinin ne anlama geldiğinden bahsedelim

lazarus: hristiyan incilinde geçen, ölümünden dört gün sonra isa tarafından hayata döndürülen bir figürdür. keza david bowie nin klibinde çarmıha gerilen adamlar görmekteyiz, birazdan onlara da değineceğiz. bariz bir hristiyanlık teması var, yani yapılan simya çalışmasında hristiyanlık öğretileri kullanılmış. "hristiyanlık diniyle simyanın ne alakası var?" diye sorabilirsiniz, doğru, alakası yok. ama majikal çalışmalarda eğer işe yarayacaksa ilgili dini öğretinin içinden lazım olan mistik bilgi cımbızlanabiliyor. ona bakarsanız, mesela islamda büyü yasaklanmıştır ama "havas" adı altında yapılan çalışmalar bizzat büyünün kendisidir, literatürde "planetary magick" kapsamına girer. dolayısıyla burada david bowie, hristiyanlığa özellikle bayıldığından değil, kendi işini görmek için birtakım çalışmalar yürütüyor.

blackstar: kara yıldız dediği şey, ezoterik bir sembol olan kara güneş tir. bu sembolden daha önce bahsetmiştik, o yüzden kısa geçeceğim. bir bilinç formunun parlayan yıldızdan kara yıldıza dönmesi şu anlama gelir: bilinç formu ya ruhunu satmıştır ve sattığı spirit onun ışığını kullana kullana özünü bitirmiştir. ya da bilinç formu işin içinden çıkılması çok zor olan aşırı karmik işlere bulaşmıştır, katliam yapmak gibi, hayvanlara işkence etmek gibi, pedofili gibi, vs. bir bilinç formunun ışığı ufak tefek hatalarda öyle hemen sönmez, gerçekten ağır fiiller işler ki ancak öyle ışığını yani var oluşunu kaybeder. kimi bilinçler ışığını kaybetmekten ötürü o kadar berbat haldedir ki, reenkarne olmaya bile hak kazanamazlar. yani sonuç olarak buradan anlıyoruz ki, david bowie artık her ne yaptıysa ruhunun ışığını baya kaybetmiş ve ölümüne yakın zamanda korkudan etekleri tutuşmuş olacak ki, kaybettiği ruhun yerine kendine yeni bir ruh inşa ediyor.

hazır ışıktan konu açılmışken, astrolojide "güneş & aslan & 5. ev" konularının olumlu ve olumsuz yanlarından bahsetmek istiyorum. çünkü kliplerdeki detayları anlamamız açısından lazım olacak. hatırlarsınız, daha önce birçok antik kültürün; tapınağını gündönümü zamanı güneş i görecek şekilde inşa ettiğini yazmıştık. bunun anlamının da yine 5. ev olduğunu, çünkü 5. evin anlamları arasında çocuk sahibi olmanın yer aldığını yazmıştık. keza blackstar klibinde de güneş tutulması görmekteyiz. dolayısıyla david bowie, burada kendine sıfırdan bir "inner child" inşa ediyor.

5. ev, yani güneş, astrolojideki gezegenler arasında bildiğimiz üzere etrafında diğer gezegenleri döndürebilen tek gezegendir. ayrıca ışığını cömertçe veren tek gezegendir. yani buradan anlıyoruz ki 5. evde hem güçlü bir "ego", hem de güçlü bir "feda etme" vurgusu bulunur. işte bu vurguyu, din üzerinden kitleleri yönetirken "good shepherd" arketipiyle çok çirkin ve yozlaşmış bir zihniyet üzerinden kullanırlar. hristiyanlıktaki good shepherd, yani iyi çoban demek, isa peygamberin koyunları için kendini feda etme öğretisidir. yani sözde insanların iyiliği için kendini feda etmektir, yüzüne tokat atana öbür yanağını çevirmektir, kısaca "sana haksızlık yapılsa da sen sesini çıkarma" demektir. çünkü iyi bir insan (!) olmak bunu gerektirir. zaten hollywood yapımlarında bunu sıkça kitlelerin bilinçaltına kodlarlar. bir adet kötü karaktere karşı savaşan bir adet iyi karakter olur ve bu karakterin derdi nedense hep "dünyayı kurtarmak"tır. aslında burada gizli bir kibir görürüz: "ben kitlelerin kahramanı olayım, kitleler de beni sevsin, yani tıpkı güneş in gezegenleri etrafında döndürmesi gibi insanlar da benim etrafımda pervane olsun, bana hayran olsun" kafasıdır. kişi burada iyilik yapıyor gibi dursa da aslında insanları resmen "koyun" yerine koyup aşağılamaktadır, "siz kendinizi kurtarmayı beceremezsiniz, durun ben el atayım, ben bu işi sizden daha iyi bilirim, siz de sonra koyun gibi peşimden sürüklenin" demektir. süper kahraman yapımlarının alayı böyledir, izleyicilerin bilinçaltını şekillendirerek onların koyun olmasını sağlamak amaçlanır. yani bir kişinin egosu zirve yaparken başka kişilerin egosu dibe çekilir. böylece izleyici kitlenin kendi hayatının sorumluluğunu eline almaması, onun yerine bir kurtarıcının gelip onu kurtarmasını beklemesi, olaylara karşı pasif kalması ve böylece daha kolay yönetilebilir hale gelmesi hedeflenir.

buradan konuyu şuraya bağlayacağım: blackstar klibinde gördüğümüz çarmıha gerilmiş kişilerde işte bu good shepherd arketipi kullanılmıştır. bunlar, david bowie'nin sıfırdan yaratacağı egosunu inşa etmesi için kendini feda edenlerdi. hristiyanlık dünyada en yaygın din olduğu için bu kafa yapısında olan çok insan var.

şimdi gelelim blackstar'ın şarkı sözlerinde geçen "in the villa of ormen, stands a solitary candle" kısmına

"ormen" kelimesi norveççe olup "serpent" anlamına gelir. yani yılan evinde bir adet mum yakıldığını anlıyoruz. zaten klipte yanan mum görseli de verilmiş. peki bu ne demek? hemen açıklayalım (ve tabii ki yine astroloji üzerinden gideceğim): astrolojide öğretilerde yer almayan 13. bir burç bulunur, ismi ophiuchus tur, yani eski adıyla serpentarius tur. bu da antik romen kültüründeki tıp deity si asclepius ile ilişkilidir. ophiuchus'un yer almamasının, daha doğrusu bilinçli bir şekilde gizli tutulmasının nedeni, asclepius'un tıpta aşırı ilerleyerek ölümsüzlüğü keşfetmesi, ölmesi gerekirken hayatta kalmaya devam eden insan sayısının artması, bu olayın yeraltı deity si hadesin hiç hoşuna gitmemesi ve sonuç olarak zeus ile işbirliği yapılarak asclepius'un öldürülmesidir. ophiuchus'un gökyüzündeki yeri şu an günümüzde kullandığımız zodyakta akrep burcu sınırları içinde yer alır.

"ölüm" ile ilişkilendirilen bir burçta "ölümsüzlük" sırlarının saklanması... ne kadar ilginç değil mi? bir ilginç bilgi daha vereyim: asclepius, mitolojide güneş ile ilişkilendirilen apollo nun oğlu olarak geçer, yani döndük dolaştık konu yine "güneş"e geldi :) astrolojide "can veren" anlamı taşıyan güneş in, "can alan" anlamı taşıyan plüton'da gizlenmesi...

peki hem blackstar'da, hem lazarus'ta david bowie nin gözleri neden bağlı?

ayrıca neden göz bağında düğme var? çünkü gözler ruhu temsil eder, adamın ruhu olmadığı için ritüel esnasında sembolik olarak ona böyle bir görünüm kazandırılmış. düğme konulmasının ise yine mitolojik bir kökeni var. o da şöyle: yunan mitolojisinde cenaze töreni yapılan ölülerin ruhlarını taşıyan charon isimli kayıkçı deity bulunur. bu deity karakter olarak agresiftir ve dolayısıyla ölünün güvenli biçimde yolculuğunu yapabilmesi için, antik kültürlerde charon a rüşvet verme geleneği mevcuttu. işte bu yüzden ölülerin gözlerine bozuk para veya düğme koymak, bu rüşvetin ödendiğinin bir göstergesiydi.

"peki bu rüşvet neydi?" diye sorarsanız

bu artık sacrifice konusuna giriyor ve yasak bilgi olduğu için paylaşmak istemiyorum. hatta bu anlattıklarımın haricinde kalan klip detayları da en az sacrifice konusu kadar hiç hoş olmayan karanlık unsurlar içeriyor, art niyetli kişilere ilham olmasın diye paylaşmayacağım. mesela blackstar klibinde 05:54 te kadraja giren "çığlık atan kız çocuğu" sahnesiyle ritüel için nasıl iğrençlikler yapıldığını az çok anlayabilirsiniz. birileri de "vaaay, çok büyük sanatçı" diye cehalet içinde alkış tutmaya devam etsin. evet, yaptığı çalışma ileri seviye okültizme giriyor, çok ince düşünülmüş detaylar var, doğru. ama bişeyi savunurken "koyun" gibi kalabalıkların peşinden sürüklenmemeli insan. neyi neden alkışladığını bi anlamalı, düşünmeli. yaptığı şeyin neye hizmet ettiğini anlamalı. tabi koyun değilse.