Definecilerin Köylüleri Taklaya Getirmek İçin Kullandığı Dolandırıcılık Yöntemi

İçinde en çok dolandırıcılık dönen mevzulardan biri define avcılığı. Bir defineci olmasanız bile define avcılarıyla muhatap olmanız mümkün. Nasıl mı?
Definecilerin Köylüleri Taklaya Getirmek İçin Kullandığı Dolandırıcılık Yöntemi

defineci olmadığı halde hikayeleri duyup iştahlananların da kerizlenmesine yol açan bir iştir bu bazen. definecilik üzerine dönen bir yığın dolandırıcılık vardır. bir tanesi şöyledir:

diyelim ki bir köyde yaşıyorsunuz ve tarlanız var. yabancı birileri gelir kapınıza. size birtakım haritalar gösterir. haritaya göre sizin tarlanızda define gömülüdür. tek yapmanız gereken bu kişilere kazmaları için müsade etmenizdir. bu adamlar sizden para istememektedir. tek istedikleri izninizdir. öyle ya, ne kaybedersiniz ki? 

bu noktada siz hemen iştahlanıp "kazın" derseniz zokayı yutmuşsunuz demektir. bir gece tarlaya gidilir. gözününüz önünde kazı başlar. yarım saat sonra cillop gibi bir kadın heykeli çıkar. "allah!" derler. "yaşadık! biz satalım, seninle bölüşelim. konuştuğumuz gibi, yarı yarıya. bunun çıktığı yerde daha gerisi de vardır..." ve 3 gün sonra "sattık" diye gelirler, elinize birkaç bin lira para tutuştururlar ve her gece kazmaya devam ederler. 


artık suç ortağı olmuşsunuzdur. hem bunun korkusuyla, hem de açgözlülükle "kazmayın" diyemezsiniz. birkaç hafta sonra size derler ki: "aşağıda daha fazlası var ama çıkarmak için alet edevat, teknolojik ekipman gerekiyor. sen bize bir 30 bin lira ver, zaten büyük defineyi bulunca paylaşacağız." işte bu noktada evini, arabasını satan ve hatta bankadan kredi çekip bu adamlara verenler var. 

tabii parayı aldıktan sonra geri gelen olmaz. o anda anlarsınız ki ilk çıkan heykeli kapınıza gelmeden önce bu adamlar gömmüştür tarlanıza. değeri de 50 tl yapmayan, alçı bir heykeldir. taklaya gelmişsinizdir. polise de gidemezsiniz. ne diyeceksiniz? "biz izinsiz definecilik yaptık, şimdi beni taklaya getirdiler ve kaçtılar" mı?