Mail Order Yoluyla Nasıl Kara Para Aklanıyor?

Dilan Polat hakkındaki suçlama iddialarıyla gündeme gelen mail order mevzusu tam olarak nasıl işliyor? Bu yöntemle nasıl kara para sisteme sokuluyor?
Mail Order Yoluyla Nasıl Kara Para Aklanıyor?


öncelikle mail order nedir?

mail order'da kredi kartı bilgilerinizi alışveriş yapacağınız firmaya telefon ya da eposta yoluyla iletiyorsunuz. onlar da kart bilgilerinizi pos cihazına manuel olarak girerek alışverişi gerçekleştiriyor. daha sonrasında kartınızı mail order ile alışverişe kapatabilirsiniz.

peki bu sistemle dolandırıcılıklar, kara para aklamalar nasıl oluyor?

kara para, hackerların bankalardan çaldıkları paralar, ölen zenginlerin hesaplarını boşaltma, yüksek limitli kredi kartlarının kopyalanması gibi türlü işlerin döndüğü; kart bilgileri, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, bazen de kayıtlı cep telefonu ile yurt dışında kaynağı belli olmayan bir parayı mal/altın alıyormuş gibi yapıp sisteme sokulmasına yardımcı oluyor mail order.

100 bin çektir, 90'ını cebe al, 10'unu komisyon ver. kaynağı belli olmayan parayı kasasına sokan hangi banka, hangi ülke diye sormayın. o da komisyonunu alıyor tabii ki.

tahtakale, kapalı çarşı civarında her gün ellerinde elimizde 50 milyon, 60 milyon dolarlık kredi kartı var, yapar mısın diye dolaşan tipler var. kırk çeşit yolu yöntemi var bu işin. :)

yurt dışından türkiye'ye gelicek paraları kuyumculuk üzerinden aklamak. komisyonlar ne kadar büyükse. gibi gibi...