Gone Girl Filmindeki Olayların Aynısını 13 Yıllık Kocasına Yapan Acayip Kadın: Sherri Papini

2014 tarihli Gone Girl'deki olayların aynısını filmden sadece 2 yıl sonra neredeyse birebir icra eden Papini vakasının hayretler içinde okuyacağınız özeti.
Gone Girl Filmindeki Olayların Aynısını 13 Yıllık Kocasına Yapan Acayip Kadın: Sherri Papini

dikkat: uzun ve filme dair spoiler içeren yazı!

david fincher'ın gone girl adlı filminin gösterime girmesinden 2 sene sonra gerçeğe dönüşen senaryosunun başrolündeki amerikalı barbie doll, sherri papini, hakiki gone girl.

sherri papini bebek yüzlü, boncuk gözlü, aptal sarışın maskesiyle dolaşan bir "insan". olay da "insanları neden dış görünüşlerine göre değerlendirmemeliyiz" sorusunun ibretlik bir cevabı.

önce bir demo yapalım ve tipine bakarak karar vermeye çalışalım: boncuk gözlerine kurban olduğum, hatta öyle böyle değil.


fazla düşünmeden nikah basılabilir gibi duruyor. bembeyaz, güzel, sağlıklı, masum görünüşlü. annen de hele bi "he" desin... tamamdır... pekiii, o boncuk gözlerin ardında neler varmış? bir de ona bakalım...


olay filmi izlemeyenlere bir şey ifade etmeyecek ama ilginç bir şekilde filmin spoiler'ı olacak, o yüzden gilmi izlemeyenlere spoiler olacak. gone girl 2014 yapımıyken olay 2016'da gerçekleşiyor. filmden esinlenildiğine dair bir bilgi yok ama olaylar neredeyse birebir aynı.

sherri'nin barbie stereotipine ne kadar uyduğu malum. bir de bu kadının yanında olmazsa olmazı, başına geleceklerden habersiz efendi adamımız var... işte o masum kurbanımız keith papini... tipe bak allasen, örnek bir efendi adam.


neyse, devam edelim. ne demişler: sabrın sonu selamet, ihanet ve felaket...

1. sherri papini, california'daki evinden birkaç km uzakta koşu yaparken aniden ortadan kaybolan 34 yaşındaki amerikalı kadındır. kocası keith papini 2 kasım 2016'da işten eve dönüp karısını bulamayınca endişeleniyor ve "iphone'umu bul" uygulamasını kullanarak evlerinden birkaç km uzaklıktaki yürüyüş parkurunun yanındaki çimlerde sherri'nin cep telefonuyla kulaklıklarını buluyor ve polisi arayarak kayıp ihbarında bulunuyor.

ihbarın ardından üç hafta boyunca yoğun bir arama kurtarma operasyonu yapılsa da herhangi bir sonuç alınamıyor. artık umutlar tükenmek üzereyken kaçırılışından tam üç hafta sonra sherri 24 kasım şükran günü sabahı 04.30'da serbest bırakılarak kaybolduğu yerin 240 km güneyinde bitkin, şiddet görmüş, tek eli kelepçeli bir şekilde bulunuyor.

(bkz: her şey bitti derken çıkagelen insan)

sherri bulunduktan sadece birkaç saat sonra şu resim ve bu resim çekiliyor...


resimlere bakınca travmatik bir olay atlatmış, yorgun, bitkin, kırılgan, şiddete maruz kalmış, masum ve yanlış zamanda yanlış yerde bulunmuş aşırı talihsiz genç bir kadın görüyoruz ve "kızcağızı ne hale getirmişler" diyoruz... bu manzaranın üstüne akıllarda "kim gıydı sana beyle, gözyaşlarına gurban olduğum..." vb. sorular oluşmaya başlıyor.


2. bölge şerifi tom bosenko'ya göre, sherri yüzlerini maskelerle gizleyen iki ispanyol asıllı kadın tarafından kaçırılıp 3 hafta boyunca işkence edilerek (sebebi neydi ki) esir tutuluyor. bu sırada sağ omzuna damga bile vuruluyor ancak daha fazla detay açıklanmıyor. dedektifler ileri bir tarihte sherri'yi sorguladıklarında sherri bunun mısır'dan çıkış kitabı'ndan bir ayete benzediğini iddia ediyor (?!) ancak bu muğlak iddianın arkasında herhangi bir kanıt sunamıyor. kocası keith papini'nin açıklamasına göre sherri esaret altındayken fiziksel tacize uğruyor, burnu kırılıyor, saçları kesiliyor, aç, susuz bırakılıyor ve serbest kaldığında sadece 40 kilo.

esir tutulduğu sırada kızı bildiğin dağlamışlar, damgalamışlar lan! hastanedeki ilk incelemesinde bedeninde, ineklere yapılana benzer bir damga izi tespit ediliyor, ahan da gerçek fotoğrafı:


bu ispanyol asıllı pisikopat manyahlar kızı bildiğin hayvan gibi damgalamışlar! keith bu sırada içinden "elleri kırılasıcalar... ah canuum, nasıl gıymışlar sana yavrııım, boncuk gözlüüüm" diye ağlayarak lanetler ediyor ve daha yeni kaçıranların elinden kurtarılmış, şiddet görmüş zavallı masum çok sevgili eşine manevi destek olmak adına bütün polis sorgularına katılıyor ama soruşturmanın ortalarında bir yerde o da polislerle birlikte, belki de hayatında ilk defa eşinden şüphelenmeye başlıyor.

sherri ilk ortaya çıktığında herkes aynen gone girl'deki gibi onun 3 hafta boyunca esir tutulduktan sonra serbest bırakıldığına inanıyor çünkü sherri dedektiflere böyle anlatıyor ve beyanı esas alınıyor. hatta onu kaçıranların eşkâllerini bile veriyor: işte beni bunlar kaçırdı diyerek bu robot resimleri çizdiriyor...


bu noktada medyanın iki yüzlülüğü ve ayrımcılığı da devreye giriyor...

başına buna benzer talihsiz olaylar gelen bütün kurbanlara yer vermek yok, sadece fotojenik, kameralara güzel görünen, "all american girl" kurbanları hunharca ele almak var. başına kötü bir olay gelen kişi "güzel" ise önce medya ve ardından bütün insanlık kurtarılması için seferber olurken "çirkin", "fakir" , "öteki" ,"ikinci sınıf" etiketleriyle yaftalanan insanların başlarına gelen korkunç olayların medyada yer bile bulamıyor veya iki satırda geçiliyor. bu başlı başına devasa bir rezalet ama şimdi buna girersek çıkamayız ancak şunu söylemekte fayda var, sherri bu toplumsal zaafı sonuna kadar kullanıyor çünkü psikopatların, sosyopatların belirgin özelliklerinden biri de bu zaafları tespit ve istismar etme yeteneğidir. bizim de insanlık olarak güzelliğe, gösterişe zaafımız var, masumiyete karşı tükenmeyen umutlar besliyoruz ve medya her fırsatta bunu sonuna kadar sömürüyor. burada ava giden avlanmış, medya halkın vicdanını sömürdüğünü zannederken sherri medyayı sömürüyor. win-win.

neyse dönelim

sherri'nin kaybolduğu 3 hafta boyunca yer gök kayıp ilanlarıyla süsleniyor, her yere boy boy, çeşit çeşit 50 bin dolar ödüllü kayıp ilanları asılıyor. görevliler ve gönüllüler günlerce hatta haftalarca bölgeyi didik didik arıyor ve zavallı sherri'yi bulmak için bütün emniyet ekipleri ve halk seferber olup tonlarca iş gücü, kaynak ve para harcıyor.


olayın gone girl ile örtüşmesinden tahmin edebileceğiniz gibi gerçekte ne bir kaçırılma ne de kaçıranlar var... olay baştan aşağı sherri'nin gerilim - fantezi türünde çektiği bir film, tamamen yalan, dolan, uydurma. kız tek başına gone girl 2'yi çekip başrolünde oynamış.

sahne arkası

sherri "kaçırıldığı" dönemde aylardır planladığı kaçırılma hikayesini desteklemek için cep telefonunu koştuğu araziye bırakıp firar ederek aynen gone girl'deki gibi eski erkek arkadaşının evinde saklanmaya başlıyor.

gone girl'ün başrolündeki amy'nin planı bazı anlamlı sebeplere dayandırılmıştı ama burada sherri'nin neden böyle bir işe kalkıştığı bilinmiyor. sadece ilgiyse ulusal basında bulduğu yere ve ülkede uyandırdığı yankıya bakılınca hedefine ulaştığı söylenebilir belki. uzun bir süre bütün amerika'nın ilgi odağı olduğunu düşününce istediğini almış diyebiliriz.

her yer kayıp ilanlarıyla dolup herkes dağ bayır sherri'yi ararken sherri de boş durmuyor tabii. eski erkek arkadaşının evinde saklandığı sırada inandırıcılığı artırmak için kendine yapmadığını bırakmıyor: kendini aç ve susuz bırakıyor, kendine işkence ediyor, kollarını bacaklarını kaloriferlere zincirliyor, sığır gibi kaynar metalle sırtını dağlatıyor, hiç uyumuyor, kendi burnunu kırıyor, sağını solunu eziyor, çiziyor, yarıyor ve morartıyor, hatta eski erkek arkadaşından mütemadiyen ağzına yüzüne bir tane yapıştırmasını talep ediyor, çocuk afallıyor tabii ama kızın kontrolü ve büyüsü altında olduğu için istemeden de olsa yapmak zorunda kalıyor... kadın 3 hafta boyunca sistematik bir şekilde kendine zarar veriyor ama çok fazla da kıyamıyor çünkü narsistin önde gideni. böyle olaylar boldur, bir cinayet işlenir, evdeki 4 aile üyesinden 3'ü katledilir, biri baygın bulunur ve o kişi büyük ihtimalle olayın failidir. bu tipler kendine zarar da verir ancak dediğim gibi kendilerine kıyamadıkları için bedenlerinde ufak tefek, derin olmayan çizik ve kesiklere rastlanır.

şimdi bu olayların ışığında tipine bir daha bakalım

o gülümseme hep aynı, 32 diş, son derece suni bir gülüş... 13 yıllık eşiyle birlikte... o gülümseme hep aynı, hep... hep aynı... asla değişmeyen. çalışılmış bir sırıtış... aşağıda kısmen gerçek yüzü görünüyor elinizle ağzını kapatıp gözlerine bir bakın. gülmüyor çünkü tamamen sahte bir sureti var, maske. göz boyamak için yeter de artar bile.


kendini "bebek yüzlü ve masum görünüşlü, aptal sarışın" rolüne iyi sokmuş veya en azından tipini stereotipe uydurmuş. gerçekteyse sarı, zehirli bir çıyan.

her ne kadar manyak da olsa sherri azımsanacak bir insan değil. manipülasyon, kontrol ve ilgi uğruna hayatındaki insanlarla oynamayı alışkanlık haline getirmiş ancak böyle biri olduğunu minimum 15 sene boyunca ailesi dahil en yakınındakilerden gizlemeyi başarmış biri. hayatı yalan ama kimse bilmiyor...

bunun "düşüremeyeceği efendi erkek var mıdır?" sorusunu yanıtlamaya çalışalım ve böyle tiplerin kamufle olma yetenekleri karşısında ürperelim. sherri, efendi erkeği bulduğu gibi kanına girip zombi parazit mantar (cordyseps mantarı) misali beynine yerleşip onu istediği gibi kontrol edebilen bir çeşit ortakyaşar, bir çeşit master of puppets. şimdi bu yaratığın maymundan evrimleşmiş olma ihtimali nedir? bence düşüktür. bu varlık ancak bukalemundan veya ahtapottan evrimleşmiş olabilir.

sherri ilk bulunduğunda az önce onu kaçıran suçluların elinden "bir fırsatını bulup kurtulmuş" zavallı bir kurban zannedildiği için ilk sorgusu "interview" adı altında yapılıyor. yani şüpheli konumunda değil, rahat bir ortamda, kakada kikidi... şayet dayanabilirseniz önce bu masumane cringe festivalini, ardından da sonunda incilerinin döküldüğü aşağıda paylaşacağım sorgu videosunu izlemenizi tavsiye ederim. ikisi birlikte bütün vasat gerilim filmlerine bin basar.

İlk röportajı


papini'nin üzerinde hem erkek hem de kadın dna'sı bulundu; bu izler ne kendisine ne de kocasına uyuyordu. fbı örnekleri kombine dna indeks sistemi (codis) aracılığıyla inceledi ve hiçbir eşleşme bulamadı. mart 2022'de kıyafetlerinde bulunan dna'nın, papini'nin kaçırıldığı iddia edildiği sırada güney kaliforniya'daki evinde onunla birlikte kaldığını doğrulayan eski erkek arkadaşı james reyes'in dna'sıyla eşleştiği bildirildi. kolluk kuvvetleri uzmanlarına bildirilen kaçırılma olayının pek de inandırıcı olmayan ayrıntıları ve tutarsızlıklar şüphe yaratmasıyla papini davası medyanın da çok ilgisini çekti.

böylece şüphelerin zirve yapması ve polislerin olaydan son derece kıllanmasının ardından ikinci sorgusu karakolda bu sefer şüpheli konumunda ve sorgu odasında yapılıyor.

Sorgu


nihayetinde ikinci sorguda bu vejetaryen görünümlü etoboru güzelce köşeye sıkıştırıp agd ediyorlar ve her şey ortaya çıkıyor çünkü sherri'nin de her sosyopatik narsist gibi devasa bir farkındalık problemi var yani algısı çarpık ve herkesi ömür boyu boyunduruğu altına alıp yalanlarla kandırdığı (kocası gibi) masum insanlar kadar saftirik zannediyor ve büyüklenmeci algısı dedektifleri de tereyağında kıl çeker gibi kandırabileceğini zannediyor. gerçekler tabii ki öyle değil ve binlerce suçluyu sorguya çekmiş dedektifler sadece birkaç saat içinde sherri'nin içinden geçiyor. hatta sorgunun sonunda kocasına bir gaslighting girişimi bile oluyor ama artık elemanın gözünün önündeki sis perdesi kalkmış durumda, dolayısıyla yutturamıyor.

13 yıllık kocası efendi adam keith hakikaten ilgili, şefkatli, asla şüphe duymayan, eşini canından çok sevmiş bir saftirik. yani tam sherri'nin kalemi. keith'in soruşturmanın başlarında sherri'nin bazı iddialarına kuşkuyla yaklaşan polislere uyuz olduğu bile hissediliyor çünkü konduramıyor ve bu olasılığı yani 13 yıllık evliliğinde eşinin yalancı bir sapık olabileceği ihtimalini ilk defa değerlendirdiği sonrasında yaşadığı şoktan görülüyor.

sorgu videolarına duruşu, ses tonu, beden dili gibi detaylarda sherri'nin kendini küçük, hassas, zayıf, savunmasız ve masum göstermekte ustalaşmış bir deli olduğu görülebiliyor. kısık ve kırık ses tonu, gözlerini kocaman açarak aşırı dramatik yüz ifadeleri takınması, bağlama çok ters düşmesine rağmen mütemadiyen sırıtması, şakalar yaparak dedektifleri güldürmesi vs. yıllar içinde yakın çevresini kontrol etmek için kullanmaya alıştığı araçlardan bazıları. aynı zamanda psiko/sosyopatların öne çıkan özelliklerinden biri: yapay çekicilik. çalışılmış bir sırıtış suni ama karşı konulması zor bir çekim kuvvetiyle ağlarına düşürmeleri. kırılgan kurban ayağına yatarak insanların vicdanlarıyla oynama alışkanlığı.

kocasının başta biricik eşine deli gibi destek olma ve gözünün içine bakma noktasından yalancı ve manipülatif bir sosyopat olduğunu anladığı noktaya kadar geçirdiği dönüşümü izlemek insana acı veriyor ve hiçbir kurgunun asla erişemeyeceği, nasıl söyleyeyim, çeneyi yere düşürme, şok, şaşkınlık, kafa karışıklığı, kuşku ve rahatsızlığı aynı anda yaratmayı başarıyor.

(bkz: facts stranger than fiction)

sorgu videoları film kadar sürükleyici. seyirci de eşiyle birlikte olaylara ayıldığı için benzersiz bir ters köşe deneyimi sunuyor. hayatında bir şekilde narsist kavramını mevzu etmek zorunda kalmış herkese tavsiye ederim.

o 13 yıldır evli olduğu, her anı birlikte yaşadığı ve hiçbir şekilde tanıyamadığı kadına her anlamda ölümüne destek olan tatlı insanın bir noktada yavaş yavaş olaylara uyanışı ve bir anda yıkılışı... sonunda rasyonaliteye sığınarak kendini tamamen sherri'den uzaklaştırması, sandalyesini eşinden öteye çekmesi, bakışlarını kaçırması ve görmezden gelmeye başlaması. bunların hepsinin yani 13 yıllık evliliğin yerle bir oluşu sadece birkaç dakika içinde, izleyenin gözü önünde gerçekleşiyor... bu sorgu videolarının kırılma anları dramatik kurgulara büyük fark atıyor diye düşünüyorum.

bütün palavraların, baskıların, vicdan azaplarının, "acaba"ların, soru işaretlerinin, inkârların birkaç saniye içinde tamamen yok olduğu ve gerçeklerin bütün çıplaklığıyla şüphelinin ağzından döküldüğü o sihirli an: i did it! anı. çapraz sorgularda bünyenin artık baskıya dayanamadığı, sorulardan yorulduğu, tükendiği, 78 saattir kararlılıkla inkar ettiklerini bir anda kabullenip rahatladığı an. işte sorgu dinamiklerinin muhteşemliği ve psikolojik baskının fiziksel işkenceden bile daha etkili olabildiği bu tip anlar. her ne kadar sherri pek de zorlayan bir şüpheli olmasa da eşinin başından aşağı kaynar sular döküldüğü ve evliliğinin çöpe dönüştüğü anların kaydının olması üzücü. yıllar sonra ikinci evliliğinden yaptığı çocuklarına izletir artık, bakın 15 senelik karım benimle nasıl oynamış konulu home video...

sonuç

sherri ağustos 2020'de bir federal ajan ve shasta ilçesi şerif ofisi'nden bir dedektif tarafından sorgulandığında, bir federal ajana yalan söylemenin suç olduğu söylenmesine rağmen hikayesinin arkasında durdu. papini, 2017 ile 2021 yılları arasında kaliforniya mağdur tazmin kurulu'ndan 30.000 doların üzerinde para aldığı için posta dolandırıcılığıyla suçlandı. 3 mart 2022'de papini, federal kolluk kuvvetlerine yalan beyanda bulunma ve posta dolandırıcılığı suçlamasıyla tutuklandı. adalet bakanlığı'na göre papini kaçırılma hikayesini uydurdu. iddiaya göre kayıp olduğu dönemde eski erkek arkadaşı james reyes'te kalıyordu ve yalanlarına inandırmak için kendine zarar vermişti. 9 mart 2022'de papini, 120.000 dolarlık kefaletle yargılanıp pasaportunu teslim ettikten sonra hapisten çıktı. kendisinin ve avukatının ona yöneltilen iddialar hakkında herhangi bir yorumu olmadı. papini, posta dolandırıcılığı ve federal bir memura yalan söyleme suçlamaları arasında 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. sherri papini, federal ajanlara yalan söylemek ve kocasından ve ailesinden uzakta eski erkek arkadaşıyla vakit geçirmek için kaçırılma numarası yapmakla suçlanarak 3 mart 2022'de fbi tarafından tutuklandı. tutuklanmasından altı hafta sonra bu sahtekarlığı kendisinin planladığını kabul eden bir savunma anlaşması imzaladı. eylül 2022'de 18 ay hapis cezasına ve 300.000 dolar para cezasına çarptırıldı. papini, ağustos 2023'te serbest bırakıldı ve bir rehabilitasyon merkezine yerleştirildi.

olayın gone girl ile benzerliği için art imitating life vs life imitating art sorunsalı akla geliyor. yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan? oscar wilde bu konuda şöyle demiş:

(bkz: life imitates art far more than art imitates life)

durumu olmayanlar için özet: dış görünüşe aldanma!