Denizde Yüzerken Bir Anda Şimşek Çakmaya Başlarsa Ne Yapmalıyız?

Umarız buradaki bilgilere hiç ihtiyaç duymazsınız fakat dünyanın bin bir türlü hali var.
Denizde Yüzerken Bir Anda Şimşek Çakmaya Başlarsa Ne Yapmalıyız?
iStock

denizde sakin sakin yüzüyorsunuz, uzaklara açıldınız, iyice karadan uzaklaştınız ve olan oldu: hava birden bozdu ve şimşekler çakmaya başladı. işte o anda artık hayati tehlikeniz var demektir çünkü denizdeyken yakınınıza bir yere 300 milyon voltluk ortalama büyüklükte bir yıldırım düşerse kızarmış pirzolaya dönüşme riskiniz oldukça yüksektir. bu yüzden yağmurlu ve kara bulutların olduğu havalarda denize girmek çok risklidir. 


ama işte tam açıklarda yüzerken ani bir yağmura ve şimşeklere yakaladınız, o zaman yapmanız gereken şey mümkün olduğunca suyun yüzeyinde kalmamak olmalıdır. çünkü denize yıldırım düştüğünde gerilim suyun yüzeyinden ilerler. bu yüzden denize yıldırım düştüğünde balıklar zarar görmez. evet, işte böyle bir durumda yapmanız gereken şey derinden derinden yüzerek kıyıya doğru ilerlemek olmalıdır. 


ve başladınız derine dalarak kıyıya doğru ilerlemeye... dışarıda yıldırımlar ve patlıyor, siz karaya vardınız ama öyle kütük gibi çıkmaya kalkarsanız; zaten ıslaksınız, ilk düşecek yıldırım direkt olarak beyninizde patlayabilir. bu sebeple, denizden çömelerek çıkmalısınız ve derhal saklanabileceğiniz üstü kapalı bir alan bulmalısınız. ama çevrenize baktınız; alabildiğine plaj, başınızı sokabilecek hiç bir yer yok. böyle bir durumda da yere düz şekilde yatmak yerine çömelerek vücudunuzu top şekline getirerek durmalı ve fırtınanın dinmesini beklemelisiniz. o şekilde durarak beklemek yerde düz şekilde yatmaya göre daha az risklidir. 

bilim böyle diyor.

Yıldırımlara Başka Bir Açıdan Baktıracak İlginç Detaylar