Denver'da Havayı Bir Günde 28-30 Derece Soğutan Doğa Olayı Nedir?

ABD'nin Kolorado eyâletinin başkenti Denver'da 7 Eylül günü 33 derece olan havanın, 8 Eylül'de (bugün) 3 derecelere inmesi ve kar örtüsü yapması bekleniyor. İşte bu sıra dışı doğa olayının sebebi.
Denver'da Havayı Bir Günde 28-30 Derece Soğutan Doğa Olayı Nedir?

denver'daki hava durumunun açıklaması şu: 

mevsim normallerinin çok üzerinde bir yerden mevsim normallerinin çok altında bir yere çok hızlı geçiyorlar. bunu yapan da basınç merkezlerinin dağılımı. hızla kuzeydoğuya hareket eden ve derin (burası çokomelli) bir alçak basınç merkezi, dağılımın da uygun olmasıyla (burası da önemli) kuzeydeki( kanada’dan ithal) soğuğu aşağı çekebiliyor.

kuzey amerika iki koca okyanus arasında görece büyük/kesintisiz bir kara parçası. birbirinin tersi ekstrem hava kütleleri hızla hareket edip yer değiştirebiliyor. kara ikliminde gece çok soğuk gündüz sıcak olabilmesi gibi düşünün.

bu olayda birçok şeyle birlikte bölgenin karasallığının ve yüksekliğinin etkisi var. bu bölgenin tarihsel olarak da sert dalgalanmaları mevcut. ama yine de bu kadarı oldukça sıra dışı bir durum elbette.

bir değişiklik olmazsa -ki olma ihtimali var- 8 eylül'de (bugün) kar örtü yapacak. 1882’den beri ölçülen meteorolojik tarihte, denver’ın en erken kar rekoru 3 eylül 1961. o tarihte şaka gibi 10 cm örtü yapmış. eylülde kar son yıllarda nadirleşmiş ve eylül ayı içinde en son örtü yapan yağış 24 eylül 2000’de olmuş.

hava forum'da bu konuyla ilgili bir bilgi paylaşılmış:

abd / denver geçen sene yani 10/11 ekim 2019'da da aynısını yaşamıştı. (bu sene yaklaşık 1 ay daha erken oluyor.) geçen seneki denver'e ait diyagram:


denver yaklaşık 1600 metre rakıma sahip. hemen şehrin yakınında rakımı yaklaşık 4500 metre olan dağ/dağlar var.)

geçen sene -üstteki diyagram- yaklaşık 25 derecelerden -5 derecelere düşmüştü. bu sene yaklaşık 30 derecelerden 0 derecelere düşecek. ortalama geçen seneki düşüş yaşanacak.
bakalım bu sefer nasıl olacak.

denver'i canlı izlemek isteyenler için: https://www.earthcam.com/…lorado/denver/?cam=denver