Dev Maç Öncesi Floyd Mayweather ve Conor McGregor'un Detaylı Bir İncelemesi

Dünya boks tarihinin önde gelen isimlerinden Floyd Mayweather ve Conor McGregor bu gece TSİ sabaha karşı karşılaşacak. Bu dev maç öncesi sizi ısındıracak bir inceleme.
Dev Maç Öncesi Floyd Mayweather ve Conor McGregor'un Detaylı Bir İncelemesi


bir tarafta mayweather var

kendi başlığına girip daha ayrıntılı okuyabilirsiniz ama özet geçmek gerekirse 49-0 kariyere sahip olan biri bu. aslında gelmiş geçmiş en iyi boksör denilebilecek bir adam ama kimse demez. sebebi ise saymakla bitmez, bu, rakip seçer kendi klasmanında kim formsuz bulur onu döver, rakibi formda ise abuk subuk bahanelerle yıllarca maçtan kaçar ne zaman rakibi formdan düşerse o zaman meydan okur falan. düşünün barcelona maç yapacağı zaman formsuz levante ile falan maç yapıyor, real madrid meydan okursa çeşitli bahanelerle maçtan kaçıyor, ne zaman mesela ronaldo bale ramos falan sakatsa o zaman meydan okuyor. bu şekilde 49-0 yapıyorlar. anlayın mayweather'ın durumunu.

bununla bitmez, ringde özür dileyen ve elleri doğal olarak aşağıda olan rakibine yumruk atarak nakavt etmekten tutun eski karısı da dahil olmak üzere defalarca kadın dövmüş parası ile hapisten kaçmış. derdi imanı paradır. kendi saygınlığını ya da boks sporunun saygınlığını zerre önemsemez. zaten mcgregor dallaması ile maç yapması bile bunu kanıtlar nitelikte. lan sen 5 kere dünya şampiyonu olmuş kendi sikletinin efsanesi durumdasın. yoldan geçen adamla sırf para için dövüşülür mü amk. boksu iki paralık etti. ayrıca riske attı. yenileceğini sanmıyorum ama olur da yenilirse boks sporunun tabutuna çiviyi çakar. elin mma'cisi gelip senin 49-0 şampiyonunu dövüp giderse boks camiası kimseye laf anlatamaz.

gelelim mcgregor'a

bu da kendi çapında orospu çocukluğu yapsa da floyd'un eline su dökemez o konuda. hatta bu yüzden çok daha sempatik gelen taraf conor'dur. underdog olması, imkansıza meydan okuması falan tam amerikalıların sevdiği sindirella story'e uygun. olur da floyd'u döverse -ki floyd'dan nefret eden inanılmaz büyük bir kesim var- heykelini dikerler tanrı mertebesine çıkar. neyse bu arkadaş ise mma efsanesi. kendi sikletinin açık ara en iyisi. hatta bu yüzden gidip 1 ve 2 üst siklete çıkıp oradakileri tokatlamaya başlamıştı. aynı anda 2 sikletin de kemerini elinde tutan ilk dövüşçü. tam bir psikopat. maç öncesi ve maç esnasında rakibini inanılmaz demoralize eden ve maç öncesi iddialarda bulunup bunu yapan bir deli. mesela kendi 145lbs'de iken 155lbs'nin gelmiş geçmiş en iyi dövüşcüsü kabul edilen aldo'ya meydan okumuş, ilk raund hemen nakavt edeceğim demiş ve maçın daha 13. saniyesinde kelimenin tam anlamıyla ilk ve tek yumrukta adamı nakavt etmiş bir manyaktan bahsediyoruz.

dövüşçülerin background'u böyle. gelelim dövüşçü özelliklerine

floyd için gelmiş geçmiş en iyi boksör denmez ama gelmiş geçmiş en iyi defansif boksör olabilir denir her zaman. inanılmaz hızlı, çevik, zeki ve tecrübeli bir boksör. neredeyse yumruk yemeden 12-0 ile kemer maçı kazanmışlığı vardır. düşünün kemer maçına çıkan profesyonel boksör bu adama doğru dürüst vuramamışken conor'un bunu nakavt etmesini beklemek pek mantıklı değil ama bu konuya ileride değineceğiz.

mcgregor ise kendi siklet(ler)inde en iyi stand-up oyununa ve boksa sahip bir dövüşçü. yer oyunu zaten pek sevmez ve tercih etmez. rakibini ayakta nakavt etmeye oynar. southpaw yani ters guardlıdır ve solu çok serttir.

gelelim maç ne olur'a, tahminlerimize ve dövüşçülerin avantajlarına

lafı eğip bükmenin bir manası yok. bu maçı %99.99999999 floyd yenecek. ayrıntısına gelecek olursak

- floyd 49-0 olmasının yanı sıra bir kere bile ringi öpmemiş bir adam. yanlış okumadınız bu adam nakavt olmayı falan geçtim teknik olarak bir kere bile hakemin kendisine saymasına izin vermemiş bir adam. formsuz vs olabilir ama öyle ya da böyle 49 tane profesyonel boksör bu adamı indirememiş. ringde kroki olmamış. inanılmaz bir defansa sahip yani. mcgregor toplamda 20 yumruk atabilir mi diye bahisler var şuan.

- tecrübe konusunda ise arada dağlar kadar fark var. bi tarafta 49-0 floyd diğer tarafta ilk kez ringe çıkacak 0-0 bir conor. conor'un şurada 3 ay yatığı antremanda attığı toplam yumruğu floyd 15 yaşında atmıştı.

- floydun en büyük derdi para dedik. onu zaten kazanacak da bir diğer derdi de 50-0 olup gelmiş geçmiş en iyi boksör olabilmek şuan 49-0 olarak rocky marciano ile paylaşıyor liderliği. gerçi çoğu kişi bu 50. galibiyeti kabul etmeyecek ama resmi rakamlarda 50-0 yazacak ve floyd bunu bırakmaz.

teknik olacak %0.000001 dedik ama yine de gelelim mcgregor'un kazanma şansına ya da nasıl kazanıra

- her ne kadar ilk kez ringe çıkacak olsa da boks tecrübesi sıfır olsa da bu adam en nihayetinde bir dövüşçü. hem de yiğidin harman olduğu mma'de kendi siklet(ler)inin en iyisi. hani diyoruz ya floyd 0-0 bir adam dövecek diye. bu adam öyle yoldan çevirdiğin bir adam değil. octagon'u kasıp kavurmuş bir sayko. adam döverek yumruk atarak para kazanıyor bu da en nihayetinde. dediğim gibi yoldan geçen adam muamelesi yapmayın. hatta şöyle anlatayım. dünyada hayatında boks ringine çıkmamış bir adamın 49-0 şampiyonu yenme olasılığı nedir diye sorsam milyonda 1 desem hayır dersiniz. milyarda 1 desem düşünürsünüz. 7 milyarda 1 desem?... hah işte dünyada ringe çıkmamış bir adam seçin floydu dövebilsin diyorsanız seçmeniz gereken adam bu. bunu yapabilecek tek adam bu. bu yüzden özel.

- kapalı kutu olması. mma'de dövüşçüler boksta kullanılmayan ya da yasak olan bir çok teknik kullanırlar. floyd ise bir boksör. hayatı boyunca boksörlerle dövüştü. boks antremanı yaptı. evet floyd'a kimse doğru düzgün vuramadı diyoruz ama floyd her zaman beklenen yumruklara karşı dövüştü. direkt, kroşe, aparkart yani. tamam bunların çeşitli varyasyonları (adımla ya da bel ile vs) ve kombinasyonları var ama hepsi yazılı. scripted. biliyor floyd bunları. karşısındaki boksörün ne yapacağını sezebiliyor çünkü karşıdaki bekleneni yapıyor ve beklenen şekilde vuruyor. amaaaaaaa mcgregor öyle değil boks yapmaya çıkmıyor oraya bunu bi kere bilin. floyd ile dövüşeceği belli olunca ben boks antrenörü tutar diye düşünmüştüm ama tutmadı. ilk başta çok şaşırdım ama şimdi hak veriyorum. floyd'u floydun oyununda yenemezsin. unorthodox yani beklenenin dışında olmak zorunda conor. ve en büyük avantajı puan ile yenemeyeceğini biliyor o yüzden illegal vuruşlarla puan kaybetmek gibi bir derdi yok. illegal dediysek round house kick atmasını beklemeyin ama hayatı boyunca normal yumrukları beklemiş floyd'un da spinning back fist beklemeyeceği açık. ya da superman punch. mcgregor işte bunları kullanacak. hepiniz bilirsiniz mesela bir spor ya da herhangi bir oyunda ustalaşmışsanız rakibi ve hamlelerini bilirsiniz. mesela satranç, ölümüne acemi biri ile oynarsanız kafanız karışır. ne yapmaya çalışıyor dersiniz ve hatta başka bir usta strateji mi yapıyor diye ona hazırlanırsınız. yani mcgregor bu maçı yenmek istiyorsa floyd'u comfort zone'unun dışına çıkmalı ve onu orada dövmeli. beklenmedik şekilde. clinchlerde ayağına basarak, dirsek atarak. avuç içi ile tokat atarak. spinning back fist atarak vs. floyd hayatında bunları yemedi ve en önemlisi hayatında bunları rakibinden beklemedi.

- conor 11 yaş daha genç. daha uzun. daha büyük. daha kaslı. daha hızlı mı bilmiyorum ama çok sert yumruklara ve mma rekoru olan isabetli yumruk atma oranına sahip bir adam conor. oturtursa yıkabilir. küçük eldiven seçtiler dövüşçüler yani bu da conor'un avantajına. ne kadar küçük eldiven o kadar sert yumruk ve küçük guard demek.

- conor'un nakavt olma korkusu yok. kaybedeceği bir şey de yok. yumruk yemeye alışık. öyle floyd bir kroşe'de nakavt eder diye beklemeyin. en nihayetinde bu adam da bir dövüşçü ve en az floyd kadar darbeye maruz kaldı kariyeri boyunca. çenesi sağlamdır. buna güvenip floyd'un üzerine atlayacaktır.

şimdilik düşüncelerim bu kadar. zevkli bir mücadele olur umarım.