Masa Tenisinin Birbirinden Farklı ve Zorlayıcı Vuruş Teknikleri

Belki de dershane veya okulların üst katlarına kurulan masalarda ping pong oynadınız ancak vuruş tekniklerine gerçekten ne kadar hakimsiniz? Buyrun.
Masa Tenisinin Birbirinden Farklı ve Zorlayıcı Vuruş Teknikleri
iStock

masa tenisi, 1988 yılından beri olimpiyatlarda yer almakta.

masa tenisi çok fantastik, izlemesi keyifli, zaman zaman küçük düşürücü vuruşları izlememizi mümkün kılabiliyor. bunlardan bir derleme yapmaya karar verdim. kimi vuruş çeşitlerinin bütün olarak yer aldığı videoları, kimi zamansa tek bir vuruşun hafızalara kazındığı videoları paylaşacağım, iyi seyirler herkese.

around the net shot

masa tenisindeki en havalı vuruşlardan biridir. forehand ile yapılması daha kolayken bachkand'le gerçekten zordur ve çok daha estetik görünür. bir de top roller şeklinde gittiğinde kesinlikle harika oluyor. xu xin ve pongfinity kanalı da bu vuruşla tanınır.

şuradan izleyebilirsiniz bu vuruşları.


bu da pongfinity'nin bu vuruşun sınırlarını zorladığı video.


snake shots

bu, profesyoneller arasında çok yaygın değil çünkü çok nadiren aldatabiliyorsunuz onları. ama amatörler arasında yapıldığında işe yaraması muhtemel. temeli şöyle: düşük gelen fakat masayı aşan top aşağı geldiğinde, eğilip topu rakibin görmediği alçaklıktayken yükseltiyorsunuz fakat verdiğiniz spinin aksi yönde hareket yapıp rakibinizi aldatıyorsunuz. gerçekleştiğinde rakibi gerçekten utandıran bir hareket, yani bayağı zevkli. xu xin ve simon gauzy'nin profesyonel maçlarda yapmışlığı var. ama daha çok ittf'in sunucusu çatlak herif dünyayı gezerken yapıyor bunu sıklıkla, amatörlere. hatta profesyonele yakın oyunculara. kendi youtube kanalında bununla ilgili epey videosu var. bu manyak around the net shot'ta da çok iyi zaten. sadece eğlence için oynuyor.

bu videoda görebilirsiniz bu tekniğin örneklerini.


hand switch

bu da izlemesi epey zevkli. backhand'ine düşen topu oyuncunun raketi diğer eline alıp forehand'le vurmasıyla olur genellikle. timo boll bu vuruşla ünlenmiştir. müthiş, unutulmaz sayıları vardır. ittf'in yayınladığı top 10 hand switch shots videosunun kalitesi iyi olmadığı için sadece timo'nun vuruşlarından oluşan videoyu bırakacağım.

işte bu.


behind the back shot

bu vuruş da genelde bachkand'e gelen topu rakibi şaşırtmak amacıyla vurulur. daniel habesohn, maharu yoshimura, xu xin, liam pitchford gibi oyuncular bu vuruşun başarılı uygulayıcıları.

"Behind back shot'ın gücü"
Yıldız oyunculardan, en iyi behind back shot'ları.

blok

rakibin inanılmaz güçle vurduğu topa sizin hiç zorlanmadan blok yapmanız epey keyifli oluyor. blok denince akla gelen ilk isim hiç şüphesiz, masa tenisi efsanesi waldner. modern oyunda ise bir dönem kenta matsudaira bunu üst seviyeye çekmişti ve bending backhand'i çok başarılı biçimde kullanıyordu fakat son iki üç yıldır formdan çok düştü. bir dekoki niwa'nın imzası haline gelmiş chop block var, diğer oyuncularda bunu çok sık kullanmaya başladı, özellikle ma long. bu üç oyuncunun en iyi vuruşlarını içeren videolar var, hepsi için bir tane ekleyeceğim:

Jan Ove Waldner
Kenta Matsudaira
 Koki Niwa

ek olarak birkaç şey, 2017, 2018 ve 2019'un en iyi masa tenisi sayıları

2017
2018
2019

japon çatlakların eğlenceli bir videosu

"Ping pong carnival"


1880'li Yıllardan Beri Oynanan Masa Tenisi Nasıl Ortaya Çıktı?