Farklı Spor Branşlarında En Yüksek Hıza Ulaşarak Rekor Kıran Toplar

Bir maçta en yüksek hıza ulaşan top hangisidir? Farklı sporlarda yüksek hızlarıyla kayda geçen topların bilgilerini bırakıyoruz şuraya.
Farklı Spor Branşlarında En Yüksek Hıza Ulaşarak Rekor Kıran Toplar
iStock

shuttlecock ya da birdie olarak bilinen badminton topu en hızlı hareket eden spor nesnesidir.

konu hız ise insanların aklına golf topu, tenis topu ya da beyzbol topu gelebilir ancak shuttlecock, 493 km/s hızla kayıt altına alınmış hızı en yüksek olan spor nesnesidir. bu hız, bir müsabakada değil malezyalı badminton sporcusu tan boon heong tarafından, 2013 senesinde yeni bir raket teknolojisini test ederken kaydedilmiştir.

shuttlecock ile dünya rekoru


bir müsabaka içerisinde kaydedilen en yüksek shuttlecock hızı ise eylül 2017'de japonya açık finalinde 417 km/s'lik bir atışla yine malezyalı olan lee chong wei'ye aittir.

shuttlecock ile müsabaka içerisinde rekor


kıyaslama olması açısından hızlı nesnelere sahip diğer bazı sporları da ele alalım

shuttlecock sonrasında en hızlı spor nesnesi bir çoğumuzun tahmin edeceği gibi golf topu. şimdiye kadar kaydedilen en hızlı vuruş, ocak 2013'te orlando'daki orange county national driving range'de 349.38 km/s'lik bir vuruşla amerikalı ryan winther'a ait.

en hızlı golf topu


pelota olarak da bilinen bask kökenli bir spor olan jai alai ise golfün ardından en hızlı hareket eden nesneye sahip olan spor olarak dikkat çekiyor. benim de ilk defa bu yazının kaynağı olan makalede gördüğüm bu sporun temeli ise üç tarafı duvarla çevrili bir alanda kauçuktan yapılma sert bir topu duvara çarptırma ve yakalamaya dayanıyor. bu sporda ise kaydedilmiş en yüksek hız 302 km/s. aşağıya nasıl bir spor olduğunu anlayabileceğiniz altyazıları da mevcut olan bir video bırakıyorum.

jai alai tanıtım videosu


içi boş bir lastik topla oynanan squash ise 281.6 km/s hıza ulaşan topuyla listemizde yer bulan başka bir spor. aşağıdaki videoda avustralyalı cameron pilley, 281.6 km/s hızla kaydedilen iki servis atarak kendi dünya rekorunu kırıyor.

squash rekor videosu


tenis müsabakalarında ise avustralyalı samuel groth'un 2012 yılında busan açık'ta yapmış olduğu 263.4 km/s hızındaki servis radar cihazlarındaki tutarsızlık nedeniyle onaylanmamış olsa da kaynağımıza göre john isner'in 2016 davis kupası sırasında 253 km/s'lik vuruşu atp tarafından kaydedilen en yüksek hıza sahip vuruş.

samuel groth'un kabul edilmeyen atışı


john ishner'in atp tarafından rekor olarak kaydedilmiş atışı


dünyanın en popüler sporu olan futbolda ise rekor olarak kabul edilen birçok vuruş olsa da 2006'da ronny heberson tarafından sporting lisbon'da oynarken atılan bir serbest vuruş en hızlı hareket eden top olarak kayıtlara geçmiş.

ronny'nin serbest vuruşu


bütün bunların dışında bazı diğer sporlar için de rekorlar şöyle

buz hokeyi: 183.7 km/s
beyzbol: 174 km/s
kriket: 161.3 km/s
masa tenisi: 112.5 km/s

son not: yukarıdaki makale kaynak olarak bu yazı kullanılmıştır. kimi hızlar hesaplanırken elbette hatalar yapılmış olabilir. yazı yazıldıktan sonra rekorlar el değiştirmiş olabilir.